islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty96%[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty0%[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty0%[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty0%[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty1%[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty2%[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Si te kontrrollosh epshin?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Empty
14022014
Mesazh[Artikull] Si te kontrrollosh epshin?

[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? Ndezja-e-qirive-mbi-varreKam vënë re se shpirti anon nga epshet më shumë seç duhet, aq sa kur anon merr me vete edhe zemrën, mendjen dhe trurin, e kështu njeriut vështirë se mund t’i bëjë dobi këshilla.
Një ditë bërtita kur shpirti ishte dhënë tërësisht pas epshit dhe thashë: “Ç’të gjeti?! Prit një çast sa të të them disa fjalë, e pastaj bëj çfarë të duash.” -Fol, se po të dëgjojmë tha.
-Thashë: “Tashmë është e ditur se ti anon pak nga epshet e paqortueshme, kurse pjesa më e madhe e animit tënd është nga epshet e ndaluara.
Unë po t’i shpjegoj që të dyja rastet, mbase kështu do ta shohësh të ëmblën si të hidhur. Përsa i përket epsheve të paqortueshme, ato janë të lira për ty, vetëm se rruga për t’i shijuar është e vështirë, sepse pasuria nuk mund t’i plotësojë, fitimi nga puna nuk i mbulon të tëra dhe koha e çmuar shkon kot me të tilla gjëra. Pastaj, zemrat angazhohet e tëra me to (epshet e paqortueshme), kur ato plotësohen dhe gjatë plotësimit të tyre, ndihet i frikësuar se mos i humbet.
Pastaj, epshet e paqortueshme kanë aq mangësi, sa nuk mund t’i fshihen një njeriu me mend.
Nëse janë ushqim, mbingopja do t’i shkaktojë sëmundje, e nëse është një person, ose do të velitet, ose do të ndahet prej tij, ose do të ketë edukatë të keqe.
Pastaj, marrëdhëniet bashkëshortore më të shijshme janë ato ku trupi shpërfillet më tepër, e të tjerë shembuj si këto.
Kurse përsa i përket epsheve të ndaluara, ato përfshijnë ato të paqortueshmet që sapo përmendëm, vetëm se ato janë një e metë e nderit, pritet prej tyre një dënim në dynja dhe skandal, ka një kërcënim për to në Botën tjetër dhe janë të frikshme sa herë që i penduari i përmend.

Tek forca e mposhtjes së epshit gjen një kënaqësi që është më e fortë se çdo kënaqësi tjetër. A nuk e ke parë se çdo njeri i mposhtur nga epshi, është i poshtëruar? Sepse ai është i sunduar, në kundërshtim me mposhtësin e epshit, i cili është zemërfortë dhe krenar që e ka mposhtur atë.

Kujdes, shumë kujdes nga shikimi i joshjes me sy të mirë, si shembulli i hajdutit kur merr pasurinë nga arka dhe nuk e shikon këtë veprim me syrin e të menduarit rreth prerjes së dorës.
Njeriu le të hapë sytë e mendjes për të paraparë pasojat, le të ketë kujdes nga përmbysja e kënaqësisë në shqetësim, nga zmbrapsja e saj nga të qenit kënaqësi për shkak të velitjes, apo prej mangësive të tjera (që e karakterizojnë), apo nga ndëprerja e saj për shkak të mospëlqimit të njeriut të dashur për të bërë shoqëri dhe si pasojë, gjynahu bëhet si ajo çapa e parë që e kapërdin i urituri. Qenin nuk e mbyt uria, por oreksi për ushqimin.
Kështu, njeriu le të kujtojë kënaqësinë e mposhtjes së epshit, duke e shoqëruar me meditimin rreth dobive të durimit ndaj tij. Ai që gjen mbështetje për ta realizuar një gjë të tillë, paqja do të jetë shumë pranë tij.

Gjuetia e Meditimeve
Abdurrahman ibn Xheuzi

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Si te kontrrollosh epshin? :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Si te kontrrollosh epshin?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: