islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si agjëron zemra EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si agjëron zemra EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si agjëron zemra EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si agjëron zemra EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si agjëron zemra EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si agjëron zemra EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si agjëron zemra EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si agjëron zemra EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si agjëron zemra EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si agjëron zemra EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si agjëron zemra EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si agjëron zemra EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si agjëron zemra EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si agjëron zemra EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si agjëron zemra EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si agjëron zemra EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si agjëron zemra EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si agjëron zemra EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si agjëron zemra EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si agjëron zemra EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si agjëron zemra EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si agjëron zemra EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si agjëron zemra EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si agjëron zemra EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si agjëron zemra EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si agjëron zemra EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si agjëron zemra EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si agjëron zemra EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si agjëron zemra EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si agjëron zemra EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si agjëron zemra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si agjëron zemra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si agjëron zemra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si agjëron zemra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si agjëron zemra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si agjëron zemra EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si agjëron zemra EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Si agjëron zemra EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Si agjëron zemra EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Si agjëron zemra EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Si agjëron zemra Empty20%Si agjëron zemra Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Si agjëron zemra Empty7%Si agjëron zemra Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Si agjëron zemra Empty7%Si agjëron zemra Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Si agjëron zemra Empty7%Si agjëron zemra Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Si agjëron zemra Empty7%Si agjëron zemra Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Si agjëron zemra Empty7%Si agjëron zemra Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Si agjëron zemra Empty7%Si agjëron zemra Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Si agjëron zemra Empty37%Si agjëron zemra Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si agjëron zemra

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Si agjëron zemra Empty
MesazhTitulli: Si agjëron zemra   Si agjëron zemra EmptyFri 19 Jul 2013 - 0:07

[Only admins are allowed to see this image]
Dr. Aid el-Karni
Allahu i madhërishëm në Kuranin fisnik urdhëron e thotë:
“Çfarëdo e keqe që ndodh (godet), nuk mund të jetë ndryshe, vetëm sipas caktimit të All-llahut, e kush i beson All-llahut, Ai ia udhëzon zemrën e tij;
All-llahu është i gjithëdijshëm për çdo send.” (Et - Tegabun, 11)
Udhëzimi i zemrës është themel i çdo udhëzimi, lëvizës i çdo suksesi dhe bazë e çdo vepre. Në transmetimin e saktë shënohet që Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Vërtetë në secilin trup është një organ, nëse është në rregull, i tërë trupi është në rregull, nëse është i prishur, i tërë trupi është i prishur, e ky organ është zemra.” (Buhariu dhe Muslimi)
Rregullsia dhe vlefshmëria e zemrës tënde është shkas i lumturisë tënde si në dynja ashtu edhe në ahiret. Në anën tjetër, prishja e zemrës është shkas i shkatërrimit përfundimin e së cilës e di vetëm Allahu, ndërsa Ai thotë:
“Në të gjitha këto, për atë që ka mendje të shëndoshë dhe që i ka vënë veshin me vëmendje, ka argumente.” (Kaf, 37)
Secila krijesë ka zemër, por kjo zemër mund të jetë ose e gjallë ose e vdekur. Zemra e gjallë është e ndriçuar me dritën e udhëzimit dhe imanit, e mbushur me bindje, e nënshtruar ndaj urdhrave. Ndërsa zemra tjetër është e vdekur, e sëmurë dhe e rrënuar.
Allahu i madhërishëm për zemrat e indiferentëve thotë:
“Në zemrat e tyre kanë sëmurje, e All-llahu u shton sëmundje edhe më shumë, e për shkak se ata përgënjeshtruan, pësojnë dënim të dhembshëm.” (El - Bekare, 10)
Ata thonë:
“Zemrat tona janë në këllëf"! Jo, por për shkak të mosbesimit të tyre, All-llahu i ka mallkuar, andaj pak janë që besojnë (ose: pak send besojnë).” (El - Bekare, 88)
“A nuk e studiojnë me vëmendje Kur'anin? Por jo, ata janë zemra që kanë drynat e vet!” (Muhammed, 24)
“Ata thanë: "Zemrat tona janë të mbyllura nga ajo që ti na thërret dhe në veshët tanë kemi shurdhim të rëndë, kështu që ndërmjet nesh dhe ndërmjet teje ekziston një perde, prandaj ti vepro sipas tëndës e ne vazhdojmë tonën!” (Fussilet, 5)
Siç shohim, zemrat sëmuren, ndryshken e më pastaj vulosen me dry e më pastaj vdesin.
Zemra e besimtarit agjëron si në muajin e Ramazanit ashtu edhe jashtë tij. Agjërimi i zemrës është në atë mënyrë që largohet nga të gjitha përzierjet e shirkut i cili shkatërron zemrën, besimeve të kota, ngallzitjeve të shejtanit dhe qëllimeve të këqija dhe çdo gjëje që e largon nga Allahu. Zemrat tona duhet të jenë të mbushura me dashuri ndaj Allahut dhe vetëm kjo zemër është në gjendje ta njoh Zotin e vet me të gjitha emrat dhe atributet me të cilat Ai e ka përshkruar Veten.
Zemra e besimtarit është dritë dhe ajo lëkundet në te dhe nuk ka thërrmi errësire, sepse dërgesa e përhershme dhe ligjet e qiellit e bëjnë të gjallë. Kësaj mund t’i shtojmë edhe dritën natyrale në të cilën është krijuar secili rob, kështu në përfundim kemi dy drita madhështore:
“Dritë mbi dritë. All-llahu udhëzon kah drita e Vet atë që do Ai. All-llahu sjell shembuj për njerëzit. All-llahu çdo gjë di shumë mirë.” (En - Nurë, 35)
Zemra e besimtarit është kandil i cili shkëlqen sikur dielli dhe në te nuk banon kryelartësia, ngase ajo është e ndaluar, ngase zemra në të cilën vendoset kryelartësia, doemos sëmuret dhe shkatërrohet.
Ilaçi për vetëpëlqim dhe paramendim është shikimi në mangësitë e vetvetes dhe mijëra mëkate e gabime të cilat i ka bërë njeriu e pastaj i ka harruar, por Zoti i botëve i ka regjistruar në Librin i cili është te Ai, ndërsa Zoti nuk harron dhe asgjë nuk i fshihet.
Zemra e besimtarit agjëron nga zilia, sepse zilia i shkatërron veprat e mira dhe shuan dritën e cila reflekton nga zemra dhe ia vështirëson rrugën kah Allahu.
Allahu i madhërishëm thotë:
“A u kanë zili atyre njerëzve për atë që All-llahu u dha nga mirësitë e Tij? Ne u patëm dhënë pasardhësve të Ibrahimit librin e sheriatin dhe u patëm dhënë atyre pushtet të madh.” (En - Nisaë, 54)
Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Mos keni zili ndaj njëri-tjetrit dhe mos urreheni . . .” (Muslimi)
Pejgamberi s.a.v.s. tri herë vërtetoi që një sahab është banor i Xhennetit, dhe kur e pyetën këtë sahab çfarë ka bërë që e ka merituar Xhennetin, ai është përgjigj: “Asnjëherë nuk kam fjetur e që në zemrën time të ketë qoftë edhe një thërrmi e zilisë dhe urrejtjes ndaj ndonjë myslimani.”
Andaj, a ka edhe zemra që agjërojnë me agjërimin e atyre që e kanë njohur të vërtetën?
Ndërsa agjërimi i tyre frymon me mallëngjimin ndaj Zotit të mëshirshëm . . . zemrat e tyre pandërprerë agjërojnë, ndërsa gjuhët e tyre lavdërojnë Zotin në mëngjes dhe mbrëmje . . .
O Allah, udhëzo zemrat tona në rrugë të drejtë dhe bëji të qëndrueshme në besim.


Përktheu dhe përshtati:
Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Si agjëron zemra
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: