islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
**Apel Rrinis** EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
**Apel Rrinis** EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
**Apel Rrinis** EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
**Apel Rrinis** EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
**Apel Rrinis** EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
**Apel Rrinis** EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
**Apel Rrinis** EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
**Apel Rrinis** EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
**Apel Rrinis** EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
**Apel Rrinis** EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
**Apel Rrinis** EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
**Apel Rrinis** EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
**Apel Rrinis** EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
**Apel Rrinis** EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
**Apel Rrinis** EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
**Apel Rrinis** EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
**Apel Rrinis** EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
**Apel Rrinis** EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
**Apel Rrinis** EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
**Apel Rrinis** EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
**Apel Rrinis** EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
**Apel Rrinis** EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
**Apel Rrinis** EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
**Apel Rrinis** EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
**Apel Rrinis** EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
**Apel Rrinis** EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
**Apel Rrinis** EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
**Apel Rrinis** EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
**Apel Rrinis** EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
**Apel Rrinis** EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
**Apel Rrinis** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
**Apel Rrinis** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
**Apel Rrinis** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
**Apel Rrinis** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
**Apel Rrinis** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
**Apel Rrinis** EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
**Apel Rrinis** EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
**Apel Rrinis** EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
**Apel Rrinis** EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
**Apel Rrinis** EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
**Apel Rrinis** Empty20%**Apel Rrinis** Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
**Apel Rrinis** Empty7%**Apel Rrinis** Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
**Apel Rrinis** Empty7%**Apel Rrinis** Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
**Apel Rrinis** Empty7%**Apel Rrinis** Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
**Apel Rrinis** Empty7%**Apel Rrinis** Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
**Apel Rrinis** Empty7%**Apel Rrinis** Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
**Apel Rrinis** Empty7%**Apel Rrinis** Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
**Apel Rrinis** Empty37%**Apel Rrinis** Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 **Apel Rrinis**

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

**Apel Rrinis** Empty
MesazhTitulli: **Apel Rrinis**   **Apel Rrinis** EmptySat 16 Oct 2010 - 15:17

Apel Rrinisë.Rrini duhet te dijmë se grupi i besimtarëve i cili u vendos në shtëpine e Erkamit dhe që shënuan fitoren ishin Rrinia, Omeri 27vjec, Aliu i ri, Ammar bin Jasir etj. Poashtu gjat histories Islame komandantët e ushtris ishin rrinia.Mehmet Fatihu kur e cliroj (Konstatinopolosin)Stanbollin ishte i ri.Rinia është ardhmëria e një populli, poqese rrinia është me besim e moral, ai popull është i fuqishëm. Shkaqet e prishjes se nje populli apo nji shteti mvaret prej rrinis së saj.

Shkrimtari Andrej More: Shkaqet e shkatrimit te Francës thot ”Nga shkaqet më kryesore per shkatrimin e francës ne luftën e dyte boterore ka qen prishja e rrinise.

Muhammedi a.s. thot ”Shpejto kah ajo që ka dobi, kërko ndihmë prej Allahut, e mos e konsidero veten te dobet.

Por rrinia jon kah shpejton, kah dituria, kah zbulimi i shkences apo kah emitimi,emancipimi, me vëtha ne vesh e hund, me zhveshje te trupit, me muzik etj.

Eshtë e vertet se ka nji grup të rrinjsh qe jan në rrug te drjet por shumica ndoshta jan në rrug te gabuar, gjëjën me te cmuar po e harxhojn nëpër kafe-bare, nëpër klube të natës, me lloj lloj pije e amoralitet. Sa ështe rrinia jon që sot internetin e shfrytëzon për hulumtime, zbulime apo vetem per fotografi, e të luaj leytra(karta).Nuk duhet harruar se armiqt e fesë Islame me te madhe po bëjnë shpenzime që vetëm e vetëm te prishin moralin e rrinis Islame.

Sot ka shum universitete e fakullttete, dhe student ne numer ka boll, por sa jan ata student se me te vertetë bëjnë studime se?,

Allahu xh.sh thot”

Dhe thuaj: “Veproni, All-llahu do ta shohë veprën tuaj, edhe i dërguari i Tij e besimtarët, e më vonë do të ktheheni te njohësi i të fshehtës dhe të dukshmes, e do t’ju njoftojë për atë që vepruat(tevbe105)

Por cfar pune do te shoh Allahu xh.sh. te të rrinjt tanë, a janë te dobishme apo te dëmshme.

Sipas fesë Islame njeriu duhet te ket nje rregull ne jetën e tij, poashtu edhe rrinia te zgjohet ne mengjes ti lan syte ( të mer abdes) të fal namazin,me tru të freskët tia filloj studimeve, por poqese ajo rrini rrin tërë natën në bare, ahengje te ndryshme, lëre që nuk është në gjendje të studjoj por ai nuk eshte ne gjendje edhe të ndegjoj ligjëratat.

Muhammedi a.s. thot

“Shfritëzoni 5 gjëra perpara se tju vijn 5 të tjera.

1 Jetën para vdekjes,

2 Shendetin para sëmundjes,

3 Kohën e lirë para se të jesh i zënë,

4 Rrinin para pleqëris,

5 Pasurin para varfëris.Poashtu Muhammedi a.s. thot ”Kush i përngjam nji popullit ai është sikurse ata.

E si duket në emitimin jo qe jemi duke e ndjekur por jemi tu e tepru, e arsyetimi është se koha ka ardhur e tillëRrinia e sodit është nji rrezulltat i brezit të kaluar, brez ki i cili ka heshtur dhe nuk është kujdesur per edukimin e rrinis.Mos të harrojm se nji dit me siguri do te vij koha kur do të pergjigjemi per veprat e këtilla, për kohën ku e kemi harxhu dhe si e kemi harxhu.

A e dini se jeta e shfrenuar e rrinis sonë është vetën zbatim i programeve te armiqve tan.

Cdo prind duhet të këshilloj femijën e tij mu ahtu sikurse që e këshilloj Llokman Hakimi birin e vet.

O djali im, s’ka dyshim se edhe nëse ajo (vepra) peshon sa kokrra e lirit, e të jetë e fshehur në rrasë guri, ose në qiej apo në tokë, All-llahu do ta sjellë atë, se All-llahu është i butë dhe hollësisht i informuar.

O djali im, fale namazin, urdhëro për punë të mira, e ndalo nga të këqijat, përballo me durim çdo gjë që të godet, vërtet, këto janë nga çështjet më të preferuara.

Dhe mos shtrembëro fytyrën tënde prej njerëzve, mos ec nëpër tokë kryelartë, se All-llahu nuk e do asnjë mendjemadh e që shumë lavdërohet.

Të jesh i matur në ecjen tënde, ule zërin tënd, se zëri më i egër është zëri i gomarit.(Suretu-Llukman 16-19).

Mr.Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

**Apel Rrinis** Empty
MesazhTitulli: Re: **Apel Rrinis**   **Apel Rrinis** EmptySat 16 Oct 2010 - 23:17

Allahu qofte i knaqur me dijetaret tane, e sidomos me Mr Uzeir Ibrahimin, per Temen e pergaditur ne menyren e sajuar ashtu si e kerkon nevoja aktuale. wealejkum selam

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
**Apel Rrinis**
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: