islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dashuria ndaj Zotit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dashuria ndaj Zotit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dashuria ndaj Zotit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dashuria ndaj Zotit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dashuria ndaj Zotit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dashuria ndaj Zotit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dashuria ndaj Zotit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dashuria ndaj Zotit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dashuria ndaj Zotit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dashuria ndaj Zotit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dashuria ndaj Zotit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dashuria ndaj Zotit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dashuria ndaj Zotit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dashuria ndaj Zotit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dashuria ndaj Zotit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dashuria ndaj Zotit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dashuria ndaj Zotit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dashuria ndaj Zotit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dashuria ndaj Zotit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dashuria ndaj Zotit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dashuria ndaj Zotit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dashuria ndaj Zotit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dashuria ndaj Zotit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dashuria ndaj Zotit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dashuria ndaj Zotit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dashuria ndaj Zotit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dashuria ndaj Zotit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dashuria ndaj Zotit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dashuria ndaj Zotit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dashuria ndaj Zotit Empty20%Dashuria ndaj Zotit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dashuria ndaj Zotit Empty7%Dashuria ndaj Zotit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dashuria ndaj Zotit Empty7%Dashuria ndaj Zotit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dashuria ndaj Zotit Empty7%Dashuria ndaj Zotit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dashuria ndaj Zotit Empty7%Dashuria ndaj Zotit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dashuria ndaj Zotit Empty7%Dashuria ndaj Zotit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dashuria ndaj Zotit Empty7%Dashuria ndaj Zotit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dashuria ndaj Zotit Empty37%Dashuria ndaj Zotit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dashuria ndaj Zotit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Dashuria ndaj Zotit Empty
MesazhTitulli: Dashuria ndaj Zotit   Dashuria ndaj Zotit EmptyMon 2 Aug 2010 - 0:03

Ibën Kajjimi na e sqaron fjalën "ndjekësi (i rrugës që të çon) tek Allahu”
Kuptimi i "Gjurrmimit (të rrugës) për tek Ai” do të thotë të lidhet me të zemra etij dhe të lidhet ashtu siq lidhet ai që e do dikë me dashuri të përkryer.


Kuptimi i "Gjurmuesit” është që të lidhet me Të zemra e tij, d. m. th. Ai ka një lloj lidhje me Allahun ashtu siq lidhet ai që e dashuron dikë, dashuri të përsosur me të dashurin e tij. Dhe kënaqet me Të duke mos pasur nevojë për diçka tjetër pos Tij. Pra nuk mbetet në zemrën e tij dashuri përveq dashurisë ndaj Allahut dhe bindja ndaj urdhërave të Tij dhe kërkesa për t’u afruar tek Ai .
Ky është "Ndjekësi” (i rrugës për tek Allahu)
Ky është I përkushtuari ndaj Zotit.
Të gjitha këto fjalë e kanë të njejtin kuptim.
Do të thaush: "Për Zotin, këto janë fjalë shumë të bukura. Dhe dëshira ime më e madhe është të jem kështu…”
Ndërsa unë të them: "Fillo!”
Fillo!
Sqaroja Zotit tënd nevojën tënde . Zoti thotë në hadith kudsij: "Robi im, ngritu për tek unë do të ec për tek ti, ec drejt meje do të vij duke shpejtuar” Thotë në një hadith tjetër kudsij: "Kush më afrohet një pëllëmbë i afrohem një krah”
Vetëm një pëllëmbë…
Lëviz!
Fillo!
"Por, rrethanat janë të vështira …”
Ti fillo ndërsa Ai do të ndihmojë.
Fjalën "rrethanat” duhet ta heqim nga fjalori i muslimanëve .
Sa herë që i flet dikujt të thotë: "Janë disa rrethan”, "Më penguan disa rrethana”
Dëshiroj që të fillosh…
Shiqoni se çfarë thotë Ibn Kajjimi: "Kur robi i ndjek (gjurmon) këtë rrugë Zoti i tij do të tregojë shpirtmirësi për të e afron atë dhe e zgjedh atë dhe ia "merr përsipër” zemrën e tij dhe kujdeset për të gjitha çështjet e tij”
Ti vetëm ec, fillo!
Fillo!
Lëviz..
Lëviz…
Kanë kaluar vite të tëra duke thënë: "Dëshiroj”, "e kam për qëllim”, "Do të…”

Fillo, sapo të fillosh, të ecësh një hap Zoti do të afroj afër Tij do të zgjedh dhe do të "marrë përsipër "zemrën tënde dhe do të kujdeset për të gjitha çështjet tua
"…në jetën dhe fenë e tij dhe do të kujdeset për edukimin e tij më të mirë dhe më të lartë se edukata e prindit për fëmiun e vet sepse Ai është El Kajjum (Mbikqyrësi)
Mbikqyrësi i të gjitha krijesave të Tij, të bindurit dhe të pabinurit.Pra si do të ishte mbikqyrja e Tij për atë që e do dhe kujdeset për të dhe e ka ngritur në pozitë më të lartë se të tjerët”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dashuria ndaj Zotit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: