islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty20%Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty7%Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty7%Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty7%Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty7%Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty7%Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty7%Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty37%Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
MesazhTitulli: Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre   Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 12 Nov 2009 - 0:46

Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre !

Unë e ndiej tronditjen tuaj kur lexuat titullin ”Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre”.

- Kjo goditje ka shumë të ngjarë të vijë për shkak të gjendjes së dobët që sot haset tek shumë muslimanë.
Gratë muslimane sot nuk mund t’í mësojnë burrat e tyre për shkak se:

1. Ato nuk i kanë ato njohuri që t’u mësojnë burrat e tyre vazhdimisht.

2. Burri nuk dëshiron të mësojë nga gruaja e tij (pasi ndihet i turpëruar “si të mësoj unë nga gruaja ime?").

3. Njëra palë apo të dyja palët janë tepër të zëna për të ndarë kohë për t’u ulur së bashku dhe të mësojnë për dinin¹ e Allahut.

4. Njëra palë apo të dyja palët nuk kanë interes ose kanë një interes minimal për studimin e Islamit.

Megjithatë, muslimanët e djeshëm ishin shumë më të ndryshëm nga muslimanët e sotëm.
Ishte një kohë kur të dy, si burri edhe gruaja, do të uleshin së bashku me një dashuri të përbashkët për njohuritë e këtij dini.
Ata që i njohin njohuritë islame e dinë se dijetarët islamë udhëtonin për muaj të tërë në ndjekje të një hadithi të Pejgamberit a.s.

Për njerëzit e tillë, martesa me një grua dijetare ishte një nga bekimet më të madhështore në këtë botë dhe një burim i respektit dhe nderit.

Si atëherë është e mundur që disa i etiketojnë studiuesit (dijetarët) e Islamit si patriarkalë dhe keqpërdorues të femrave?

Mjerisht, gjersa bota sillet, injoranca përhapet, kurse modernistet (nga “feministet islame”) bëjnë thirrje për riinterpretim të jurisprudencës islame në tërësi, duke pretenduar se Islami që hasim sot është rezultat i opinioneve, mendimeve dhe ideve mashkullore.

Ky libër është
-për të gjithë ata që besojnë se është degraduese që të mësohet nga gruaja.
-për të gjithë ata që thanë se femra nuk kishte rol në përhapjen e dijes islame.
-për të gjithë ata që thonë se Islami është një keqpërdorues i femrave dhe religjion patriarkal.
-për të gjitha ato gra që kërkojnë ta ndryshojnë jurisprudencën islame duke pretenduar se është andocentrik.

Unë ju sfidoj për të lexuar më tej.

- Fatimah bin-at Mundhir ibn al-Zubejr al Awam

Esma është një figurë e njohur në historinë islame jo vetëm për shkakun se ishte vajza e Ebu Bekrit dhe motra e Aishes, por sepse ishte një grua e bindur e sahabit Zubejr ibn al 'Awami.
Roli i saj në përkrahjen e Pejgamberit a.s është shembull i gjallë që sfidon çdo kohë në analet e historisë islame.

Ajo u emërua me nofkën “Dhat at Nitakajn”, gruaja me dy rripa, për shkak të një rasti në të cilin ajo përdori dy rripat e brezit me qëllim që t’i dërgojë ushqim Pejgamberit a.s dhe të atit të saj, Ebu Bekrit.
Ata ishin larguar nga Meka për në Medinë pasi ishin përndjekur nga armiqtë dhe për këtë shkak ishte detyrë e Asmas që t’u dërgojë ushqim atyre me shkallën më të lartë të fshehtësisë, madje në fund të shtatzënisë asaj iu desh të ngjitet deri në kodrën Theur.
Për ju që nuk e njihni gjeografinë e kësaj kodre, sa për ilustrim edhe të rinjtë mbeten pa frymë nga ashpërsia e kodrës.

Çfarë e detyroi Esmën me foshnjën e saj të palindur që të ndërmarrë një udhëtim kaq të rrezikshëm?
A nuk ishte për tjetër gjë veçse dashurisë së thellë për Pejgamberin a.s dhe babanë e saj Ebu Bekrin?
Kur Ebu Xhehli erdhi te shtëpia e Ebu Bekrit, ishte i tërbuar dhe i zemëruar.
Ai e pyeti Esmën se ku gjendej babai saj dhe i Dërguari fisnik, por ajo qëndroi e fortë dhe u përgjigj se nuk e dinte vendndodhjen.
Pastaj Ebu Xhehli e goditi me shpullë, kurse ajo qëndronte e fortë dhe nuk qau, duke qëndruar me një zemër të mbushur me dashuri për këtë din.

Dashuria e saj nuk mbaroi me vdekjen e Resulullahut, por ajo e inspiroi këtë dashuri në zemrat e fëmijëve dhe nipave të saj.
Një mbesë e tillë që përfitoi shumë nga shoqëria e Asmës ishte Fatimah al Mundhir : Allahu xh.sh. e kishte zgjedhur Fatimen që të jetë dritë, madje edhe në ditët e sotme nëpër librat e hadithit.
Fatimah bint al Mundhir është e respektuar si një nga tabiaa’at kryesore të asaj kohe dhe ishte e njohur si një fakihah (juriste islame) dhe ishte e martuar me Hishaam 'Urwah ibn al-Zubejrin.
Hishami ishte një dijetar dhe transmetues i madh dhe nga studentët kryesorë të tij ishin Imam Ebu Hanifja, Imam Maliku, Shubah dhe Sufjan Etheurij.

Hishami nuk kishte përfituar shumë hadithe të Pejgamberit a.s. sikurse kishte marrë dije Fatimah nga Asma, porse Hishami e pyeste gruan e tij që t’ia mësonte atij dijen e saj mbi hadithet e Pejgamberit a.s dhe këto dije Hishami i mbante në mend dhe ua përcillte studentëve dhe shokëve të tij.

Shumë transmetues kanë transmetuar nga Fatimah, si p.sh Muhammed ibn Ishaku (autor i një libri shumë njohur të sires) dhe shumë të tjerë. Burri i saj, Hisham al-Zubajr ibn al 'Awami, është figura kyçe në transmetimin e haditheve prej Fatimes.

Më poshtë janë vetëm disa nga shembujt më të mëdhenj dhe të pranuar njëzëri në librat e hadithit, në të cilët Hishami transmeton drejpërdrejt nga gruaja e tij Fatimah.

1. Hishami transmeton nga gruaja e tij Fatimah e ajo nga gjyshja e saj Asma, e cila kishte thënë: “Një grua erdhi tek i Dërguari i Allahut dhe tha: “O i Dërguari i Allahut, kam një vajzë të martuar (e cila është një nuse), por ajo ka një sëmundje (Hasbah), që i janë rralluar flokët e saj.
A mundem që t’i bashkangjes flokë të tjera në fijet e flokut?” I Dërguari i Allahut tha: “Mallkimi i Allahut është mbi atë që vepron kështu (i shton flokët në këtë mënyrë) dhe mbi atë që e kërkon këtë.”

Ky hadith është transmetuar në:

• Sahih al Buhari
• Muslim
• Al-Nes'aiu
• Ibn Maxheh

2. Hishami transmeton nga Fatimah , e ajo nga Asma , e cila kishte thënë: “Ne e kemi ngrënë mishin e njërit prej kuajve tanë në kohën e Pejgamberit."

Ky hadith është transmetuar në:

• Sahih al Bukhari
• Muslim
• Al-Nes'aiu
• Ibn Maxheh.

3. Hishami transmeton nga Fatimah e ajo nga Asma e cila kishte thënë: “I Dërguari i Allahut më ka thënë mua: “Jepni [nga pasuria juaj], shpenzoni [nga ajo] dhe paguani [nga pasuria] mos u lidhni me të, përndryshe Allahu do ta mbajë atë mbi ju dhe mos e numëroni [atë], se përndryshe Allahu do të kërkojë llogari nga ju."

Ky hadith është transmetuar në:

• Sahih al Buhari
• Muslim
• Al-Nes'aiu

4. Gjithashtu Hishami transmeton nga ajo një hadith të gjatë të gjetur në Sahihun e Buhariut dhe Muslimit, në lidhje me faljen e namazit me rastin e zënies së diellit (eklipsit diellor).

Shumë libra, të cilët janë konsideruar si burimet më të besueshme të njohurive islame, përmbajnë hadithe me zinxhir transemtues që mbartin emra femrash e që janë prova të mjaftueshme që burrat muslimanë pa asnjë turpërim apo siklet transmetojnë nga gratë e tyre haptazi.

Po të mos ishte Hishami , i cili mësoi nga Fatimah e ajo nga Asma , ne sot do ishim të privuar nga perlat e urtësisë të marra nga deti profetik.

Përktheu dhe përshtati: Bintus Sabeel
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre Empty
MesazhTitulli: Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre -II-   Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre EmptyThu 12 Nov 2009 - 0:48

Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre -II-
Vajza e Seíd ibn al Musejibit

Tani do sjellim shembullin e mbesës të sahabit të madh, Ebu Hurejrës.
Ebu Hurejrah e kishte martuar vajzën e tij të famshme me tabiínin e njohur Seíd ibn Musejib dhe nga kjo martesë e bekuar Allahu xh.sh. u dhuroi atyre një vajzë të devotshme dhe të ditur.
Kur erdhi koha për ta martuar vajzën e tij, Seíd ibn Musejibi e martoi vajzën e tij me studentin e tij të quajtur Abdullah. Abdullahu ishte dukshëm më i dallueshëm në sinqeritetin e tij prej studentëve të tjerë.
Dashuria e Abdullahut për njohuri mund të shihet në faktin se me rastin e martesës së tij me vajzën e Seíd ibn al Musejibit, menjëherë në ditën e ardhshme ai u nis për të kërkuar dituri, kurse gruaja e tij e pyeti:
-Ku po shkon ?
Ai u përgjigj:
-Për të marrë dituri nga Seidi.
Ajo iu përgjigj:
-Ulu këtu, unë do të t'í mësoj njohuritë e Seidit.

Kështu ajo ia mësoi atij njohuritë e saj, gjersa Abdullahu për një muaj nuk i vijoi mësimet te Seid ibn Musejibi për shkak të njohurive që kjo vajzë e bukur kishte marrë nga i ati.

Është me rëndësi të pyesim veten një pyetje sikur gratë muslimane sot të kishin më shumë njohuri sesa burrat e tyre, a do të rritej respekti dhe bindja e tyre ndaj burrave të tyre apo këto njohuri do të bëheshin burim i shumë problemeve martesore ?

Madhështia e këtyre grave qëndron tek fakti se këtyre grave njohuritë e tyre vetëm ua kanë shtuar bindjen dhe respektin për burrat e tyre. Për më shumë, do të përmendim deklaratën e bashkëshortit të kësaj dijetareje të madhe, e cila do të na mjaftojë ta kuptojmë llojin e dashurisë që burri i saj kishte për të për shkak të diturisë që ajo kishte dhe bindjes së saj. ”Ajo ishte nga mesi i njerëzve më të mirë dhe nga më të diturat mbi Librin e Allahut me zemër, dhe nga më të diturat mbi Sunetin e Pejgamberit a.s. dhe nga më të diturat ndaj obligimeve ndaj burrit."

Allahu i bëftë nënat, motrat dhe vajzat tona që të arrijnë një status të tillë në sytë e burrave të tyre me njohuri, bindje dhe dashuri për këtë din. Amin!


Bintus Sabeel
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: