islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Si të bëhesh një nënë ideale Empty20%Si të bëhesh një nënë ideale Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Si të bëhesh një nënë ideale Empty7%Si të bëhesh një nënë ideale Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Si të bëhesh një nënë ideale Empty7%Si të bëhesh një nënë ideale Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Si të bëhesh një nënë ideale Empty7%Si të bëhesh një nënë ideale Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Si të bëhesh një nënë ideale Empty7%Si të bëhesh një nënë ideale Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Si të bëhesh një nënë ideale Empty7%Si të bëhesh një nënë ideale Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Si të bëhesh një nënë ideale Empty7%Si të bëhesh një nënë ideale Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Si të bëhesh një nënë ideale Empty37%Si të bëhesh një nënë ideale Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si të bëhesh një nënë ideale

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Si të bëhesh një nënë ideale Empty
MesazhTitulli: Si të bëhesh një nënë ideale   Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 12 Nov 2009 - 21:44

Si të bëhesh një nënë ideale


Allahu thotë në Kuran: Edhe ata që thonë: "Zoti ynë, na bën që të jemi të gëzuar me (punën) e grave tona dhe pasardhësve tanë, e neve na bën shembull për të devotshmit".( Furkan 74).

Ky ajet përfshin disa cilësi të një shpirti i cili ka ambicje të larta dhe nuk kënaqet në fenë e tij me pak. Ky shpirt nuk dëshiron vetëm të jetë një shpirt i pastër por gjithashtu dëshiron të jetë edhe një prijës i të devotshmëve. Ndodh që unë të jam një mostër e mirë për të tjerat në veshje , në veprimet e mia, në marrëdhënjet me burrin tim, por a ka pyetur ndonjëra prej nesh se si të jemi shembull në edukimin e fëmijëve tanë.


Profesoresha Imane Sali Harbi e cila është një hulumtuese në pedagogji dhe njëra prej grave që kujdeset për çështjen e gruas thotë: ekziston një list prej vlerave dhe sjelljeve me të cilat duhet të paiset secila grua e cila dëshironë të jetë një grua ideale dhe të jetë mostër dhe shembull për fëmijet e saj.
Prej këtyre:

Sinqeriteti në edukim

Gruaja duhet të jetë e sinqert në edukimin e fëmijëve të saj dhe këtë duhet ta bëjë vetëm për Allahun. Sepse, fëmijët janë një emanet të cilin Allahu u’a ka dhënë në përkujdesje. Pra nëna duhet të jetë shembull për fëmijët e saj. Të jetë shembull në veprimet dhe moralin e saj, të jetë shembull në ibadetin e saj, në ushqimin dhe ngrënjën e saj. Fëmija është sikur një sfungjer i cili thith çdo gjë që bie mbi të. Nëse nëna e përmirëson vehtën e saj Allahu do të ja ruaj fëmijët e saj. Allahu thotë në Kuran: dhe babai i tyre ka qenë njeri i mirë,( Kehf 82)
Durimi dhe butësia

Të pakta janë ato nëna të cilat e posedojnë një cilësi të tillë. Fëmijët kur të kthehen prej shkollës pritenme britma dhe nervozitet nga nënat e tyre. Edukimi nuk është një gjë e lehtë, por le të mjaftoj fjala e Allahut: ndërsa durimtarëve u jepet shpërblimi i tyre pa masë!"( Ezzumer 10). ekziston edhe një pikë e rëndësishme për të cilën dua të u’a tërheq vëmendjen, e ajo është që ta llogarisim edhe ne pak vehtën dhe të krahasojmë vehtën tonë kur ne kemi qenë në një moshë të tillë. Ali b. Ebu Talib thotë: “ Edukoni fëmijët tuaj dhe dijeni se ata janë krijuar për një kohë që ju nuk jeni krijuar për at kohë.
Mëshira dhe dashuria

Këshilloj çdo nënë që ta zëvendesoi dënimin e saj me dashuri. Për fat të keq në shumë shtëpi fëmijët janë bërë mjet i dënimeve nga babai dhe nëna e tyre.

Babai e rrah ndërsa nëna lëshon britma, kur nëna ka mundësi që ta përdor metodën e shpërblimit. Fillo të flasësh para fëmijëve tuaj për shpërblimin e madhë, për shkallët e xhennetit dhe se largësia mes shkallve të xhennetit është sikur largësia mes qiejve dhe tokës. Nëna gjithashtu duhet të zgjedh formën e përshtatshme të dënimit dhe mos të jetë çdoherë zgjedhja e parë rrahja. Ekziston një rregull i madhë në çështjen pedagogjike: Luani me ta shtatë. Edukoni ata shtatë. Vëllazëroni ata shtatë, pastaj lerëni ata të lirë. Shtatëshi i parë le të jet me lojëra, dashuri dhe butësi. Shtatëshi i dytë le të jet me mësim të drejtpërdrejtë: “ Urdhëroni fëmijët tuaj me namaz kur ata janë në moshën shtatë vjeqare, dhe rrahni kur ata arrijnë moshën dhjetë vjeqare”.( hadith) Shtatëshi i tretë le të jetë në shoqërim, bisedë dhe dialog. Kjo është një metodologji shumë e zgjedhur sikur t’i përmbaheshin familjet kësaj, do të ishin zgjedhur shumë nga problemet me të cilat ballafaqohet familja islame sot.
Barazia dhe drejtësia

Drejtësia patjetër duhet të mbizotëroj në çdo gjë. Nuk janë ngritë qiejt dhe toka përveq se me drejtësi. Drejtësia duhet të jetë prezente edhe në lavdërim. Kujdes që mos të bësh krahasime mes motrës me motrën e saj, sepse kjo mbjellë tek ato xhelozi. Duhet të jesh e barabart edhe në dhënje. Është përhapur një tradit e keqe e ajo është fëmijëve meshkuj u jepen shum para ndërsa nuk ndodh e njëjta gjë më fëmijët e gjinisë femrore. Një gjë e tillë bëhet vetëm kur ndahet trashëgëmija ndërsa islami u ka dhënë të drejta te barabarta.
Urtësia

Atij që i është dhënë urtësia i është dhënë një mirësi e madhe. Nëna duhet të ketë urtësi në veprimet e saj me fëmijët. Fëmijët nuk janë të njejtë të gjithë. Ndonjëri prej tyre lexon shumë ndonjëri prej tyre ka dëshirë të konsulltohet shumë e kështu me radhë. Pra nëna duhet të përdorë urtësi me çdo fëmijë të saj.
Lutja tek Allahu

Edukata nuk ka mundësi që ta jap frytin e saj përveq me lutje drejtuar Allahut. Është pytur Aliu se sa është largësia mes qiellit dhe tokës? Tha: një dua e pranuar. Nëna muslimane duhet të shpeshtoj lutjen e saj për fëmijët e saj që ata të udhëzohen në rrugën e drejtë. Dhe mos u bë pesimiste nëse sheh diçka tjetër tek fëmijët tuaj. I Dërguari i Allahut ka ndaluar që prindi të bëjë lutje kundër fëmijës së tij. Një nënë ka bërë dua kundër vajzës së saj që ta kaploj smundja pasi që vajza ishte e pandëgjueshme. Këtë vajzë pastaj e goditën shumë sëmundje gjersa edhe kur u martua nuk kishte mundësi të mbetej shtatëzënë. Po ashtu një herë një grua hyri në xhami duke qajtur. Është pytur një person që ishte afër saj për shkakun e të qarit. Nëna tha: e kam një djal i cili nuk më rrespekton. Pastaj një grua i tha kësaj nëne. Edhe unë kam pas një fëmijë të pandëgjueshëm mirëpo unë e lutja Allahun në kohën e pranimit të lutjeve që Allahu ta udhëzoj atë. Kjo grua i tha nënës pastaj. A e din se kush është djali im. Djali im është imami i kësaj xhamie. Lutju Allahut për udhëzimin e djalit tëndë në momentet kur Allahu pranon lutjen.
Të edukuarit në moral të mirë

Patjetër nënë e dashur duhesh ti edukosh fëmijët tuaj në moral të mirë, të mbjellësh besimin e pastër në zemrat dhe shpirtin e fëmijëve tuaj. Kjo është esenca. T i njoftosh me begatitë e Allahut. T i edukosh me sinqeritet. Ti largosh prej syfaqësisë dhe të kenë kujdes Allahun. Nëna patjetër duhet të jetë shembull për fëmijët në kujdesin ndaj namazit dhe të ketë rrespekt namazi në shpirtin e tyre. Poashtu të mësohen të kujdesen për mësimin e Kuranit dhe përmendjen e Allahut gjersa të ketë bereqet në furnizim, në shëndet dhe në çdo gjë. Nëna duhet të angazhohet ndërsa shpërblimi dhe rezultati vjen prej Allahut, sepse Allahu nuk humb shpërblimin e atyre që bëjnë vepra të mira.

Shkruar nga Shaban Murati
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si të bëhesh një nënë ideale
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: