islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Bariu dhe pema e molles EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Bariu dhe pema e molles EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bariu dhe pema e molles EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bariu dhe pema e molles EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Bariu dhe pema e molles EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Bariu dhe pema e molles EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Bariu dhe pema e molles EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Bariu dhe pema e molles EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Bariu dhe pema e molles EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Bariu dhe pema e molles EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Bariu dhe pema e molles EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Bariu dhe pema e molles EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bariu dhe pema e molles EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bariu dhe pema e molles EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Bariu dhe pema e molles EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Bariu dhe pema e molles EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Bariu dhe pema e molles EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Bariu dhe pema e molles EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Bariu dhe pema e molles EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Bariu dhe pema e molles EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Bariu dhe pema e molles EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Bariu dhe pema e molles EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Bariu dhe pema e molles EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Bariu dhe pema e molles Empty20%Bariu dhe pema e molles Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Bariu dhe pema e molles Empty7%Bariu dhe pema e molles Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Bariu dhe pema e molles Empty7%Bariu dhe pema e molles Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Bariu dhe pema e molles Empty7%Bariu dhe pema e molles Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Bariu dhe pema e molles Empty7%Bariu dhe pema e molles Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Bariu dhe pema e molles Empty7%Bariu dhe pema e molles Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Bariu dhe pema e molles Empty7%Bariu dhe pema e molles Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Bariu dhe pema e molles Empty37%Bariu dhe pema e molles Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Bariu dhe pema e molles

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Bariu dhe pema e molles Empty
MesazhTitulli: Bariu dhe pema e molles   Bariu dhe pema e molles EmptyThu 1 Jul 2010 - 17:50

Nje
bari plak sa here qe nisej per te shkuar me kopene per ne lendine ,
ndalonte te pushonte nen hijen e nje peme molle. Dhe po te ishte koha e
frutave fliste me mollen dhe i thonte : "Hajde jepi bariut plak nje
kokerr molle ." Dhe me lejen e Allahut ne ate moment binte nga pema
kokrra me e pjekur e molles . Bar...iu e merte kokrren e molles dhe e hante
bashke me buke dhe nje tas te vogel me kos , pastaj nxirrte Kur'anin qe i
kishte mbetur nga i ati dhe fillonte te lexonte .
Bariu plak kur e
kishte mbjelle kete peme para 20 vjeteve e ujiste ate shpesh , dhe per
kete perdorte ujin qe i tepronte kur merrte abdest. Keshtu qe pema ishte
rritur dhe kishte filluar te jepte frute shpejt.
Ne ate kohe bariu
ishte i ri dhe mund t'i kepuste mollet vet. Por pas kaq vitesh bariu
ishte plakur , ishte kerrusur , ndersa pema e molles ishte rritur dhe
ishte bere me e larte .
Nje dite bariu kishte shkuar perseri nen
hijen e molles , kishte falur aty namazin , ishte ulur te pushonte pak
dhe si gjithnje i kishte kerkuar pemes nje kokerr molle . Por per cudi
nuk ra asnje kokerr molle . Vazhdoi te kerkonte disa here me radhe por
nga pema nuk binte asnje kokerr molle.
Filluan t'i mbushen syte me
lot sepse tashme e quante pemen si femijen e tij dhe per here te par
pema nuk i'a plotesonte deshiren.Tashme ishte aq plak sa mezi mbahej ne
kembe . Mbledhi kopene dhe u nis per ne shtepi , rruges ngriti syte lart
nga qielli dhe pa henen e re . U gezua si nje femije u kthye me vrap
tek pema , e perqafoi dhe duke qare i tha :
" O Allah ! Fale kete
plak haraq ! Harrova qe sot eshte dita e pare e Ramazanit "

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Bariu dhe pema e molles Empty
MesazhTitulli: Re: Bariu dhe pema e molles   Bariu dhe pema e molles EmptyThu 1 Jul 2010 - 17:51

"NUK
PATA MUNDESI" mos thuaj.

Vetës të vertetën thuaja.

"Nuk
kisha dëshirë" thuaj.
...
"Pritova" thuaj.

"Nuk ma deshti
shpirti" thuaj.

"Nuk më erdhi ta bëja" thuaj.

Nëse jo
tjetër "fjeta" thuaj.


Çfarëdo që thua, "nuk pata mundësi" mos
thuaj.


IMANI ËSHTË MUNDËSIA MË E MADHE.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Bariu dhe pema e molles Empty
MesazhTitulli: Re: Bariu dhe pema e molles   Bariu dhe pema e molles EmptyThu 30 Sep 2010 - 19:52

Bariu dhe Pema e Mollës


muslimanja ua bej me dije se ky postim eshte vec i postuar qe kohesh nga une andaj postimi juaj i dyfishte fshihet , faleminderit per mirekuptim

Selamun Alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Bariu dhe pema e molles Empty
MesazhTitulli: Re: Bariu dhe pema e molles   Bariu dhe pema e molles Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bariu dhe pema e molles
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: