islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
48 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 48 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty96%Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty0%Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty0%Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty0%Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty1%Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty2%Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous



Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... Empty
MesazhTitulli: Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ...   Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... EmptyWed 18 Nov 2009 - 21:57

Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ... 



(Këtu janë dëshmitë e grave te Shehidave(dëshmorëve) burrave te tyre, të cilët rinumërim eshte i vështirësi që kanë kapërcyer dhe guximin që mori për të dërguar dhe për të inkurajuar burrat e tyre për Xhihadit fissabilillah .. Masha'ALLAH se këto gra janë të shpërblye këtu në dynja e në botën tjetër. Amine) 


Motrat e mija, mos harroni të All-llahu azavegjel, ju duhet të japin llogari ... per Parandalimin e burrit tuaj të bëjë detyrën e tij me dala ne xhihaad. përsa i përket per dinin e All-llahut. xhenneti është i shtrenjtë ... 


masha'ALLAh shkrim është shumë i prekshum 


Ummu Saburah - Femrat Shehid "Unë në fund e kisha nje mundësi për t'u takuar me ta: ajo ishte për vizitë në qytetin tim për disa kohë, kur kam pasur mundësin e jetës te takoj ni grue te shehidt ... Ate kurrë nuk e kishte takuar më parë, por ajo e dinte që unë isha me një mike. Alhamdoulillah Pra, ajo ishte i sinqertë duke folur për jetën e tij dhe duke i dhënë mua një paraqitje e shkurtër e Shehid burrit të saj. Më poshtë është një shënim perplotë nga ata qe mbajta mend e bisedës tonë (nuk kisha qa te shenok vetm aq sa mbajata mend nga ky takim me ket moter) 


Pyetje: Ma Sha All-llahun, ju jeni një nga gratë më të nderuar që ju duhet të jetë gruaja e një Shehid! Unë nuk e di atë që unë do t'i jepte për të patur këtë nder! Teregom si motrën time, si keni bërë për t'u kujdesur për fëmijët tuaj gjatë viteve që ishte Xhihad, dhe si do ti menaxhoni tani? 


Ummu Saburah: Kam mësuar fëmijët e mi dhe unë, ta kisha me mua atë që bëja. Tani me persekutimin e qeverisë sime (ata e kanë arrestuar e më ngacmuar) unë nuk e di ku unë do të shkoj. Njerëzit më trego të gjitha llojet e gjërave. Çfarë mund të bëj? Unë jam vetëm duke vizituar familjen dhe shoqët deri në momentin nga vendi në vend. Endrra ime është që të shkoni në Çeçeni dhe punojnë me gratë e refugjatëve. Unë dua fëmijët e mi të jenë të ekspozuar në këtë jetë. Unë mendoj se vështirësia është e mirë për ta. Nuk janë shumë luksoze, shumë e lehtë këtu luksoze kam frik nga devijm per shkak te dhuksit per femijet e mi ... 


Pyetje: SubhanAllah motrë e ime, ju kanë pushuar të inkurajojë burrin tuaj për xhihadin, edhe pse ajo ishte aq e vështirë për ju. Unë di disa motra që vetëm të mendosh për veten dhe të drejtat e tyre dhe për të parandaluar burrat e tyre për të shkuar për të xhihadit ... dhe pastaj ka edhe të tjerë burrat e të cilëve thjesht nuk duan të ikin edhe pse ska motra inkurajojnë per xhihad ata qe nuk dojn me shkue... 


: Ummu Saburah: 
Paj, në rastin tim, burrin tim mësoi mua dhe inkurajoi mua.per xhihad Ndonjëherë e ndjeja se (si gratë qe i ngadalsojn burrave të tyre), por unë kurrë nuk u përpoqën për të ndaluar ose i ngadalsojn, sepse ajo është haram për të bërë këtë.Xhihadi është një Farz i All-llahu . Si mund të parandaloj atë? 


Pyetje: Kam dëgjuar shumë për burrin tuaj ... trego më shumë për këtë ... si është ai shehid? Sigurisht, vetëm All-llahu e di kush është një martir, por ne si të mendojë për atë si të mirë. 
Ummu Saburah: Oh unë e di se ai është një martir (sytë e tij të mbushur me lot dhe ajo e ndaluar). Ai kishte të gjitha shenjat e Shahid. Ata nuk janë kthyer në trupin e tij menjëherë pas vrasjes. Ata mbahen disa ditë të ftohtë. Së fundi, kur ata u kthyen (jo shumë larg nga ku ai ishte mbajtur i ftohtë), trupi i tij ishte aq e nxehtë që mund të them se ai ishte ende i kërkuar! Ata kishin të gjitha shenjat e Shahid. Ai kishte dashur gjithmonë të jetë një martir. Pasi në një luftë të kaluar ai u plagos rëndë dhe mjekët thanë se ai nuk do të mbijetojnë, por ai ka jetuar dhe po shërohet. Ai u pikëllohen nga shërimin e tij ai shpesh qau, duke menduar se ndoshta ai nuk ishte mjaft i mirë për All-llahun të pranojë martirizimit të tij. Ai ishte një burrë shumë i mirë dhe një njeri i mirë. 


Pyetje: Si dëshironi që djali juaj të bëhet kur ata rriten? 


Ummu Saburah: (në mënyrë të vendosur) Ata do të jenë insha'Allah muxhahida. Ishte vullneti i babait të tyre dhe nuk ka alternativë tjeter 


Pyetje: Si mund të jeni të sigurt se ata e marrin këtë rrugë? 

Ummu Saburah: Ata janë vëllezër të tjera (në Islam), të cilët ishin shokë të burrit tim dhe e kanë futur tashmë në ato vlera. Ata shikojnë babai i tyre dhe atë që ai e bëri me admirim dhe respekt, dhe ata shohin shokët e tyre tani. Vajza ime është e zemëruar për shkak të situatës dhe të punojnë për të dhënë sa më shumë dashuri si nenë mundohem të fëmijët e mi. Është e vështirë, por Alhamdu lil lah. 


Biseda e mësipërme u zhvillua në një kohë të vështirësive të mëdha dhe vuajtje për Ummu Saburah. Ju lutem, ti e kupton se All-llahu është testimi i robërve te tij dhe i ndihmon robt e vet pas testimit. Alhamdu lil lah, tani është në një situatë insha'Allah më të mirë dhe të lumtur. Allahu e bekoftë atë dhe mbrojtjen e saj dhe fëmijët e saj dhe kjo i shtynë ata të jet e fortë në islam!] 

Ummu Siham - Grua Muxhahid "e dinte i Ummu Siham një kohë. Për herë të parë kam takuar të saj deri tani kam admiruar forcën e saj, thjeshtësi e saj, sinqeritetin e saj dhe dëshirën e saj për të lëvizur përpara. Ajo është gjithmonë në mënyrë të përulur, të sinqertë dhe të drejtë - se është ajo që më pëlqeu në të. pashë atë ulur në mënyrë të qetë dhe ende aq respekt të mësimeve të Kuranit, unë kam imagjinuar gjithmonë si një burim drite. me ka pilqye e saj shumë që nga hera e parë që unë kam hasur deri tani dhe unë lutem për All-llahun për të mbrojtur atë dhe familjen e saj. Më poshtë, ajo përshkruan përvojën e saj kur burri i saj u largua fi sabilil lah për herë të parë ": 

"Ishte e vështirë, por All-llahu e ka lehtësuar edhe disa mënyra. Fëmija im më i ri ishte vetëm pak ditë kur bashkëshorti im u largua. Im i madh ishte dy vjeç, dhe unë nuk mund të shkoj jashtë dhe të fitojnë të holla për veten, duke lënë vetëm dy fëmijë të vegjël. nëna ime bleu me zemr lufte dhe unë sende gjërat që kam shitur kur kisha mundësi. Ka pasur një moment ku dhomën time ishte mbushur me materiale të por të paktën unë mund të qëndrojnë në shtëpi me fëmijët e mi. Unë kurrë nuk e bëri para pak - por SubhanAllah, ajo ka zgjatur më gjatë (barakah e All-llahut). Kjo ishte e mjaftueshme per nevojat tona. Tani, kur burri im është në shtëpi dhe kjo e bën të holla, dhe se fëmijët rriten, unë shoh fëmijët tonë kaq shumë para dhe shpenzimet janë aq shumë! (ndoshta kjo është një shenjë e All-llahut kthehen në Xhihad? ") ..." 


: Ummu Sahl - gruja e Shehidit "Unë e dinte para se burrin e saj, dhe unë nuk mund as të imagjinohet se një ditë ai do të shkojë për Xhihadi . All-llahu - Më të Lavdishëm, e zgjodhi atë si një martir të veçantë. Është raportuar se erë një aromë shumë të këndshme, si misk, dilte nga trupi i tij, pasi ai u martirizua! Ndoshta një shenjë e All-llahut për peshkatarët si veten që nënvlerësojnë dhe ndonjëherë në pyetje atë - All-llahu pranon si një dëshmor në nivelin më të lartë të qiellit dhe me fal mua (Aamin). 


I kishte çdo qëllim të takimit Ummu Sahl shpejt si kam dëgjuar lajmin e martirizimit të burrit të saj. Gjatë takimit tim me të vetme, e pashë si një person i cili duket se ka vendosur All-llahu, më i Larti, mbi krijesat të gjitha gjërat e kësaj bote. Unë do të përmbledh atë që ajo e ka jetuar këtu 


Ummu Sahl ishte i martuar me burrin e saj Shahid ka qenë pothuajse një vit kur ai shkoi në Xhihad. Ajo kishte një fëmijë me burrin e saj Shahid. Fëmija i saj nuk ishte më shumë se dy muaj, kur babai i tij mbajti ne dor - të takohen përsëri në Xhenet Insha'Allah! I tha asaj atë që ajo kishte kërkuar të gjithë - një Shehid në familje Insha'Allah ndërmjetësoj në ditën e gjykimt ". Çfarë mund të duam? " Ajo buzëqeshi dhe tha se ne nuk duhet të mbështeten vetëm në atë dhe se ne duhet të përpiqemi veten, sepse vetëm All-llahu e di me siguri. Në mënyrën e tij të folur, unë ndjeva se kishte një dashuri të thellë për burrin e saj Shehid. Përkushtimin e tij në Islam çdo gjë ishte e qartë nga aji tha . All-llahu e mbron atë dhe familjen e tij dhe ai iudhëzon në rrugë të drejtë (Aamin). Kjo ishte një biznes i vogël, por presionet emocionale pas martirizimit të burrit të saj bërë ata të paaftë për t'u marrë me të për disa muaj, i cili detyroi atë të drejtëpër të bërë një kredi - shlyerjen e cila ishte e vështirë. (Ky informacion ajo kishte zbuluar me hezitim në insistimin tim). Kur pyeta atë nëse ajo do të mbështesë një institucion financiar (Unë vetë nuk ishte në gjendje për të ndihmuar në mënyrë të konsiderueshme), ajo tha se ajo nuk do të pranojë që në mënyrë anonime që askush nuk e di që ajo është për shkak se ajo nuk mund të mbajnë. kurrë nuk kërkoni për para te holla! SubhanAllah! Ajo nuk përfundoi formë që u është dërguar atij - të nderit dhe dinjitetit të tij personal! Allahu bekoftë për të gjitha nevojat e saj në mënyrën më të mirë të mundshme (Aamin). " 

I lutem All-llahu të japë atyre mjetet për të mbështetur motra shumtë, të cilët, me të All-llahut, po ndoshta më mirë se pjesa tjetër prej nesh që ende janë të detyruar të lënë shtëpitë e tyre për të punuar, vetëm rritjes së fëmijëve dhe që jetojnë në vështirësi - por ata refuzojnë të kërkojnë, ata madje refuzojnë të kërkojnë të drejtën të caktuar nga All-llahu . Të vërtetë ata kanë shitur për Dunjaa per ahiret - dhe ajo se kishte asgjë për të humbur. Ata janë të mbushur me durim dhe dashuri për All-llahun dhe Xhihadin. Duket se këto ajete Kur'anore ishin shpallur posaçërisht për familjet e tillë te Shehidave ': 

suret bekare2:153. 

O ju që keni besuar, kërkoni ndihmë me durim e me të falur, se vërtet All-llahu është me durimtarët. 

.2:154. 

E për ata që u mbytën në rrugën e All-llahut mos thoni: “Janë të vdekur”, Jo, ata janë të gjallë, por ju nuk kuptoni (gjallërinë e tyre). 

2:155. 

Ne do t’ju sprovojmë me ndonjë frikë, me uri, me ndonjë humbje nga pasuria e nga jeta e edhe nga frytet, po ti jepju myzhde durimtarëve. 


2:156. 

Të cilët, kur i godet ndonjë e pakëndshme thonë: “Ne jemi të All-llahut dhe ne vetëm tek Ai kthehemi”! 

2:157. 

Të tillët janë që te Zoti i tyre kanë bekime e mëshirë dhe të tillët janë ata të udhëzuarit në rrugën e drejtë. 





Por ajo që për muslimanët tjerë të cilët nuk e mbështesin familjet e Shehidave dhe muxhahidave?! Kjo pavarësisht Hadithe të qartë që mbështesin familjet e Muxhahidëve xhihadit vetë. Çfarë mund të presim nga ata muslimanë të cilët vetë kanë lënë pas dore detyrën e tyre për të mby tur- kur gratë muslimane kanë përdhunuar me mijëra e tyre - të cilët kanë adoptuar jo-idetë islame për pikë se ata presin që këto motra te mdhaja përulur, modeste, të mbuluara nga koka në këmbë hequr perden e tyre të punës - një përballet armiqësinë e botës - sepse askush tjetër do të mbështesë tyre! Këto nëna e madhe dhe gratë e Shehidave muxhahidave! All-llahu, eshet më Bujari dhe, pranon sakrificat e tyre për dashurinë e Tij dhe Ai, Më të Lartësuar, udhëzojë të gjithë muslimanët në mënyrë që ata të realizojnë detyrat e tyre ndaj Atij (Aamin)! " 


marra nga faqja fisbinlah frengjisht 
pregaditit pershtati abu hatab albanie mos na haroni du ate sinqerta 
eselam alejkum rahmetullah 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gratë Dëshmitare Shehidave te burrave te tyre ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ankesat e grave ndaj burrave të tyre!
» Gratë muslimane që i mësuan burrat e tyre
» Mbi vlerën e ndihmës ndaj muxhahidave, shërbimit të tyre dhe përforcimit të tyre me përkrahje.
» Llojet e Burrave
» Mjafton Allahu si dëshmitarë.....

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Tema islame për femrat muslimane-
Kërce tek: