islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty96%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty0%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty0%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty0%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty1%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty2%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agim Tanushi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Agim Tanushi

Numri i postimeve : 7
Data e regjistrimit : 12/09/2014
Nacionaliteti-Sheti : Elbasan/Shqipëri

Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43


Ebu Bekri r.a ➡ Ai ishte nga sahabët e zgjedhur nga Profeti s.a.v.s për hixhretin (emigrimin në Medine).Ishte gjithashtu halifeja i parë.Vajza e tij Aisheja r.anha ishte bashkëshortja e Profetit s.a.v.s.
Umer ibn El-Hattabi r.a ➡ Ai ishte kalifi i dytë.Gjatë udhëheqjes së tij Iraku,Siria,Palestina dhe Egjipti u bënë pjesë e halifatit islam.
Uthman ibn Affan r.a ➡ Qe kalifi i tretë.Ai ishte konsideruar si më modesti i sahabëve saqë edhe engjëjt do të turpëroheshin përreth tij.
Ali ibn Ebi Talib r.a ➡ Ai ishte kalifi i katërt i drejtë.U rrit në shtëpinë e Profetit s.a.v.s dhe e pranoi Islamin në moshën 10 vjeçare.
Zejd ibn Harithe r.a ➡ Ai zgjodhi të jetonte me Profetin s.a.v.s mbi babain e tij.Ai qe dërguar si komandant në shumë ekspedita të Profetit s.a.v.s.
Hatixhe bint Huvejlid r.anha ➡ Ajo qe bashkëshortja e parë e Profetit s.a.v.s dhe besimtarja e parë.
Fatime bint Asad r.a ➡ Ajo ishte bashkëshortja e Ebu Talibit dhe e rriti Profetin s.a.v.s pasi gjyshi i tij vdiq.
Safijjeh bint Abdulmuttalib r.anha ➡ Ajo ishte halla e Profetit s.a.v.s dhe e ëma e Zubejr ibn el-Avvam.Ajo e rriti atë si një burrë trim që kurrë nuk ju nënshtrua asnjë krijese të Allahut.
Ebu Ubejde ibn el-Xherrah r.a ➡ Ai ishte i njohur si më të besueshmit e këtij ymmeti dhe qe zgjedhur për t'ju prirë ushtrive islame nga Umer Ibn Hattab r.a.

Ebu Dherr el-Giffari r.a ➡ Ai ishte prej Mekës por shkoi ne Mekë ne kërkim të Profetit s.a.v.s duke u bërë kështu ndër muslimanët e parë.
Zubejr Ibn el-Avvam r.a ➡ Ai ishte personi i parë që e përdori shpatën e tij në mbrojtje të islamit.
Bilal Ibn Rebeah r.a ➡ Ai ishte një skllav afrikan që qe liruar nga Ebu Bekri r.a dhe u bë muezini i parë.
Talha bin Ubejdullah r.a ➡ Qe njohur si shehidi i gjallë për shkak të numrit të plagëve që pati marrë në betejën e Uhudit.
Sad Ibn Ebi Vekas r.a ➡ Ai qe njohur si person që i pranohej duaja(lutja) nga Allahu xh.sh.
Fatime bint el-Hattab r.anha ➡ Ajo ishte motra e Umer ibn Hattabit r.a që e kishte pranuar islamin përpara tij.
Sumejje bint Hajjat r.anha ➡ Ajo qe dëshmorja e parë e Islamit.U vra nga Ebu Xhehli.
Jasir ibn Amir r.a ➡ Ai ishte bashkëshorti i Sumejjes.Ai qe dëshmori(shehidi) i parë mashkull qe dha jetën për Islamin.Edhe ky gjithashtu qe vrarë nga Ebu Xhehli.
Ammar ibn Jasir r.a ➡ Besimi depërtoi në zemrën e tij teksa dëgjoi një pjesë të Kur'anit dhe filloi t'ju flasë prindërve të tij rreth Islamit.
Mus'ab Ibn Umejr r.a ➡ Profeti s.a.v.s e zgjodhi Mus'abin si "ambasador" të tij në Medine të mësonte një grup besimtarësh të cilët kishin ardhur të pranonin Islamin dhe të përgatiteshin në Medine për Hixhretin e Madh.
Ebu Hudhejfeh ibn Utbeh r.a ➡ Ai ishte nga të konvertuarit e parë në Islam që ra shehid në betejën e Jemames.
Hamza ibn Mutal-lib r.a ➡ Ai ishte xhaxhai i Profetit s.a.v.s. Ra shehid në betejën e Uhudit. Qe i njohur si "Luani i Allahut".
Sad ibni Muadh r.a ➡ Arshi u trondit me vdekjen e Sad ibn Muadhit r.a sepse Allahu qe i kënaqur prej tij.
Abdullah ibn Revaha r.a ➡ Ai ishte poeti i cili mbrojti Islamin nëpërmjet fjalëve të tij.Ra shehid në betejën e Mutasë.
Ummu Sulejm r.anha ➡ Ajo e donte aq shumë Profetin s.a.v.s saqë i dhuroi djalin e saj 10 vjeçar,Enesin që ti shërbente atij (s.a.v.s).
Enes ibn Malik r.a ➡ Djali i Ummu Sulejm r.anha,ai i shërbeu Profetit s.a.v.s për 10 vite dhe kurrë nuk hasi në ndonjë fjalë të keqe[qortim] prej tij (s.a.v.s).
El-Berra ibn Malik r.a ➡ Djali tjetër i Ummu Sulejmit r.anha,ai ishte një luftëtar trim përgjegjës për fitoren e Betejës së Jemames.
Abdullah Ibn Selam r.a ➡ Ai ishte një rabin çifut i cili pranoi Islamin.
Selman el-Farisi r.a ➡ Ai ishte një persian i cili udhëtoi në kërkim të së vërtetës.Udhëtimi i tij e solli atë në Medine dhe në Islam.
Ebu Derda r.a ➡ Qe i njohur për aketizmin e tij ndaj kësaj bote dhe dashurinë ndaj namazit të natës.
Ebu Duxhane r.a ➡ Ishte një luftëtar trim të cilit i qe dhënë shpata e Profetit s.a.v.s.
Halid Ibn Velid r.a ➡ Qe i njohur si "Shpata e Allahut" dhe i pamposhtur në beteja.
Amër ibn el-As r.a ➡ Ai ishte nje diplomat i gojës (elokuent) dhe ishte përgjegjës për çlirimin e Egjiptit.
Ebu Sufjan r.a ➡ Ai luftoi kundër Islamit në pjesën më të madhe të jetës së tij.Gjithësesi ai përfundimisht pranoi islamin,dhe prej stërnipave të tij u krijua dinastia e parë islame.
Abdullah ibn Umer r.a ➡ Qe i njohur për famën e tij në transmetimin e haditheve,dhe nga juristët e hershëm të islamit.
Vahshi r.a ➡ Ai ishte skllav i lirë i cili qe përgjegjës për vrasjen e Hamzait r.a,përpara se të bëhej musliman.Gjithësesi, ai gjithashtu vrau edhe profetin e rremë Musejlemenë pasi kishte pranuar islamin.
Uthman ibn Talha r.a ➡ Ai ishte përgjegjës i mbajtjes së çelsave të Qabesë,përgjegjësi e cila ka mbetur te pasardhësit e tij deri sot.
Ikrimah Ibn ebi Hakem r.a ➡ Ai ishte djali i Ebu Xhehlit dhe ra shehid në Betejën e Jermukut.
Safuan Ibn Umejje r.a ➡ Ishte djali i Umejjeh ibn Halef i cili u bë i njohur për torturat ndaj skllavit të tij Bilalit r.a për Islamin e tij.Safuan hyri në islam pas Betejës së Hunejnit.
Suheil ibn Amir r.a ➡ Ai ishte një orator energjik,dhe fillimisht një armik i palëkundur i Islamit.Ai shfaqi një pendesë të madhe duke e pranuar Islamin më vonë,duke e mbrojtur atë në xhihad.
Ebu Hurejre r.a ➡ Ai e pranoi islamin 3 vjet para se Profeti s.a.v.s të ndërronte jetë,por pavarësisht kësaj ka transmetuar më shumë hadithe se sahabët e tjerë.
Muavije Ibn Ebi Sufjan r.a ➡ Ai është mbreti i parë mysliman,dhe themelues i dinastisë Umejade.
Abbas ibn AbdulMutalib r.a ➡ Ai ishte xhaxhai i Profetit s.a.v.s i cili mori përsipër që fisi i ensarëve do ta mbronin Profetin s.a.v.s në Medine,përpara se ai (Abbasi) të bëhej musliman.
Aishe bint Ebi Bekër r.anha ➡ Ajo ishte bashkëshortja më e dashur e Profetit s.a.v.s.Ajo ka transmetuar më shumë hadithe se çdo femër tjetër dhe ishte një dijetare e madhe e Islamit.
Seude bint Zem'ah r.anha ➡ Ajo ishte gruaja e dytë me të cilën Profeti s.a.v.s u martua dhe që e ndihmoi në rritjen e vajzave të tij.
Hafsa bint Umer r.anha ➡ Ajo ishte e bija e Umer ibn el-Hattabit r.a dhe një memorizuese e Kur'anit.
Zejneb bint Xhahsh r.anha ➡ Ajo ishte kushërira e Profetit s.a.v.s dhe u martua me të për shkak të zbritjes së Sures El-Ahzab. Ishte e njohur për bujarinë e saj.
Safijeh bint Hujej r.anha ➡ Ishte e bija e një prijësi çifut dhe një prej pasardhësve të Profetit Harun a.s.
Xhuvejrijjeh bint el-Harith r.a ➡ Qe e njohur per shpenzimin më të madh të kohës së saj me namaz dhe dhikër .
Ummu Habibe bint Ebi Sufjan r.anha ➡ Ajo ishte një prej atyre të cilët emigruan ne Abisini dhe më vonë në Medine.Ishte një ndër bashkëshortet e Profetit s.a.v.s.
Ummu Seleme r.anha ➡ Kur burri i saj vdiq për shkak të plagëve të marra në betejën e Uhudit ajo u pikëllua së tepëmi.Profeti s.a.v.s u martua me të.Ajo ishte e njohur për urtësinë dhe diturinë e saj. Ka transmetuar shumë hadithe të rëndësishme.
Fatime bint Muhammed r.anha ➡ Ajo u kujdes për babanë e saj si një nënë. Ajo do të jetë prijëse e grave në xhennet.
Zejneb r.anha ➡ Ajo ishte vajza e madhe e Profetit s.a.v.s dhe ndërroi jetë gjatë jetës së tij.
Rukijje r.anha ➡ Ajo qe martuar me Uthman bin Affanin r.a dhe ndërroi jetë afërsisht në të njëjtën kohë me Betejën e Bedrit.
Ummu Kulthum r.anha ➡ U martua me Uthman ibn Affanin r.a ,pasi motra e saj ndërroi jetë.
Hasan ibn Ali r.a ➡ Ai ishte nipi më i dashur i Profetit s.a.v.s. Qe përgjegjës për përfundimin e luftës së parë civile dhe unifikimin e ymmetit.
Husejn ibn Ali r.a ➡ Gjithashtu ishte ndër nipërit e dashur te Profetit s.av.s U bë i njohur me kurajon e tij duke i qëndruar deri në fund asaj që besonte. Ra shehid ne Kerbela.
Abdullah ibn Abbas r.a ➡ Ai ishte kushëriri i Profetit s.a.v.s. Kishte një dije të madhe rreth tefsirit(komentimit) të Kur'anit.
Xhaferr ibn Ebi Talib r.a ➡ Ishte kushëriri i Profetit s.a.v.s dhe përfaqësoi emigrantët myslimanë në Abisini në gjyqin e mbretit të Abisinisë.
Usame Ibn Zejd r.a ➡ Ishte i biri i Zejd ibn Harithe dhe Profeti s.a.v.s e caktoi atë si prijës të ushtrisë ndërkohë që ai ishte shumë i ri.
Zejd ibn el-Hattab r.a ➡ Ai ishte vëllai i madh i Umer ibn Hattabit r.a, e pranoi islamin përpara tij dhe ra shehid në betejën e Jemames.
Abdurrahman ibn Auf r.a ➡ Ai ishte ndër muslimanët më të pasur dhe tepër bujar.
Habbab ibn el-Eret r.a ➡ Ai ishte nga muslimanët e parë që i rezistoi torturave më të tmerrshme për hir të Islamit.
Seid ibn Zejd r.a ➡ Ai ishte një ndër ata të cilët ju premtua xhenneti nga Profeti s.a.v.s. Ishte bashkëshort i Fatime bint El-Hattab.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Re: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 3 May 2020 - 8:03

Allahu ju shperbleft vlla i nderuar per keto minibiografi te Sahabve radiallahu anhum (Zoti qofte i kenaqur me te gjitea) Dhe na bashkoft me ta ne xhennet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Re: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 3 May 2020 - 8:03

Allahu ju shperbleft vlla i nderuar per keto minibiografi te Sahabve radiallahu anhum (Zoti qofte i kenaqur me te gjitea) Dhe na bashkoft me ta ne xhennet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Agim Tanushi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Agim Tanushi

Numri i postimeve : 7
Data e regjistrimit : 12/09/2014
Nacionaliteti-Sheti : Elbasan/Shqipëri

Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Re: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 3 May 2020 - 8:54

Admin shkruajti:
Allahu ju shperbleft vlla i nderuar per keto minibiografi te Sahabve radiallahu anhum (Zoti qofte i kenaqur me te gjitea) Dhe na bashkoft me ta ne xhennet.
Amin,të gjithëve bashkarisht inshaAllah vëlla i nderuar! Zoti na bëftë të dobishëm për veten dhe të tjerët përreth nesh! 🤲
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Re: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: