islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Një Zemër pa Ego EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty96%[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty0%[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty0%[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty0%[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty1%[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty2%[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Një Zemër pa Ego

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Një Zemër pa Ego Empty
21042014
Mesazh[Artikull] Një Zemër pa Ego

[Artikull] Një Zemër pa Ego (u84u)zemra%20ime
Instinkti i egos konsiderohet instinkt njerëzor, ashtu si dashuria për jetën, fëmijët e pasurinë, mirëpo ai mbetet njerëzor derisa njeriu përmes egos arrin ti mbroj të drejtat dhe interesat e veta, si dhe t’i largon dhe të mbrohet nga dëmet që i drejtohen atij. Kur ky instinkt tejkalon kushtet normale dhe synon që çdo gjë ta drejton kah interesi i vet, duke ua mohuar këtë të tjerëve atëherë kjo është pika kur tanimë kemi dalë nga e natyrshmja dhe jemi prekur nga sëmundja e egos. Egoizmi është dashuria dhe admirimi i vetvetes në formë të cmendur duke e bëre njeriun t’i harroj të tjerët rreth tij. Egoisti gjithçka në jetë e lidhë me vetën (Bota sillet rreth tij). Ja disa shembuj kur ju jeni egoist. a) Nëse ju shërben njerëzve apo ju kryen punë, e në vetëdijen tënde llogaritë që këtë do e kompensosh gjithsesi. b) Nëse nuk je i gatshëm që të ju ndihmosh tjereve nga vetja dhe pasuria jote, personave që nuk të sjellin përfitime në jetë, apo nuk ta realizojnë një interes. Nëse këto gjenden në vetën tënde atëherë ti vetëm ke marr hise nga sëmundja e EGOizmit. c) Sukseset tua i lidhë me vetën tënde si: shkollimin, biznesin, familjen, etj. Egoisti nuk i është mirënjohës Allahut për sukseset e tij, madje ai nuk falënderon prindërit e as shoqërinë për sukseset e veta. Çdo gjë e llogarit si rezultat i punës dhe mundit të tij. d) Vetja e tij është kriter për të– Gjërat që i pëlqejnë janë hallall, ato që nuk i pëlqejnë janë haram, sheriati i tij është egoja dhe qejfet e tij. Në Kuran Allahu i përmend se si këta njerëz i kanë marr pasionet e tyre për zot. e) Jeton në kurriz të tjerëve, ai përfiton nga të tjerët ndërsa të tjerët nuk përfitojnë prej tij. (Nëse jeni aktiv në jetë, dhe ju shërbeni tjerëve dhe nuk keni dëshirë të jetoni nga të tjerët, kjo do të thotë se nuk jeni goditur nga ky shteg i egoizmit) Egoizmi me fjalën UNË Duhet ikur nga fjala “UNË”, edhe pse fjala “UNË” fillimisht është e pa qëllim por dikur kalon në ndjenjë. Allahu dhe i Dërguari a.s e urrejnë fjalën “unë”, madje egoisti nuk e vënë re që edhe njerëzit janë të bezdisur nga “UNË UNË UNË...”. Në tregimet Kuranore janë regjistruar 4 fjali të cilat janë përdorur nga tre njerëz të ndryshëm dhe e katërta fjali nga shejtani i mallkuar. Kurani i ka përmendur për ta mësuar njerëzimi se sa e urryer është tek Allahu vesi i egoizmit. a) Kur Musa a.s ka kërkuar nga Karuni ta ndanë zekatin ai tha (Kjo është nga ajo që unë kam fituar) b) Nemrudi i tha Ibrahimit a.s unë i ngjalli dhe i vdes njerëzit c) Faraoni ju tha egjiptasve, unë jam zoti juaj më i larti. d) Iblisi tha unë jam më i mire se ai (Ademi) Thuhet që Iblisi ka qenë adhurues i madh, dhe në tokë i ka bërë adhurim Allahut 7 mijë vite. Ishte Egoja e tij që tërë këtë ibadet e rrënoi duke i dhënë përparësi vetës së tij në një moment të caktuar. Si të shërohet EGO-ja Pejgamberi a.s ka thënë nuk ka besuar askush derisa ta dojë për vëllanë e tij atë qe e do për vete. Ai që mendon se vetëm fjala e tij duhet të respektohet dhe të dëgjohet nga të tjerët është egoist. Në këtë rast duhet cekur se e kundërta e egoizmit është altruizmi. Altruizmi është t’i japësh përparësi të tjerëve edhe kur ti ke nevojë për të. Allahu ne Kuran ka lavdëruar medinasit të cilët ndan me mekasit gjithçka nga pasuria e tyre dhe ju dhanë përparësi tjerëve në gjërat që vet kishin nevojë. Gjithashtu në shumë vende në Kuran lavdërohen veprat e tilla kur besimtari ju jep tjerëve nga ajo qe ai posedon duke synuar vetëm kënaqësinë e Allahut të Madhëruar. I Dërguari a.s ka thënë se kush zgjohet dhe në zemrën e tij nuk ka brengë për muslimanët ai nuk është prej tyre. Nga kjo thënie profetike kuptojmë se nëse një pjesë e besimtarëve ka halle dhe ne nuk ndjejmë dert dhe brenge për ta atëherë kemi defekte serioze në zemrën dhe imanin tonë sepse kjo është një egoizëm që ai nuk e ndien vetëm deri atëherë kur e godet vetën e tij. Sëmundjet që i provokon Egoizmi 1) Fanatizmin 2) Mendjemadhësinë 3) Dëshirën për tu shfaqur 4) Vetëpëlqimi Që të katra këto sëmundje të zemrës janë dëmtuese serioze të imanit të njeriut. Fanatizmi bënë njeriun që të orientohet në mbrojtjen e asaj qe ai e do duke mos shikuar dhe mos pranuar të mirat dhe sukseset e të tjerëve. Ai ia mohon apo tenton t’i zvogëlon ato suksese dhe gjithnjë t’i bënë më të vogla se të tijat. Ai gjithherë synon që mendimi i tij të dal fitimtar dhe nuk lejon që t’i jepet mundësia tjetrit të promovon vlerat tjera nga ato që ai i mendon dhe këtë e bën i shtyrë nga egoja e tij. Mendjemadhësia është pikënisja dhe boshti i të keqes. Aliu r.a ka thënë “Kujdes nga mendjemadhësia, nuk ka mëkat më të madh se mendjemadhësia, ajo është nëna e veseve te liga, dhe petku i iblisit.” Pejgamberi a.s ka thënë se nuk do te futet ne xhenet njeriu që ka qoftë edhe pak mendjemadhësi. Shokët e tij u munduan ta kuptojnë se çka është mendjemadhësia që të largohen nga ato që e shpien në mendjemadhësi. Disa menduan se edhe veshja e petkave të bukura mund të jetë nga mendjemadhësia. Por i Dërguari a.s e definoi mendjemadhësinë duke e sqaruar që mendjemadhësia është mohim i të vërtetës dhe mohimi i të drejtave të tjerëve. Pra mendjemadhi mohon tjerët përballë, dhe mohon argumentet qe i sillen, sepse për të vlen vetëm vetja e tij, dhe ai dëshiron që në peshore të maten vetëm veprat e tij. Në një kuptim mendjemadhësia është fuqizim i egos deri tek mohimi i të vërtetës. Dëshira për tu shfaqur para tjerëve. Nuk guxon që një besimtar ta mendon vetën e tij si të parin apo të vetmin pa të cilin nuk bënë dhe nuk kryhet një proces. Allahu nuk i do ato vepra qe me to synohet të bëhen të mëdhenj para tjerëve. Nëse njeriu ka kryer një vepër për hir të Allahut atëherë ai me veprën e tij duhet synuar të ngrihet tek Allahu e jo të synon vlerësimin nga njerëzit. Nëse ai ka pas qellim të ngrihet tek njerëzit atëherë si mund të synon shpërblimin ta merr nga Allahu. Njeriu nuk guxon që punën e tij ta sheh të madhe, ndërsa veprat e tjerëve të vogla. Besimtari punon punë të mëdha falë mundësive shëndetit dhe aftësive që ia ka dhënë Allahu, e si te krenohet para tjerëve dhe ta harron Atë që i’a ka dhënë këto mundësi. Allahu nuk e ka lidhur jetën apo veprën e një personi me fatin e të tjerëve. Është e pa mohueshme që kontributi i njeriut mund të jetë shume i madh për të mirën e njerëzimit, por asnjëherë të mendohet që pa atë njeri nuk kryhen punët apo nuk arrihet suksesi. Allahu një pune e kryen me një apo me person tjetër, dhe jo domosdo do ta kryen me mua, Ai mund ta bënë me cilindo njeri tjetër. I shtyrë nga sëmundja e shfaqjes së vetes para tjerëve ai pastaj hedh hapat e përqeshjes së tjerëve. Ai pastaj kënaqet me dështimet e tjerëve. Sa herë që dëgjon një lajm të keq, ai ua kumton të tjerëve. Nganjëherë përhapjen e lajmeve të këqija e bënë sikurse po ua qanë hallet e tyre, mirëpo në vetën e tij nuk e bartë brengën por dëshirën për ta treguar fatkeqësinë e tjetrit. Vetëpëlqimi – Egoistit nuk i duket mendim në botë me i mirë se i veti. Njeriu që këshillohet dhe nuk i pranon këshillat është egoist. Nëse ti e këshillon, atij i duket “ufff, kush po me këshillon…”. Ai fillimisht e shenjtëron vetën e tij duke tentuar ta sillë botën rreth bushtit të tij, dhe vazhdon duke provokuar veset tjera si fanatizmin dhe mendjemadhësinë. Egoisti vazhdon ta dëshiron shfaqjen para tjerëve duke ua mohuar të tjerëve të dalin para tij. Kështu ai vetpëlqehet dhe fillon që tjerët t’i sheh të vegjël dhe t’i shtyp apo ti pengon në sukseset e tyre. Ai me pastaj kalon në armiqësi me të tjerët dhe fillon që t’i dëmton tjerët. Ai gjithnjë rivaleve të vet duhet tu jap ndonjë vërejte, pavarësisht a ka pas ndonjë gabim apo jo. Egoisti sheh zi Egoisti asnjëherë nuk i sheh veprat e mira të njerëzve, sepse ai gjithnjë gjatë jetës është i angazhuar në të metat e tyre. Ai arkivon gabimet dhe të këqijat e tjerëve që në një moment kur atij i duhen kundër rivalit të tij do t’i përdor ato dhe do ja numëron një për një, me qëllim që ta sjell në një pozitë më të ulët se vetën. Egoisti asnjëherë nuk i lavdëron tjerët, e në veçanti ata që i ka rival, duke u frikësuar që në këtë mënyrë ai do të jetë me i ulët se tjerët. Egoisti është ziliqar. Egoisti nuk është edukuar mirë në vegjëli. Ai zakonisht kishte prindërit egoist. Edukoni fëmijët që mos të jenë egoist, mësoni fëmijët që t’u japin tjerëve, dhe tu ndihmojnë njerëzve. Mos i pengo fëmijët nga çdo gjë sepse ai më vonë mundohet t’i realizon ato kur rritet. Dënimet dhe kritikat e tepërta krijojnë egoist./mesazhi/ Kliko videon Shkëputur nga ligjërata e Halil Avdullit:
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Një Zemër pa Ego 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Një Zemër pa Ego :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Një Zemër pa Ego

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: