islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
25 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 25 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty20%[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty7%[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty7%[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty7%[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty7%[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty7%[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty7%[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty37%[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan   [Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan EmptyFri 4 Jul 2014 - 1:49

[Only admins are allowed to see this image]Momenti i iftarit nuk mund të fshihet kollaj nga kujtesa e fëmijëve. E gjithë familja është e bashkuar, kurse babai ua kujton herë pas here:”Shpejtojeni iftarin!” Pasi u ka folur kushedi sa herë të tjera mbi shpërblimin e atij që ushqen një person që agjëron, fëmijët rendin kush e kush të vendosë një kokërr hurme në gojën e njëri-tjetrit, apo në gojën e prindërve, për të fituar shpërblimin e atij që ushqen një person që agjëron. Prindërve nuk u lejohet që kokrrën e hurmës ta marrin me duart e tyre, pasi janë fëmijët ata që e kryejnë këtë mision.

Fëmijët e kuptojnë se i dashuri i tyre, profeti Muhamed a.s, e pëlqente çeljen e iftarit me disa kokrra hurma, e në mungesë të tyre me qumësht dhe kur ky i fundit mungonte, me ujë. Për këtë, ata e respektonin këtë renditje, me gjithë prezencën e kushedi sa lloje ushqimesh të tjera. Gjithashtu, fëmijët e dinin se bazuar në traditën profetike, numri i hurmave që duhen ngrënë duhet të jetë tek. Sakaq, babai ia lejonte vetes dhe ndonjë shaka me fëmijët, duke u thënë se e rëndësishme është të jenë tek dhe jo një numër i caktuar, pra mund të jenë dhe 119 kokrra.

Të gjithë në këto çaste janë të buzëqeshur, sidomos fëmijët të cilët e pëlqejnë momentin e iftarit maksimalisht. Ata josheshin shumë pas lutjeve në kohën e çeljes së iftarit, pasi babai u kishte thënë se këto lutje nuk ktheheshin pas. Nuk ekzistonte ky pasion që vihet re sot, në të ngrënit dhe blerjen e sa më shumë ushqimeve. Po, rezervoheshin ushqime të caktuara për Ramazan, por jo me kaq insistim siç vihet re sot.

Namazi i teravive

Babai njoftonte disi me zë të lartë: Po shkojmë për namazin e teravive, kush ka qejf të vijë me ne?

Namazi i teravive ishte një lloj sfide mes fëmijëve. “Unë fala gjashtë regate” thoshte njëri “Kurse unë fala dhjetë, katër regate më shumë se ti” ia priste tjetri. Prindërit hidhnin short se cilin nga fëmijët do të merrnin për çdo ditë, duke marrë vetëm dy prej tyre. Fëmijët i shoqëronin prindërit kudo, përveç vendit të punës. Gocat e vogla vishnin shami dhe rroba të gjata për tu falur në xhami.

Gjatë rrugës, babai i jep në dorë njërit prej fëmijëve një monedhë dhe i pëshpërit në vesh që t’ia japë një të varfëri që sapo kanë pikasur. Fëmija e kupton mirë përse babai i pëshpërit në vesh dhe nuk i thotë me zë të lartë, pasi myslimani e fsheh sadakanë. Të njëjtën gjë babai bën dhe me fëmijën tjetër. Zakonisht, fëmijët u tregojnë për këtë akt bamirësie dhe të tjerëve, por duke u kërkuar ta mbajnë sekret dhe të mos e tregojnë.

Koncepti i të bërit mirë në Ramazan

Diçka që është shndërruar në fenomen dhe traditë janë dhe dhuratat mes fqinjëve dhe shkëmbimi i ushqimeve para iftarit. Nëna i kishte caktuar një ditë të veçantë secilit prej fëmijëve për tu çuar komshinjve gjellën e radhës. Më kujtohet se kur u vendosëm në një lagje të re, ku nuk njihnim askënd, çdo ditë, në derën tonë trokiste një fëmijë që mbante në dorë diçka të gatuar për iftar duke thënë:”Ne jemi fqinjët tuaj përballë dhe u kemi sjellë nga gjella që nëna ka gatuar sot.” Nga ana e saj, nëna jonë e kthente pjatën ose tabakanë të mbushur me gatimet e saj. E bukura qëndronte në faktin se ne nuk i njihnim personalisht fqinjët tanë. Njohja fillonte me këto shkëmbime ushqimesh dhe në xhami teksa faleshim. Zakonisht, fqinjëve u dhurohej nga gatimi special i asaj dite.

Babai kthehej nga puna në kohën e iftarit, e megjithatë, kjo nuk e pengonte të marrë njërin nga fëmijët dhe të shkojë të blejë bukë, hurma apo qumësht dhe t’ua shpërndajë agjëruesve, vizitorëve dhe fukarenjve në shesh. Kjo ishte një shëtitje e paharrueshme për fëmijët.

Harmonia familjare në Ramazan, ishte veçoria më e madhe e këtij muaji. Fëmijët e ndjenin ngrohtësinë e familjes, gjë e cila lidhej ngushtë me atmosferën shpirtërore.

Modelet plot dritë e nur gjatë Ramazanit, nuk kufizoheshin vetëm tek prindërit, por edhe tek shokët dhe miqtë e tyre. Nuk më harrohet asnjëherë një shok i babait, i cili ishte tepër zemërmirë dhe njeri me vlera.

Në një nga ditët e Ramazanit, teksa po prisnim të thirrej ezani i akshamit, bie zilja e derës. Kush mund të jetë ky njeri që vjen pa lajmëruar dhe në këtë kohë? Ndërkohë që nëna shpejton duart për përgatitjen e iftarit, babai shkon të hapë derën. Sakaq, fëmijët ia ngulin sytë derës nga do të hynte miku. Pas një momenti, babai kthehet i buzëqeshur duke mbajtur në dorë disa qese dhe na thotë:”Është xhaxhi filani. Ai ka ardhur bashkë me një mik tjetër për të ngrënë iftar me ne sonte, por kanë sjellë me vete hurma, ujë, pije dhe ushqimin e duhur, pasi nuk donte të na vërë në siklet.” Kështu, gatimet tona u përzien me ato që solli personi në fjalë dhe të gjithë hëngrëm një iftar special dhe të paharrueshëm. Jo vetëm kaq, por ai kishte sjelle dhurata për të gjithë pjesëtarët e familjes, lodra, veshje dhe pëlhura të ndryshme.

Një rast tjetër që nuk e harroj dot, ishte se e gjithë familja ishte përgatitur që në fund të javës do të dilnim për piknik. Të gjithë, sidomos ne fëmijët, mezi prisnim ditën e shënuar. Kur gjithçka ishte gati dhe po nisnim të dalim, bie zilja e derës. Neve na ngriu buzëqeshja në buzë. Dikush prej nesh pyeti nëpërmjet citofonit:”Kush është?” Personi nga jashtë u përgjigj:”Jam xhaxhi filani. A është babi në shtëpi?” Ëndrrat tona në atë çast u shuan. Babai hapi derën dhe e priti mikun me ngrohtësi, por në fund i tha:”E nëse u thuhet kthehuni, ju kthehuni” Kuran. Miku buzëqeshi, i shtrëngoi dorën babait dhe u largua pa e kaluar cepin e derës. Nëna u zu ngushtë dhe i tha: Mund ta kishim shtyrë piknikun dhe ti kishin pritur këta miq. Sakaq babai na i lexoi dhe një herë ajetin e mësipërm dhe na shpjegoi raste të tilla të ngjashme nga jeta e shokëve të Profetit a.s dhe se e mira qëndron në respektimin e traditës së Profetit a.s. Më e çuditshmja, është se miku i cili u kthye, nuk kishte telefon në shtëpi dhe për rrjedhojë s’kishte si të na njoftonte për vizitën. Ai kishte rënë dakord me babain që s’kishte asnjë problem nga vizitat e ndërsjella qoftë dhe pa lajmëruar. E nëse koha nuk do të ishte e përshtatshme, mikpritësit do thoshin ajetin:”E nëse u thuhet kthehuni, ju kthehuni” kështu miku do e kuptojë dhe do të kthehet pa problem.

Shpesh herë, unë bëj shaka me babain dhe i them: Aq herë e ka dëgjuar miku në fjalë këtë ajet prej teje, saqë asnjëherë nuk e ka kaluar pragun e derës tonë.

Nata e njëzet e shtatë e Ramazanit

Kthehet babai nga namazi i natës duke cituar sa më shpesh shehadetin dhe na thotë: A e dini? Ndjej se sonte është nata e Kadrit. Bien ca pika shiu dhe qielli është i ndriçuar edhe pse pa hënë.

Babai dhe nëna janë shumë të ndikuar nga aspekti shpirtëror i kësaj nate. Nëna propozon që të gjithë të dalim me makinë dhe të shohim atmosferën e kësaj nate. Teksa kemi hipur në makinë dhe jemi duke ecur, babai na thotë: A e vëreni shkëlqimin e qiellit? A e ndjeni mëshirën hyjnore teksa zbret me pikat e shiut?

Të gjithë kthehemi të gëzuar në shtëpi, edhe pse fëmijët nuk e perceptojnë siç duhet domethënien e natës së Kadrit.

Kujtimet e fëmijërisë janë të shumta dhe më ngacmojnë herë pas here. Këto ishin disa nga kujtimet e mia përgjatë Ramazanit, të cilat i solla në kujtim të prindërve të mi të shtrenjtë./AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] Fëmijët tanë në Ramazan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: