islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty20%Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty7%Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty7%Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty7%Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty7%Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty7%Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty7%Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty37%Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? Empty
MesazhTitulli: Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit?   Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit? EmptySun 28 Jul 2013 - 14:45

 [Only admins are allowed to see this image]Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë vetëm Allahut xhele shanuhu. Salavatet qofshin mbi të Dërguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë muslimanët që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.
Dihet se itikafi është sunet i Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, të cilin nuk e ka lënë derisa është ndarë nga jeta e kësaj bote. Itikafi është larguar nga jeta e muslimanëve ashtu siç janë larguar edhe shumë sunete të tjera. Kjo ka ardhur për shumë shkaqe, ndër të cilat:1. Dobësimi i imanit të muslimanëve, të cilët nga imani i tyre i dobët janë duke i lënë anash shumë sunete të Pejgamberit salallahu alejhi ue selem.
2. Dashuria për dynjanë dhe kënaqësitë e saj, aq sa njeriu nuk është në gjendje të shmanget nga ato kënaqësi as dhjetë ditë.
3. Njerëzit e kanë larguar dashurinë për xhenetin nga zemrat e tyre dhe janë dhënë pas epsheve të dynjasë, kurse disa prej besimtarëve dëshirojnë ta fitojnë xhenetin me lehtësime, pa sakrifikuar asgjë dhe për këtë ata nuk dëshirojnë të përballen me vështirësitë e itikafit.
Po ta dinin vlerën e xhenetit dhe ç’ka në të, do të sakrifikonin edhe atë që kanë më të dashur, pra veten e tyre, vetëm e vetëm për të hyrë në xhenet. Pejgamberi alejhi selam ka thënë: “Me të vërtetë artikulli (malli) i Allahut është i shtrenjtë, artikulli i Allahut është xheneti.” Termidhiu, kurse shejh Albani ka thënë se hadithi është sahih 2450.
Ku janë ata besimtarë të cilët pretendojnë se dëshirojnë të hyjnë në xhenet? A dëshirojnë të hyjnë në xhenet pa sakrifikuar asgjë nga vetja e tyre? Xheneti është i shtrenjtë dhe nuk ka mundësi të blihet diçka e shtrenjtë me një çmim të lirë.
4. Shumë prej besimtarëve e kanë kufizuar dashurinë ndaj Pejgamberit salallahu alejhi ue selem vetëm me gjuhët e tyre pa e vënë dashurinë e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem në praktikë, kurse ne jemi urdhëruar ta pasojmë Pejgamberin salallahu alejhi ue selem me vepër. Allahu i Lartësuar thotë: “Ju e kishit shembullin më të lartë në të Dërguarin e Allahut, kuptohet, ai që shpreson në shpërblimin e Allahut në botën tjetër, ai që atë shpresë e shoqëron duke e përmendur shumë shpesh Allahun.” (El Ahzab, 21)
Ibn Kethiri ka thënë: “Ky ajet është shembulli më i mirë i cili na urdhëron ta pasojmë Pejgamberin salallahu alejhi ue selem në thëniet, veprat dhe gjendjen e tij salallahu alejhi ue selem.
Selefët tanë janë çuditur me ata që e kanë lënë anash itikafin duke pretenduar se janë pasues të Pejgamberit salallahu alejhi ue selem.
Ibn Shihab Ez-Zeherij ka thënë: “Është për t’u çuditur më muslimanët se si e kanë lënë itikafin, kurse Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nuk e ka lënë itikafin prej momentit kur ka hyrë në Medinë e derisa është larguar nga kjo botë.”
Pra, o vëllezër muslimanë, o ju të cilët pretendoni se jeni pasues të Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, mos hezitoni, hyni në itikaf dhe adhurojeni Allahun e Lartësuar, sakrifikoni me pak që të arrini xhenetin, të cilin Allahu e ka përgatitur për besimtarët.
E lusim Allahun subhanehu ue teala që të na i falë mëkatet tona, të prindërve tanë, të familjeve tona dhe të të gjithë besimtarëve deri në Ditën e Gjykimit!
Eroll Nesimi

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Pse janë larguar muslimanët nga praktikimi i itikafit?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: