islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Agjërimi i zemrës EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Agjërimi i zemrës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Agjërimi i zemrës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Agjërimi i zemrës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Agjërimi i zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Agjërimi i zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Agjërimi i zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Agjërimi i zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Agjërimi i zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Agjërimi i zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Agjërimi i zemrës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Agjërimi i zemrës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Agjërimi i zemrës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Agjërimi i zemrës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Agjërimi i zemrës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Agjërimi i zemrës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Agjërimi i zemrës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Agjërimi i zemrës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Agjërimi i zemrës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Agjërimi i zemrës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Agjërimi i zemrës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Agjërimi i zemrës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Agjërimi i zemrës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Agjërimi i zemrës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Agjërimi i zemrës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Agjërimi i zemrës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Agjërimi i zemrës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Agjërimi i zemrës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Agjërimi i zemrës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Agjërimi i zemrës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Agjërimi i zemrës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Agjërimi i zemrës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Agjërimi i zemrës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Agjërimi i zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Agjërimi i zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Agjërimi i zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Agjërimi i zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Agjërimi i zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Agjërimi i zemrës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Agjërimi i zemrës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Agjërimi i zemrës Empty96%Agjërimi i zemrës Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Agjërimi i zemrës Empty0%Agjërimi i zemrës Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Agjërimi i zemrës Empty0%Agjërimi i zemrës Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Agjërimi i zemrës Empty0%Agjërimi i zemrës Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Agjërimi i zemrës Empty1%Agjërimi i zemrës Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Agjërimi i zemrës Empty2%Agjërimi i zemrës Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Agjërimi i zemrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Agjërimi i zemrës Empty
MesazhTitulli: Agjërimi i zemrës   Agjërimi i zemrës EmptySat 9 May 2020 - 7:53

[Only admins are allowed to see this image]Jemi në ditët kur përsëri kemi vënë zemrat tona në rend të ditës dhe i marrim në pëllëmbë të dorës.
Në fakt, zemrat duhet t’i kemi gjithmonë në rend të ditës dhe në pëllëmbë të dorës. Çdo gjë duhet vlerësuar me agjendën e zemrës dhe duhet të kemi një dert të shenjtë, siç është përpunimi i zemrës, mbrujta dhe mbajtja gjallë e saj.
 “Bëni kujdes! Zemrat qetësohen dhe kënaqen vetëm duke përmendur Allahun.” 
Kjo është një shprehje Kuranore. Të mbruash zemrën me vetëdijen e të qenit bashkë me Allahun, duke mos e harruar Atë dhe duke vendosur marrëdhënien me Allahun në shpirtin e çdo pune...
Nëse në udhëtimin e namazit nuk na shoqëron shqetësimi për “të dalë të pastër”, atëherë nuk është e mundur të shkulim dhe të flakim tutje “paturpësitë dhe të këqijat”, prej të cilave Allahu thotë se na ruan namazi. Atëherë, ai namaz s’do të kishte dobi, sepse do të ishte i zbrazur. Por, nëse e dimë se do të dalim në një instancë të lartë, atje nuk duhet të gënjejmë, sepse Ai di gjithçka në zemra.Këto ditë do të arrijmë agjërimin, në sajë të të cilit njeriu përjeton një detoks shpirtëror, duke i kufizuar trupit nevojat më të natyrshme me kriteret e vendosura nga Allahu. Detoks, është pastrim i zemrës prej papastërtive të akumuluara dhe barrëve që ajo s’mund t’i mbajë. 
Në të vërtetë, agjërimi është për zemrën, dhe, nëse ajo nuk agjëron, nuk agjërojnë as sytë, as veshët dhe as gjuhët, gjë që lind rrezikun e shndërrimit të agjërimit thjesht në një uri padobi, të cilën i Dërguari i Allahut e ka paralajmëruar që në fillim. 
Agjërimi erdhi e iku, dhe nuk ndikoi fare tek ne, nuk na përmirësoi dhe nuk na i fashoi plagët... Ne mbetëm në gjendjen tonë të plogësht, ndërkohë që goja jonë ka agjëruar, e zemra jonë ka ngrënë vazhdimisht... Ku është agjërimi?! Nëse zemra agjëron, agjërimi na merr e na çon në Xhenet. Prandaj kemi nevojë për agjërime që na nxjerrin në udhëtimin drejt Xhenetit. Për këtë arsye, në çdo kohë iftari, duhet t’i marrim zemrat tonë në dorë dhe të shohim çfarë ka e nuk ka aty. Natën e Kadrit, në mëngjesin e saj dhe të Bajramit, duhet të arrijmë të kemi zemra të gjalla dhe të pastra, aq sa të mund t’ia ofrojmë Allahut.Zekati është kalibrimi që i bëhet besimtarit në çështjen e dashurisë ndaj pasurisë. “Edhe pasuria, edhe jeta janë dhunti të Allahut. Mos e harro këtë! Prandaj, edhe kur ta fitosh, edhe kur ta shpenzosh, duhet të marrësh për bazë kriteret e Allahut. Për të mbajtur pastër pasurinë, kërkohet një disiplinë zemre. Brenda pasurisë nuk duhet të mbetet asnjë grimë prej të drejtës së të varfrit, sepse ajo që e përlyen më së shumti pasurinë, është e drejta e të varfrit që nuk është dhënë prej saj.” 
A mund të realizohen këto që përmendëm pa u edukuar zemra? Nëse i shkakton dhimbje me gjuhë shpirtit të cilit i ke dhënë me dorë, atëherë ku është zemra? Nëse tjetrit i jep atë që nuk do ta pranoje as vet po të të jepej, ku është zemra? Nëse përjeton ndjenja arrogance kur je i pasur, ku është vetëdija për “ato që Allahu ka dhënë si furnizim”? Është një ditë, kur pasuria dhe fëmijët nuk do të bëjnë dobi. Këtë, e thotë Kurani... Agjërimi po troket në derë!.. Zëre se erdhi... Për një ripërpunim zemre. 
Allahu mos na e largoftë zemrën prej aktualitetit tonë dhe na e bëftë të mundur që Bajramin ta jetojmë me gëzime të zemrës!

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Agim Tanushi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Agim Tanushi

Numri i postimeve : 7
Data e regjistrimit : 12/09/2014
Nacionaliteti-Sheti : Elbasan/Shqipëri

Agjërimi i zemrës Empty
MesazhTitulli: Re: Agjërimi i zemrës   Agjërimi i zemrës EmptySat 9 May 2020 - 8:52

Amin! Allahu jua shperblefte...!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Agim Tanushi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Agjërimi i zemrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: