islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 1 anëtar 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Admin

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty20%Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty7%Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty7%Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty7%Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty7%Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty7%Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty7%Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty37%Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 Dec 2010 - 17:29

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit


Bediuzzamani dërgohet në Ministrin e punëve të brendshme ku pranohet nga ministria në bisedime.
Në mes tyre u zhvillua ky dialog
:

Ministri
: "Nga sulltani ke një selam te veçantë, dhe pagën me vleftë prej një mijë grosh; ndërsa kur të kthehesh në vendin tënd, do ta kesh pagën tridhjetë lira. Gjithashtu sulltani ti dërgon edhe tetëdhjetë lira si dhuratë prej tij."

Bediuzzamani: "Kurrë nuk kamë kërkuar pagë dhe nuk do ta pranoja, po qoftë ajo edhe njëmijë lira. Sepse unë nuk kamë ardhur këtu për qëllimet e mija, por për interesa të vendit. Këtë që ju ma ofroni është një ryshfet i thjeshtë që unë të detyrohem të heshti."

Ministri: "Me këtë ti e refuzon vullnetin e sulltanit, ndërkaq që ajo nuk refuzohet."

Bediuzzamani: "Unë refuzoi, që sulltani të detyrohet të më thërras, me ç'rast dot më ishte dhënë mundësia që t'ia shprehi fjalën e vërtet."

Ministri
: "Pasojat dot mund të jenë të pa mëshirshme."

Bediuzzamani: "Shkaqet janë të shumta, ndërsa vdekja vetëm një. Nëse unë ekzekutohem, në zemrat e Ummetit do të shtohet dashuria ndaj meje, sepse unë me të arritur në Stamboll, jetën time e futa në grusht... Ju bëni çka të doni, por unë me të vërtet mendoj atë që po ta them: dëshirojë që t'i zgjoi fëmijët e Ummetit, ndërsa këtë nuk e bëjë për asgjë tjetër përveç se që jam bij i këtij vendi; e jo që të fitojë ndonjë famë. Sepse shërbimi për atdheun i njeriut sikurse unë përmbushet vetëm me dëshminë e ndërgjegjes; kurse ajo nuk plotësohet përveçse nga ndikimet e mira; ajo nuk arrihet përveçse duke i ikur interesave personale. Për këtë shkak unë kamë arsye kur e refuzojë pagën."

Ministri: "Ajo në çka ju po pretendoni, në lidhje me përhapjen e arsimit në krahinën tuaj, momentalisht është duke u shqyrtuar në këshillin ministror."

Bediuzzamani
: "E përse atëherë po vonohet me përhapjen e arsimit, ndërsa po shpejtohet në aspektin e pagës time?Përse i jepni më tepër përparësi interesit tim personal ndaj interesit të përgjithshëm të Ummetit?"

Materiali i përdorurë në këtë tekst është marurë nga Libri
:

"Koleksioni i Risale-i Nurit, Sozler ( Fjalët ) ."

Mundësoi : Bujamin Salija


Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Re: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 Dec 2010 - 17:44

Allahu te shperbelft vlla per kete tregim nmjaft interesant Allahu qoft razi me ty Pena e arte.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Re: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 Dec 2010 - 17:48

|... .Amin inshAllah Allahu qoft i knaqur edhe me juve Admin pasi ju jeni ata qe na mundesoi shkrimet tona ti pulbikojmë Es selamu alejkum..... |


Admin shkruajti:
Allahu te shperbelft vlla per kete tregim nmjaft interesant Allahu qoft razi me ty Pena e arte.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Re: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 Dec 2010 - 18:25

amiin amin me gjith juve inshallah sepse edhe ne pa juve sun bejm asgje ju na jepni vullent per me punu sepse pa mos qen ju ne nuk mundemi me punu.

Selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Re: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: