islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty20%Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty7%Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty7%Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty7%Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty7%Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty7%Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty7%Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty37%Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
MesazhTitulli: Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre   Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 9 Nov 2009 - 10:56

Sulltan Murati nuk mundej të largohej nga ndikimi i ëndrrës I cili e kishte parë një natë më parë dhe e gjithë dita i kishte kaluar si i tillë.

Veziri i tij, Sijavush Pasha nuk mundi ta fsheh kureshtjen dhe e pyeti Sulltanin:

-Zotëri, mos ju mundon dicka?

Sulltan ashtu si ishte i zhytur në mendime iu përgjigj:

-Një natë meë parë pashë një ëndër të cuditshme. •

-Inshallah del e hajrit.

-Do ta shohim se a është e hajrit; apo e sherrit.

-Si mendoni?

-Pergatitu se do te dalim jashtë.

Pas këtyre fjalëve, Padishahu dhe Sijavush Pasha, me veshje të mullave (dijetarë Islam).U nisën në drejtim të Unkapanes. Kur arritën në Unkapanë,- sulltanit filloi t'i kujtohet saktësisht vendi që e kishte parë në ëndër. Bën ca hapa në të majtë dhe në të djathtë dhe filloi që të kërkoje dicka në tokë. Kur u kthye nga ana tjetër, në mesin e gjetheve qëndronte një trup i një njeriu. Ishte bash vendi që e kishte par në ëndër.

I pyeti njerëzit që ishin të pranishëm në atë vend: Kush është ky person?

Personat e pranishëm i thanë: "Aman, mos iu afroni fare! Ai është një pijanec!..

-Nga e dini ju këtë gjë?

-E kemi fqinjë plot 40- vjet, nëse nuk e dimë ne kush mund ta dije?

Një tjetër filloi që të flasë për njeriun që ishte i shtrirë për toke: Në fakt ai është një zanatci shumë i mirë. Punonte në carshinë e Azapllarëve. I bënte patkonjtë më të mira. Por atë që e fitonte nga puna, i harxhonte në alkool dhe në prostitucion. Në shtëpi Conte shishe te plota me verë dhe prostitute.

Një njeri më i moshuar nga mesi i të pranishmëve bërtiti i zernëruar: "Pyetni këta njerëz. Pyetni se valle ka parë ndonjëri këtë njeri në xhemat?

Njerëzit që ishin përreth shprehen mendimet e tyre për njeriun që kishte ndërruan jetë dhe u larguan prej aty, duke mos shikuar pas as edhe për një Moment. Padishahu që ishte veshur si mulla dhe veziri I tij, ngelën të vetmuar. Edhe Sijavush Pasha, duke menduar se Padishahu nuk ka pse të merret me një pijanec të tillë, fillon që të ec.

Sulltan Murati e ndalon atë, duke e pyetur se nga është nisur?

-Nuk e di, por mendova se ju nuk keni për të qëndruar afër këtij njeriu!..

-Atyre që u larguan nuk mund t'i them asgjë.. Por ne nuk mund të largohemi. Sidoqoftë, ky person është një njeri nga populli dhe ne duhet ta kryejmë varrimin e tij!...

-Po mirë, i dërgojmë ca hoxhallarë nga pallati, kështu që do të shpëtojmë nga përgjegjësial..

-Jo, nuk mundet, sepse akoma nuk e kemi kuptuar urtësinë e ëndrrës që e pashë!..

-Po mirë, cfarë më urdhëroni që të bëj?

-Vazhdojm me mullallëkun. Për herë të parë duhet të shpëtojmë nga trupi!..

-Sulltani im, po si do ta cojmë?

-Do ta cojmë ashtu sic i cojmë të tjerët!.. -

-Mos e bëni atë zotëri, ky do të duhet të lahet, të pastrohet, pastaj do të duhet që t'i vishet qefin dhe më në fund të varroset....

-Mos u merakos, i bëj unë të gjitha! Por, sëpari do të duhet të gjejmë një vend për t'ia larë trupin. Këtu menjëherë ka një mesxhid (faltore) e lagjes...

-Jo s'bën, të kishe ndërruar jetë ti, nga do të kishe dëshiruar të përcillesh?

-Nuk e di, ndoshta nga Xhamia e AjaSofisë, apo nga xhamia e Sulejmanisë, ose të Fatihut. Në Aja-Sofi dhe Sulejmanije ka shumë zyrtare të shtetit.

-Cohu, se shkojmë në atë drejtim. Dhe kështu, që të dy mullat hynë në xhami. Veziri vrapon andej-këndej dhe i gjen qefin dhe një arkivol për të ndjerin. Padishahu përgatit ujin në kazan të bakrit. Pastaj e lajnë trupin e të ndjerit sipas rregullave. Aty për aty fytyra e të ndjerit sikur merr një dritë, dhe nuk i përngjan fare një pijaneci. Buzëqeshja nga buzët e tij sikur donë të thotë dicka.

Padishahu dhe veziri fillojnë që ta duan këtë person... Trupin e mbulojnë me qefin, e vendosin në arkivole dhe e varrosin. Por, kishte edhe shume kohë për namazin. Vezirit i kujtohet dicka dhe e pyet padishahun:

-Sulltani im, me duket se jemi duke vepruar gabim.

-Pse?

-Ashtu te emocionuar as qe pyetem se a ka ndonje te aferm i ndjeri, por e sollem drejt ketu. Kush e di mund te kete gene i martuar, ndoshta ka grual..

-Ke te drejte. Une do to shkoj qe te pyes per kete gje, kurse ti prit prane kufomes. Padishahu pyeti esnafet e carshise dhe gjeti shtepine e njeriut. Nje grua e moshuar e hap deren. Me gjithe vemendje fillon qe t'i degjoje fjalet e Padishahut. Gruaja sikur ta kishte pritur kete vdekje.

-Na e ben hallall, thote gruaja. Duket qe je lodhur shume. Gruaja fillon qe t'i tregoje Padishahut me deshperim per njeriun tashme te ndjere.

-Burrin e kisha pak si te cuditshem.. Den ne mbremje ndreqte potkonj, por edhe pse kurre nuk perdorte alkool, me parate qe i fitonte shkonte blinte shishe me vere dhe pastaj ato i zbrazte ne banje!..

-Pse e bente ate? Qe mos te pinte ummeti i Muhammedit a.s.

-Pastaj i sillte prostitutat ne shtepi, duke i paguar aq sa nevojitej dhe u thoshte: "A ua bleva kohen tuaj?

Atehere duhet qe te veproni ashtu sic ju them une. Ai largohej, kurse une u lexoja pjese nga ilmihali dhe u tregoja rreth Islamit. Padishahu u habit.

-Shih, shih ti! Kurse populli mendon krejt ndryshe...

-Nuk i interesonte atij se cfare mendonte populli per te. Edhe une shume here i thosha se populli gabim do te te kuptoje ty dhe me beso se nuk do te kete kush te te varros.

-Po, tha, ke te drejte. Pastaj filloi qe vete te hape varrin e tij, i ndihmova dhe une.

-Po kufomen kush do ta laje?, i thashe.

Njehere filloi te qeshe gjate dhe pastaj me tha:

-Zoti eshte i madh moj grua. Pastaj, Cfar pune ka Padishahu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: