islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
24 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 24 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty96%Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty0%Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty0%Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty0%Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty1%Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty2%Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR


Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  Empty
MesazhTitulli: Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim    Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim  EmptyFri 13 Aug 2010 - 0:10

Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim
Oj Rini Islame në të gjitha anët e tokës, ne po e pranojm muajin e Ramazanit. Ne do të presim netë të shkëlqyera dhe ditë përparimtare dhe ne do të ndeshemi me iman të pasur dhe të vrullshëm, i cili i mbush zemrat dhe i cili i pastron gjymtyrët, dhe do të ndeshemi me takua (frikrespekt) të Allahut: NË MËNYRË QE JU TA ARRINI TAKUAN; takua e cila është ndieshmëri në flokë dhe gatishmëri në vetëdije.

Pra agjerimi na dërgon në shkallën më të lart të takuas nëpërmjet zuhdit (abstenimit) dhe devotshmëris pasi që ta arrijm, nëpërmjet ibadeteve tjera, deri te shkalla e parë e takuas nëpërmjet mesatares dhe paluhatshmëris. Dhe kur të gjitha vaxhibet (obligimet) kanë sjell fryte prej takuas: duke u frenuar nga të këqijat e ndaluara, atëhere takuaja vetë i bart frytet nga agjërimi; më gjerësisht dhe më përfshirës, pasi që na mëson neve se si të frenohemi prej disa hallalleve dhe mubaheve (të lejuara) dhe nga nevojshmërit e jetës.

Fillimi i pastërtis është pastërti e të devotshmit duke u larguar nga ndalesat, dhe përfundimi i pastërtis është prej pastërtive të shkëlqyeshme, duke e liruar vetveten nga mënyrat luksoze dhe nga një jetë e kënaqësive, derisa të vijë e nesërmja, ai gjenë fat të mirë; thirrësi bënë thirrje për sakrifikim të madh; për në xhihad në rrugë të ALLAHUT, ne jemi atje. Ne kemi bërë përgaditje për atë qështje pasiqë kemi praktikuar durimin dhe vështirësit e tij, dhe në atë ditë ne do të jemi të kënaqur me etje, lodhje, dhe uri për hir të vaxhibit (obligimit). Dhe ne nuk do të jemi të kënaqur që ti këthehemi luksozitetit, dhe kënaqësis nën poshtërsim dhe në duar të uzurpuesit. Prandaj nëse agjëroni, Oj rini Muslimane, ju jeni ushtruar në durim dhe jeni njoftuar me të. Ju keni mësuar që mos ta përulni veten tuaj për një kafshat të jetës. Dhe ju jeni të gatshëm në gjdo kohë që ta shtypni barkun tuaj duke e lënë ushqimin në të cilin gjendet poshtërsimi dhe dobësia. Ju e ushtroni veten në dinjitet dhe fuqi, në paluhatshmëri dhe durim, pra ju nuk jeni të përulur ndaj krijesave kudo që të gjenden, dhe ajo kafshat e jetës nuk ka ndikim në lartësin dhe krenarin tuaj, dhe ju nuk e përulni kokën tuaj për shkak të saj, se ju me të vërtet e përulni kokën tuaj vetëm ndaj Atij për të Cilin fytyrat përulen: DHE FYTYRAT DO TA PËRULIN VETËN PARA EL-HAJI (TË GJALLIT), EL-KAJUM (I AMSHUESHMI), DHE AI QË BART KEQBËRJEN ME TË VËRTET DO TË JETË I DËSHTUAR. Agjërimi të ushtron ty që ta zvoglosh ushqimin tënd sa më shumë që është e mundëshme, dhe përderisa ajo të ndodh, do të ketë ndikim në dinjitetitn dhe fuqin tënde. Takvaja, na është mësuar neve nëpërmes agjërimit, përfshin s`pari frenim dhe rrënim dhe pastaj e dyta ngritje lart dhe ndërtim. Pra qështja nuk përfundon vetëm me të heshturit e zërit të epsheve; në të vërtet e hesht zërin e dëshirave duke e ndërtuar zërin e të vërtetës dhe udhëzimit. Ju duhet ta lironi gjuhën tuaj me fjal të e së vërtetës dhe davetit të pandërprer, dhe ju duhet ta ngritni zërin tuaj për ta ndaluar të keqen pa ju ardhur turp apo pa u frikësuar. Mos u tërhiqni mbrapa për hirë të ALLAHUT nga fajsimi i atyre që fajsojn, pastaj bota do të dridhet dhe vendet e largëta do të dridhen duke e folur ju të vërtetën dhe duke i pasqyru në shesh shtypsat.

Në të vërtet muaji i Ramazanit do të ju jap juve fuqi dhe paluhatshmëri dhe do të ju dhuroj juve vendosmëri të fort, vendim të sigurt dhe të palakuar në foljen e së vërtetës. Në të vërtet të agjëruarit e Ramazanit është shpërthim mbi shpërthim; shpërthim prej të cilit mund të marrish gjenerozitet dhe butësi. Lajmëtari i ALLAHUT (SALALLAHU alejhi ve selem) ka qenë prej njerëzve më gjeneroz dhe ka qenë edhe më gjeneroz në Ramazan; ju merrne duan DHE KUR ROBËRIT E MI TË PYESIN PËR MUA, DHE NË TË VËRTET UNË JAM AFËR, I PËRGJIGJEM DUAS SË LUTËSIT KUR AI MË LUTET MUA; ju merrni prej tij (Ramazanit) ruku, sexhde, kijam dhe aktivitete: Kushdo që e kalon Ramazanin me iman dhe duke shpresuar në shpërblim, i janë falur mëkatet e mëparshme. Ju prej tij merrni itikaf në dhjet ditët e fundit të Ramazanit, Lajmëtari i ALLAHUT (SALALLAHU alejhi ve selem) do e shtrëngonte izarin e tij (mbështjellës i midisit), e shpenzonte natën në namaz dhe e zgjonte familjen e tij .

Dhe agjërimi i ramazanit është një shpërthim i cili i dridh dhe i tundë fronet e shtypsave dhe të tiranëve, asgjëson dhe shuan pallatet e rrebelimit dhe mllefosjes. Për gjatë historis Islame, përmbysjet kanë ndodh në Ramazan dhe ka qenë zakon që Xhihadi të rritet dhe të shumfishohet. Në zemrën e Islamit dita e Bedrit ka qenë në Ramazan, gjithashtu edhe dita e Pushtimit, gjatë asaj janë ndëgjuar fjal përmbytëse dhe të fuqishme, dhe distancim nga dobësia, frika , dhe nga lodhjet; siq ishte Mikdad bin Amru prej shokëve të Lajmëtarit të ALLAHUT (SALALLAHU alejhi ve selem), duke thënë fjalë që tinglluan në botë:

Vazhdo O Lajmëtari i ALLAHUT qkado që ti ke dëshir, se ne jemi me ty. Pasha ALLAHUN ne nuk do të themi ty ashtu siq i thanë Beni Israilet Musait: Shko ti dhe Zoti yt dhe luftoni, ne do të qëndrojm këtu, por ne themi Shko ti dhe Zoti yt dhe luftoni dhe në të vërtet ne do të luftojm s`bashku me ty, ne do të luftojm në anën tënde të djatht dhe në të majtën tënde, para teje dhe mbrapa teje. Pasha Atë në dorën e të Cilit është shpirti im, nëse ti na dërgon neve tek Berk El-Gamad ne përsëri do të luftojm s`bashku me ty vendosmërisht kundër mbrojtësve të tyre derisa ti fitosh ata.

Lajmëtari i ALLAHUT (SALALLAHU alejhi ve selem) ishte i kënaqur dhe bëri dua për të për të mirë, pastaj ai (SALALLAHU alejhi ve selem) tha : Më këshilloni o njerëz me të cilën kishte për qëllim Ansarët. Atëhere Said bin Muadhi tha: Pasha ALLAHUN, unë ndiej se ti ke dëshirë që ne të flasim?, ai tha o po. Pra Said bin Muadhi tha:

O Lajmëtar i ALLAHUT ne kemi besuar në ty dhe të kemi testuar, dhe ne dëshmojm se qka na ke sjellur neve është e vërteta, dhe për atë ta kemi dhënë besën dhe marrëveshje për durim dhe dëgjim ndaj teje. Prandaj vazhdo O Lajmëtar i ALLAHUT kudo që dëshiron, se pasha Atë në dorën e të Cilit është shpirti im, nëse ti kërkon prej neve që të hidhemi në detë ne do ta bëjmë atë me gadishmëri të madhe, dhe asnjëri prej neve nuk do të qëndron mbrapa. Ne kemi përvoj lufte dhe jemi besnik në luftime. Ne shpresojm në ALLAHUN se do të tregoj ty nëpërmes duarve tona ato vepra të vlefshme që do ti bëjën të kënaqur syt e tu. Na udhëheq për në fushbetej me bekimin e ALLAHUT. Ndërprej lidhje me këndo që ke dëshir, bashkoj lidhjet me këndo që ke dëshirë, merr prej pasuris tonë qkado që ke dëshirë, dhe na jep neve qkado që dëshiron, dhe ajo që e merr prej nesh është më e dashur për neve se sa ajo që na jep neve.

Këto fjalë të së vërtetës u dëgjuan prej botës dhe prej historis gjatë Ramazanit. Ngjajshëm ne kemi dëgjuar fjalimin e Lajmëtarit të Lartë SALALLAHU `alejhi ve selem në Ramazan në ditën e Pushtimit të Mekës, në një ditë në të cilën ai hyri triumfues, fitimtar dhe erdhi Fitorja e ALLAHUT dhe Pushtimi. Ai ju tha njerëzve të Mekes duke qenë ata të ulur pran Mesxhidul Haramit: Nuk ka zot përveq ALLAHUT, Një, i cili ishte i Vërtet në premtimin e Tij, i dha fitore robit të Tij, dhe i mundi aleatet Vet Ai. O njerëz të Mekes, qka mendoni se unë do të bëjë me ju? , ata thanë, Mirë, vëlla i lart, bir i vëllaut të lart. Ai tha: Shkoni se të gjithë jeni të lirë.

Dhe pasiqë Ramazani është shpërthim mbi shpërthim, atëherë në të vërtet Ramazani është gjithashtu zjarr dhe drit- i cili i zemron zemrat e armiqëve dhe i flakron dhe i ndez ato: dhe drit e cila depërton nëpër zemrat e evlijave (aleatëve të ALLAHUT) butësish i lëkund zemrat e tyre, i lyen gjymtyrët e tyre, e ndriqon rrugën e tyre, dhe mbjell në ta vendosëshmëri, zell dhe fuqi.

Prandaj oj rini Muslimane nga të gjitha këndet e tokës, ngutuni me shpërthim të pa mas, të fuqishëm dhe të rrufeshëm TERRORIZONI ARMIQËT E ALLAHUT DHE ARMIQËT TUAJ, DHE TË TJERËT TË CILËT JU NUK I DINI, POR ALLAHU I DIN. Vënju atyre mrapa dhe ndjekni me fuqi dhe forcë në mënyrë që të ju kujtohet; lajmërone Xhihadin Islamik në gjdo vend të Xhihadit, dhe shumfishone mundin; luteni ALLAHUN që ta lëshon mëshirën e Tij, dhe Ai do të ju sjell ndihmën e Tij dhe do të dërgon me ju forca që ju nuk i shihni.
Oj rini Muslimane, e të gjitha vendeve, ju duhet të niseni, shpenzoni gjakun dhe djersën, punoni natë dhe ditë për në rrugë të ALLAHUT dhe që ta bëni Fjalën e Tij më të lartën.

Zhdukni fronet e mbretërve dhe liderëve, të atyre që e shohin pasurin, vendin dhe shkapërderdhjen e trashëgimis së Muslimanëve si të lejuar; të mbretërve dhe liderëve për të cilët nuk ka rëndësi të mbledhurit e pasuris, fuqis dhe autoritet në duart e tyre. Zhdukni këto frone të gënjeshtrës, duke shkaktuar që e vërteta të triumfoj, dhe gënjeshtra të shëndrrohet në asgjë.

QË AI TA BËJË QË E VËRTETA TË TRIUMFOJ DHE GËNJESHTRA TË SHËNDRROHET NË ASGJË, EDHE PSE KRIMINELËT MUND TA URREJN.

Shpërtheni mbi njerëzit e shtypjes dhe tiranis, zhdukni ata prej sipërfaqes së tokës, dhe varrosni ata në thellësin më të madhe. Pastrone jetën prej kësaj papastërtie dhe ndytësie, prej atyre që i bëjnë njerëzit që ta shijojn vuajtjen dhe që i mbushin burgjet me rini Muslimane.

Pra ju mbetet juve, Oj rini Islame, që të zgjoheni, dhe që të largoheni prej pakujdesis suaj, se periudha e gjumit ka përfunduar. Me të vërtet periudha e gjumit ka marr fund, dhe koha për Xhihad dhe luftim ka filluar; sakrifikim, gjenerozitet dhe Xhihad për në rrugë të ALLAHUT. Vazhdoni me bekimin e ALLAHUT: ju do të jeni të ruajtur nga të kujdesurit e ALLAHUT dhe vëmendjes së Tij, dhe ALLAHU do të zbret mbi ju ndihmuesit e Tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Ramazani: Shpërthim mbi Shpërthim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shpërthim mes Turqisë dhe Sirisë, 8 të vdekur
» Lajmet Ditore
» Dhjetë hapa për tu bërë Ramazani miku i juaj Ramazani një faqe e re në jetën tonë!
» Shpërthim i fuqishëm trondit kryeqytetin norvegjez, Oslo
» Siri: Shpërthim i të shtënave derisa ushtria e rrethoi qytetin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Ramazani-
Kërce tek: