islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

» (Artikull) 6 Mënyra të lehta për të fituar sevape (shpërblime) edhe pas vdekjes tënde.
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptySat 18 Jun 2022 - 18:58 nga Admin

» (Tregime Islame) Brenda çdo balte, gjendet një thesar
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptySat 18 Jun 2022 - 18:44 nga Admin

» Tema Islame) Ndjenja për jetën
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptySat 18 Jun 2022 - 17:28 nga Admin

» (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:24 nga Admin

» (Tregime Islame) Perandori kinez dhe shkëmbi në rrugë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:06 nga Admin

» (Tregime Islame) Kur mirësia e mund dredhinë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:17 nga Admin

» (Tregime Islame) Gruaja që e fejoi burrin e saj nga Zoti i saj
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:09 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbaje një derë të hapur me Zotin!
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyWed 15 Jun 2022 - 15:38 nga Admin

» (Tregime Islame) Sekreti i lumturise (tregim)
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë EmptyWed 15 Jun 2022 - 5:48 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty96%(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty0%(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty0%(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty0%(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty1%(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty2%(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24380 artikuj v 13528 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8511
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Empty
17062022
Mesazh(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë

(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë Pellum10Shekik Belhij, ka qenë një personalitet i shquar në historinë islame. Ai njihej për dijet e thella, urtësinë, adhurimin dhe zuhdin. Një ditë, ai u nda nga mësuesi i tij i dashur Ibrahim ibnu Ed’hem, pasi do të nisej me një karvan tregtie. Kishte vendosur që krahas dijes dhe adhurimit, të merrej edhe me tregti, pwr tw siguruar jeteswn. Gjatë rrugës në shkretëtirë, sheh një pëllumb të verbër dhe me krah të thyer. Sa nga keqardhja dhe sa nga kureshtja, u ndal duke medituar rreth kësaj krijese të pafat, në mes të shkretëtirës të pamëshirshme. Sigurisht, shumë shpejt do të ngordhte ai zog i mjerë. Por teksa meditonte, sheh një pëllumb tjetër duke fluturuar sipër. Ai u drejtua nga pëllumbi i verbër dhe me krah të thyer, iu afrua dhe e ushqeu siç ushqen pëllumbi nënë të vegjlit e saj. 
Kjo skemë e mahniti Shekik Belhij dhe e emocionai maksimalisht. Me vete mendoi:”Nëse Zoti ia siguroka ushqimin edhe këtij pëllumbi të verbër dhe me krah të thyer, këtu në mes të shkretëtirës, patjetër që do të ma sigurojë dhe mua kudo që të ndodhem. Atëherë, përse u dashka të merrem me tregti, lart e poshtë me karvane në këto shkretëtira pafund?! Aq më tepër që edhe moshën nuk e kam për punë të tilla. Jo, jo, do të kthehem në shtëpi, se rizku i Zotit do të më vijë kudo të jem. Atje do të jem pranë gruas dhe fëmijëve tw mi.” dhe ashtu bëri.
Me të mbërritur, vajti tek mësuesi i tij dhe i rrëfeu gjithçka i kishin parë sytë. Mësuesi i tij Ibrahim ibnul Ed’hem, uli kokën, u mendua pak dhe ia ktheu:”I pa të meta është vetëm Zoti o Shekik! Por, a s’më thua, përse zgjodhe të bëhesh pëllumbi i verbër dhe me krah të thyer dhe jo pëllumbi syçelë dhe kontribues?! Përse zgjodhe pasivitetin dhe jo aktivitetin për tu ndryshuar jetën edhe njerëzve që të rrethojnë?! A nuk e di se profeti Muhamed a.s ka thënë:”Dora që jep, është më e mirë se ajo që merr.”
Shekik i puthi dorën mësuesit të tij dhe i tha:”Të jam mirënjohës gjithë jetën o mësuesi im i madh!” Pastaj u nda me të dhe vendosi të bëhej si zogjtë fluturues, dalin në mëngjes me barkun bosh dhe kthehen në mbrëmje me barkun plot.
Umr ibnul Hattabi thoshte:”Askush të mos presë që të mirat ti bien nga qielli, duke thënë:”O Zot na jep nga të mirat e tua!” Qielli nuk lëshon as flori dhe as argjend.”
Në Kuran, Zoti thotë:”Ai jua ka bërë Tokën të përdorshme, andaj ecni nëpër viset e saj dhe ushqehuni me atë, që ju ka dhënë Ai.” (Mulk, 15)
“kur të përfundojë namazi, atëherë shpërndahuni nëpër tokë, kërkoni nga mirësitë e Allahut...” (Xhumua, 10)
Të dy këto pasazhe të Kuranit, përmbajnë urdhër hyjnor, ku na kërkohet që rizkun dhe të mirat ti kërkojmë nëpërmjet punës dhe jo pasivitetit.
Vëlla dhe motër! Bëhuni zogjtë syçelë dhe kontribuues, të cilët u gjenden pranë njerëzve, i ndihmojnë dhe u zgjidhin hallet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë :: Komentet

No Comment.
 

(Tregime Islame) Pëllumbi syçelë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» (Tregime Islame) Këshilla e babait
» (Tregime Islame) Inat deveje
» (Tregime Islame) Poeti me qyp
» (Tregime Islame) Babai dhe djali
» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: