islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
80 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 80 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty96%Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty0%Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty0%Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty0%Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty1%Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty2%Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Empty
MesazhTitulli: Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve   Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve EmptyTue 6 Oct 2009 - 11:17

Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve Ahiret3
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve


Ka njerëz të tillë që mund t`i bëjnë të gjitha të kqijat, për interesat e tyre personale.Muslimani që nuk kujdeset fare për të mos hyrë në hak të njerëzve, dhe që nuk ua mbron hakun e njerëzve, nënkuptohet se ai njeri nuk e ka kuptuar Islamin.

Një herë e një kohë është bërë një test i tillë.Njerëzit që i kanë kundërshtuar ligjet shtetërore,i kanë mledhur dhe i kanë dërguar në një ishull,dhe u kanë thënë: “Këtu nuk ka asgjë, as polic,as dicka tjetër që do t`ju ndaloj juve, andaj jetoni si të doni”.

Këta njerëz kanë jetuar ashtu si kanë dashur,.Paskan vrarë, paskan thyer e kështume radhë.

Pas një kohe , shohin se kjo gjë nuk ka fund. Përsëri i kanë ardhur bashkë dhe kanë vendosur se asnjëri nuk është i lumtur nga ajo gjendje. Kanë vendosur të zgjedhin një kryetar nga mesi i tyre dhe të formojnë një kryesi. Ata që i dërguan në ishull habiten shumë kur e dëgjojnë këtë dhe i pyesin: “Po ju nuk i donit gjërat e tilla?”

Këta të ishullit përgjigjen kështu: “Përsëri nuk i duam, por nuk jetohet edhe kështu!”

Drejtësinë që nuk e donin, kësaj radhe e patën vendosur vetë ata. Pra, të gjitha fetë dhe të gjitha ligjet janë në funksion të mbrojtjes së të drejtave të njerëzve.

Pasi pushtohet Stambolli, Fatih Sulltan Mehmet Hani viziton shkenctarët në burgjet e Jedikules dhe i pyet: “Pse ju kanë vendosur në burg?” Njëri nga ata përgjigjet kështu: “Kajseri (Perandori Bizantin) na mblodhi neve dhe na tha: “Perandoria Osmane e ndërton kalanë e Rumeliut,kështu do të mbyllen dyert e Biznatit. Si do ta mbrojm shtetin?” Kur erdhi radha tek unë, i thashë kështu: “I nderuar Perandor, ne më nuk mund ta mbrojmë Bizantin,.Sepse, pandershmëria mes njerëzve e kalbi Bizantin.Ushtarët që shkojnë në front, nuk kanë kujt t`ua lënë familjet e tyre për t`i mbrojtur.Nëse Osmanlitë nuk e rrëzojnë Bizantin, Bizanti do të rrëzohet vetë”.

Pas kësaj, Perandori urdhëroi që të na vendosin në burg, kurse atyre që thanë se askush nuk mund ta rrëzojnë Bizantin, iu dha poste të ndryshme.Pasi e dëgjon Fatih Sulltan Mehmeti, i thotë: “Do të jap ty një ferman. Shko dhe shëtit të gjitha shtetet e Perandorisë Osmane dhe më informo se sa do të mbijetojë kjo perandori”.

Dijetari i shëtiti të gjitha shtetet e Perandorisë Osmane.Gjatë shëtitjes i ka hulumtuar edhe gjykatat e perandorisë.Në një gjykatë ka qenë dëshmitar i një procesi të këtillë.

Fshattari që e padit një tjetër, e lut kadiun:”Unë vetëm ia bleva fushën këtij njeriu dhe nuk kam paguar asnjë para për thesarin që doli nga toka. Ju lutem , i thoni njeriut që ta marrë thesarin nga ai vend!” Kurse i padituri paska thënë: Unë fushën ia shita këtij personi.Cka të dalë nga toka është e atij.Nuk mund ta marrë atë thesar, sepse mund të përgjigjem për këtë gjë në botë tjetër”.

Të dy kanë pasur frikë që të hynë në tjetrit,Kadiu, pasi i dëgjon të dy, ku njëri paska një vajzë, kurse tjetri një djalë, u thotë: “Vallë, do të jeni dakord nëse fejojm djalin e njërit , me vajzën e tjetrit?”

Njerëzit dakordohen .”Atëherë,thirni ata le të vijnë”, që t`i pyesin nëse edhe ata dakordohen.Edhe ata kanë thënë,po.Kadiu thotë: “Atëherë, ju uroj dhe thesari i gjetur le të bëhet dhurata juaj për në dasmë”, kështu edhe i jep fund procesit.

Dijetari, i cili bëhet dëshmitar i kësaj ngjarjeje,kthehet tek Fatih Sulltan Mehmeti dhe i sjell lajme të mira, duke thënë: “Përderisa vazhdon kjo drejtësia, do të vazhdojë edhe Perandoria Osmane që të jetojë”.

Ashtu sic urdhërohet. “Allahu xh.sh është që falë.Nëse robi pendohet, i falen të gjitha mëkatet.I vetmi mëkat që nuk e fal Allahu, është haku ndaj njeirut”. Nëse një njeri nuk e ka marrë hakun në këtë botë, do ta marrë në botën tjetër. Do të merren sevapet nga i padrejti, do t`i jepen të drejtit, Ja, kjo do të jetë falimentimi më i amdh.

Dijetarit të madh, Beddiuzamanit, një njeri i bie tre peshq që i kap në det.Bedduizamani i jep 5 lira, por njeriu nuk i merr, duke i thënë se ato i ka kapur në det.Pasi që insiston,Bedduizamani i merr peshqit. Pastaj, njeriu kështu e rrëfen ngjarjen: “Në mes të natës bie dera e shtëpisë sime.U cova dhe cfarë të shoh, Bedduizamani para dere.”Vëlla merri këto 5 lirase do të vdes nga dhimbja(shpirtërore).Këto gjëra nuk janë të lejuara për mua.I dha 5 lirat dhe iku”.Kjo tregon se sa frikësohej që ky dijetar të mos hyjë në hak si Musliman në gjërat materiale, atëherë nuk e keni kuptuar Islamin!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Falimentimi më i madh është hakku ndaj njerëzve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve
» PADREJTËSIA (ZULLUMI) ndaj njerezve
» FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE
» [Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër
» Dashuria e Allahut(xh.sh.) eshte esenciale ne menyre qe te ruhen lidhjet e dashuris midis njerezve.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: