islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty20%Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty7%Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty7%Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty7%Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty7%Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty7%Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty7%Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty37%Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
MesazhTitulli: Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen   Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 9 Dec 2010 - 11:24

Pejgamberis.a.w.s ka përjetuar shumë tortura nga persona të ndryshëm, kurse ata që I kanëpare këto tortura me keqardhje I kanë thënë Pejgamberit s.a.w.s : “Ja Resulallah, pse nuk I lutesh Zotit që T`I mallkojëkëta njerëz që I kryejnë këto tortura dh eta gjejnë të duhurën?..” PorPejgamberi s.a.s I cili ishte krijuar si shembull I mëshirës në botë ua ktheukështu: “Unë nuk jam një Profet që I mallkon njerëzit. Nuk dëshiroj që ata qëm`i bëjnë këto tortura të mallkohen dhetë asgjësohen, por dua që të përmirësohen dhe të bëhen njerëz besimtarë…”,kështu që Profeti I gjithë botëve nuk iu është afruar mallkimit.

NjëPejgamber, I cili pos të gjitha torturave që I kishte përjetuar përsëri nuk I ishteafruar që t`i mallkojë torturuesit ,nuk ka vepruar në të njëjtën mënyrë dhenuk ka ngelur pa zë ndaj njerëzve që janë munduar t`i përçajnë popujt dhe t`i bëjnë armiq tënjëri –tjetrit, duke I vënë fitne (t`i bësh kundërshtarë dy persona apo dygrupe duke I nxitur ata me gënjeshtra) në mesin e tyre.

“Fitnejaështë në gjumë, kush e zgjon atë Allahu le ta mallkojë…” , ka paralajmëruarPejgamberi s.a.s.
Psekështu Pejgamberi s.a.s është sjellë ndryshe?...Sepse fitneja që I përçanpopujt në mes veti dhe në grupe dhe që I bën armiq të njëri-tjetrit, nuk ështënjë akt I thjeshtë për të cilin nuk duhet ngritur zërri. A ndaj I Dërguari I Allahutedhe pse I ka duruar të gjitha torturat që I janë bërë personalitetit të tij,atyre që I janë munduar që t`i vënë fitne dhe ta shkatërrojnë unitetin dhebashkimin e një populli, I është lutur Zotit që t`i mallkojë dhe për ta bërëkëtë më të theksuar ka paralajmëruar nëkëtë mënyrë: “Fitneja është në gjumë, kush e zgjon atë Allahu le ta mallkojë.”
Kështuqë edhe Krijuesi I gjithë botëve në ajetet e Sures Xhasije, ku shprehetdomësdoshmëria e popujve me fed he mentalitet të ndryshëm që të jenë bashkë dhetë formojnë unitetin në një vend, ka theksuar: “Kush bën vepra të mira, bën për vete,e kush bën keq bën kundër vetes.Allahu që të dy në botën tjetër dot`I mer në llogari. Në këtë botë që të gjithë do të jetojnë në mënyrë miqësore….(Shihni:Xhasije-ajeti14-15)
Domethënëse në ditën e gjykimit që të gjithë do ta japin llogarinë para Allahut përveprat dhe qëllimet e tyre. Atëherë pse të ndahemi në grupe dhe të vijmëkundranjëri tjetrit në fund të fundit çdonjëri çdonjëri vetë do të përgjigjet paraAllahut për veprat e tij….


Por
fitneja që na bën të ndahemi në pale nuk mendon kështu, por I nxit të dyja
palët që të luftojnë me njëri tjetrin, andaj edhe i Dërguari I Allahut e bën
paraljmërimin e tij duke u kërcënuar:


“Fitneja
është në gjumë, kush e zgjon atë Allahu le ta mallkojë!”


Pejgamberi s.a.w.s
që I lutet Zotit që t`i mallkojë ata të cilët e prishin unitetin dhe
bashkimin, çfarë mendoni se urdhëron
për ata që mundohen që ta mbrojn unitetin, që mundohen ti pajtojnë të
hidhëruarit dhe për ata ë mundohen që ta
përforcojnë vllezërimin? Po deshët të
hedhim një sy e të shohim se çfarë po thotë për këta njerëz. Të shohim se çfarë
do të na bënte të lumtur në
anën tjetër.Pejgamberi s.a.w.s urdhëron
në këtë mënyrë: “A dëshironi t`ju informoj për veprat e mira që kanë
sevape të shumta siç janë adhurimet e namazit, agjërimi dhe haxhi?”

“Na inform ja Resulullah”, ia kthejnë
sahabet. Në këtë mënyrë ua shpejgoj sjelljet tona që kanë shumë sevape me vete,
Pejgamebri s.a.w.s : Pajtoni të hidhëruarit, përqafoni të prekurit tregoni mund
të posaçëm për rruajtjen e unitetit dhe
bashkimit të popullit, sevapi I juaj nuk do të jetë më pakë nga ata që I radhita
më lart!....


Ashtu siç namazi, agjërimi dhe haxhi
janë adhurimet me sevape më të shumta, edhe pajtimi I të hidhëruarve, përqafimi
I tyre dhe bashkimi I populates është një nga detyrat tona që do tat ë na sjellin po aq sevape.

Edhe një ndër detyrat e domosdoshme
të një muslimani Brenda një shoqërie është që gjithmonë të jetë nga ana e
paqes. Kjo gjë është e përmendur edhe në Suren Bakara:


“O
ju që besuat! Që të gjithë hyni në paqe,
mos e ndiqni shejtanin duke e prishur unitetin dhe bashkimin tuaj. Mos harroni
që shejtani, I cili mundohet që t`ua prish unitetin, është armiku I qartë I juaj…!
(Bakara 2008)


Ajo që mund të nënkuptohet është se
nëse në një shtet rritet dhe përforcohet numri I njerëzve që I marrin me
seriozitet paralajmërimet për unitet të haditheve dhe të haditheve dhe të
ajeteve Kur`anore, atëherë përforcohet edhe uniteti, paqja fiton, kurse fitneja
përçarse humb.Sepse një besimtarë I vërtetë
kurrë nuk merr pjesë dhe nuk e përkrah anën e fitness që është nën
mallkimin e Allahut xh.sh. Ai gjithmonë përfaqëson paqen dhe mendon për
vllazërinë, duke mos ia treguar forcën atyre që merren me të njejtin kundër tyre
dhe duke mos e përdorur gjuhën ndaj atyre që e bëjnë të njejtën gjë për të.

Prg:Merjem Salihi
Islami-eshte-drit/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
MesazhTitulli: Re: Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen   Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 16 Dec 2010 - 10:39

Allahu ju shpërbleft për këtë temë shumë të mirë dhe këshilldhënëse.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
raba
Motrat islame
Motrat islame
raba

Numri i postimeve : 78
Data e regjistrimit : 27/10/2010
Mosha : 31

Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
MesazhTitulli: Re: Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen   Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 16 Dec 2010 - 14:13

Allahu te shperbleft moter per ket postim severtet je ka i shkruan do kema qe po me lajn shum pershtypje e inshalla veq vazhdon qyshtu.selam alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
MesazhTitulli: Re: Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen   Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: