islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty96%[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty0%[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty0%[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty0%[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty1%[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty2%[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13537 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij Empty
14062022
Mesazh[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij

[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij E82ab410 

Emri i tij është Lukman ibnu Baura. Ai ishte skllav i zi nga Abisinia. Buzët i kishte të trasha, vrimat e hundës të gjera, me shtat të shkurtër, me hundë të shtypur dhe me këmbët e çara. Megjithatë, këto të meta nuk ia ulnin aspak statusin që gëzonte tek Zoti, pasi e kishte nderuar me urtësi dhe dije. Thotë Zoti në Kuran:”Ne i dhamë Lukmanit urtësi.”
Thuhet se nga zezakët, katër kanë qenë më të mirët:”Lukman ibnu Baura, Bilal ibnu Rebah, mbreti Nexhashi dhe Mehxha (skllavi i hazreti i Omerit).”
Tregohet se për herë të parë, urtësia e tij u shfaq kur padroni i tij humbi lojën e tavllës. Ai luante shumë kumar dhe gjatë lojës, kishte premtuar se nëse humbet do të pinte të gjithë ujin e lumit. Kur humbi, kundërshtari i tha:”Hajde tani, pije të gjithë ujin e lumit!”
Padroni i thotë:”Më kërko çfarë të duash tjetër se nuk e pi dot!”
Kundërshtari i përgjigjet:”Dua të gjithë pasurinë tënde ose në të kundërt të nxjerr sytë!”
Pronari i thotë:”Më jep afat një ditë!”
Kundërshtari pranoi.
Pronarin e kaploi dëshpërim i madh për çfarë kishte ndodhur. Ndërkohë, vjen Lukmani me një deng dru në krahë, të cilët i hodhi diku larg dhe u kthye tek padroni i tij, i cili herë pas here i hidhte ndonjë fjalë kuturu dhe priste përgjigjet plot urtësi të skllavit të vet. Pasi Lukmani u ul, vuri re dëshpërimin e padronit të vet dhe e pyeti:”Çfarë ka zotëria im që është mërzitur dhe dëshpëruar kaq shumë?!”
Padroni i ktheu shpinën dhe nuk i foli.
Lukmani e pyeti për herë të dytë dhe të tretë, por sërish padroni nuk i jepte përgjigje. Duke mos marrë përgjigje, Lukmani i tha:”Më trego se ndoshta ta zgjidh unë hallin!”
Padroni i rrëfeu gjithçka që kishte ngjarë dhe lukmani i tha:”S’ke përse dëshpërohesh se ta zgjidh unë këtë çështje!”
“E si e zgjidh ti?!” e pyeti i çuditur padroni.
Lukmani iu përgjigj:”Nesër, kur të vijë ai zotëria dhe të kërkojë të pish ujin e lumit mes dy brigjeve të tij, i thuaj:”Ma ndal pak rrjedhën që ta pi ujin mes dy brigjeve!” Sigurisht që ai nuk mundet dot ta ndalë rrjedhën! Kështu ti do të dalësh pa u lagur nga kjo mesele!”
Padroni e kuptoi që skllavi i tij kishte të drejtë dhe u qetësua. Po atë ditë, ai i fali atij lirinë.
Këto janë disa nga porositë e Lukmanit që ia jepte të birit të tij:
O bir! Bëj kujdes dhe mos merr borxh, sepse ai është poshtërim  ditën dhe pagjumësi natën!
O bir! Më parë, njerëzit flisnin për punët e mira që bënin, kurse sot flasin për punë të mira që nuk i bëjnë.
O bir! Ruhu nga lypja pasi të nxjerr bojën!
O bir! Gënjen kush thotë se e keqja del me të keqe. Nëse pretendon se kjo është e vërtetë, le të ndezë një zjarr përbri një tjetri dhe prit të shohësh nëse e fikin njëri-tjetrin apo jo! Në fakt, është e mira ajo që e largon të keqen, ashtu siç fik uji zjarrin.
O bir! Mos e zvarrit pendimin, sepse vdekja vjen papritur!
O bir! Nëse je duke u falur, kujdes me zemrën tënde! Nëse je duke ngrënë, kujdes me gojën. Nëse je në shtëpinë e dikujt tjetër, kujdes me shikimin. Nëse je mes njerëzve, kujdes me  gjuhën.

O bir! Largoje xhelozinë sepse ajo prish besimin tënd fetar, dobëson shpirtin dhe sjell veç pendim!
O bir! Fillesat e para të nevrikosjes janë çmenduri, fundi pendim!
O bir! Butësia është maja e urtësisë.
O bir! Ruhu nga shokët e ligj, sepse janë si shpata, e bukur në pamje por e shëmtuar në vepra.
O bir! Mos e kërko dijen për tu mburrur para dijetarëve, për të vënë në lojë mendjelehtët apo për tu dukur në mexhlise! Nëse sheh një popull që përmendin Zotin, ulu me ta, sepse nëse je i ditur do tu bësh dobi me dijen, e nëse je i paditur do të mësosh prej tyre. Ndoshta Zoti i sheh me syrin e rahmetit të Tij dhe i fal të gjithë, kështu të përfshin dhe ty rahmeti i Zotit.
O bir! Mos i shoqëro Zotit rivalë, pasi kjo është padrejtësi e madhe.
O bir! Ushqimin tënd mos e hanë veçse njerëzit e devotshëm dhe për tu këshilluar këshillohu vetëm me të diturit.
O bir! Mos debato me një ngatërrestar, mos u bëj mik me një zullumqar dhe mos u shoqëro me një të akuzuar!
O bir! Unë jam penduar për fjalët që kam thënë, por nuk jam penduar asnjëherë për heshtjen.
O bir! Nëse dëshiron të bësh mik një person, zemëroje më parë! Nëse sillet me drejtësi në gjendje nervozizmi mirë, në të kundër ruhu prej tij!
O bir! Kush e ruan sekretin e tij, ka në dorë të zgjedhë.
O bir! Mos u bëj i ëmbël se të gllabërojnë, por as i hidhur se të pështyjnë jashtë.
O bir! Çdo popull ka një qen, prandaj mos u bëj qeni i miqve të tu! Këtë këshillë ia dha të birit kur ky i fundit nisej për një udhëtim.
O bir! Shembulli i një gruaje të ndershme është si shembulli i kurorës mbi kokën e mbretit. Kurse shembull i gruas së ligë është si shembulli i një barre të rëndë mbi shpinën e një plaku të ligsht.
 
Perktheu: Elmaz Fida
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij :: Komentet

No Comment.
 

[Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» [Tregim Islam] Shitësi dhe fshatari i urtë
» (Tregim islam) Sulltani dhe djaloshi i urte
» [TREGIM ISLAM] Fshatari i urtë dhe qytetari i mençur
» [Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu
» [Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: