islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty20%Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty7%Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty7%Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty7%Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty7%Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty7%Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty7%Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty37%Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nacionalizmi dhe dembelia Politike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
MesazhTitulli: Nacionalizmi dhe dembelia Politike    Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySat 13 Nov 2010 - 13:07

Mos i dègjo fjalèt e njèrèzve por shiko punèt e tyre!Vlera e tè gjithève matet nga fjalèt e bukura dhe punèt e mira qè veprojnè””
Shqyrtoni faktet e veçanta nga e kaluara dhe nga e tashmja dhe vetè konkludoni;” Vetèpèlqimi ka qenè gjithmonè kamxhik pèr shoqèrinè dhe sa mè I madh tè ketè qenè ai udhehèqes aq mè keq e ka pasur ai popull.
“Ngjarjet nè botè nè veçanti nè ballkan shekuj me rradhè e deri mè sot tregojnè se ato janè bèrè nè emèr tè diçkahit .Gjithmonè kan gjetur mènyra t’i arsyetojnè mjetet qè t’ia arijnè qèllimet e veta .
Po ashtu edhe sotè nèpèrmjet Projekteve djallèzore kanè synimet e veta dhe arsyetimet e veta. Nè ish republiken jugosllave tè maqedonisè(FYROM) ,tregohet qartè njè rebelim dhe nacionalizèm i cili pèrseritet gjithmonè ndaj popullit shqiptarè i cili gjithmonè ka qenè viktimè i kètyre Projekteve.pas luftès sè dytè botèrore u shpèrngulen shumè shqiptarè nga trevat e veta etnike shekullore pèr shkak tè Nacionalizmit tè atèhershèm I cili po vazhdonè edhe mè sotè,Nacionalizèm i paparè u shfaq edhe ne luften e vitit 2001 ku nè prilep dhe manastir ishin viktim objektet fetare kulturore arsimore dhe vendbanimet e popullit shqiptarè u dogjen nè mènyrè ç’njerèzore filluan montimet politike,vrasjet,burgosjet ndaj shqiptarève vetèm e vetèm pse janè shqiptarè.
Historia na rèfen se tè gjitha sundimet dhe qytetèrimet e turpshme janè shkatèruar dhe janè zhdukur nga mèkatet dhe gabimet e veta,Sundimi I turpshèm apo politika e turpshme qè po bèhet sot kundèr popullit shqiptarè ne ish republiken jugosllave tè maqedonisè,nuk bèn pèrjashtim nga Sundimet dhe Qytetèrimet e kaluara ka aritur kulmin dhe tèrbimin.
Projektet tè turpshme,Gènjeshtra dhe dembelia politike janè bèrè parrulla tè pèrparimit.
Morali pèr çdo ditè bie besimi tek instucionet shtetrore po bie nè njè shkallè mè ulet.
Tash mè nuk ka kohè pèr hakmarrje ,akrepi I ores po lèvizè,Nacionalizmi po levizè me shpejtèsi tè madhe drejt njè populli tè pa organizuar dhe tè pafajshèm.
Shteti ka pèr qèllim popullin ta bèje ma tè mire e jo shteti te behet me I keq nga popullit .
Poqese e kaluara nuk ju intereson shkatèrron tè ardhmen duke mare mësim nga e kaluara ndertojm tè ardhmen .
Jetoni njè jetè tè qetè pa gènjeshtra pa ofendime pa politikè tè turpshme ofroni njerèzisè punè jo ofendime ofroni popullit lule jo plumba
.
["Materiali është analizuar në aspekt fetarë ku përfshihen fjalë të urta Islame dhe tradita profetike Es selamu alejkum lexues të dashurë deri në leximet e ardhëshme ju dëshiroj shëndet dhe Urime Kurban Bajramin."]
Shkruar nga Historiani :Bujamin Salija Nacionalizmi dhe dembelia Politike 71735
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
MesazhTitulli: Re: Nacionalizmi dhe dembelia Politike    Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySat 13 Nov 2010 - 13:44

Gjëja e parë që njeriu ka nevojè nè këtë botë ështe besimi
Besimi mè i mirè èshte tè dish se All-llahu ështe me ty kudo qè tè jesh.
[b]


Njè ditë Hazreti Aliu po qante,Pejgamberi, s.a.v.s. e pyeti;- O Ali përse po qan?
- Njè njeri mè kèrkoi borxh prandaj po qaj.
- A nuk pate mundësi t'i japèsh? O ali!
- Atèherè pèrse po qan?
- Hazreti Ali tha: "Qaj ngaqè nuk e dija qè mè parè qè ky vèllai im ishte nevojtar"

"Feja e njeriut èshte si feja e shokut tè tij,prandaj kini kujdes kur ti zgjidhni shokèt."

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
MesazhTitulli: Re: Nacionalizmi dhe dembelia Politike    Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySat 13 Nov 2010 - 14:04

Eselamu Alejkum! allahu te shperblefte per keto postime vella ,dhe njeherit ne emer te stafit te ketij forumi.Ju u roj mire seardhje.

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Nacionalizmi dhe dembelia Politike 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
MesazhTitulli: Re: Nacionalizmi dhe dembelia Politike    Nacionalizmi dhe dembelia Politike EmptySat 13 Nov 2010 - 14:10

WE Alejkum Selam ju faleminderit shumë për mikpritjen dhe zemërgjeresinë që keni per antarët e rinjë un deshiroja tju pershendes gjithëve me anë të shkrimeve të para që postova besojë dot kalojmë çaste të bukura dhe të dobishme dot jenë shkrimet që postuam dhe që dot postohen Allahu qoftë i knaqur per gjitha punët dhe gjitiha angazhimet që bëhen këtu JU FLAMENIDERIT Vëlla burim sherifi respekt gjitha te mirat

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty
MesazhTitulli: Re: Nacionalizmi dhe dembelia Politike    Nacionalizmi dhe dembelia Politike Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nacionalizmi dhe dembelia Politike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: