islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty20%Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty7%Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty7%Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty7%Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty7%Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty7%Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty7%Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty37%Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
MesazhTitulli: Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!!   Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 10 Dec 2010 - 17:24

-Falenderimet i qofshin per Sunduesin e gjithsise Allahun xh.sh.
Salavatet tona qoshin per te derguarin tone me te dashur Muhamedin a.s,familjen ,shoket dhe gjithe ndjekesit e sunetit te tij deri ne diten e fundit te kesaj bote.Te nderuar xhemat!

Allahu xh.sh prej se krijoi qiejte dhe token dalloi kater muaj nga i gjithe viti ,beri kater prej tyre te shenjte,te bekuar.Nje nga ata muaj te bekuar eshte edhe muaji ne te cilin jemi duke e jetuar,muaji Muharem i cili ndryshe quhet edhe si shehrullah-muaj i Allahut.
Ne kete muaj cdo veper te mire qe bejme na shumfishohet shperblimi ,por edhe cdo gjunah qe bejme ne kete muaj konsiderohet shume gjunahe.
Ne kete muaj gjindet nje dite e cila ,ka rendesi shume te madhe nji dite e bekuar ,Ajo eshte dita e Ashuras.Pra dita e dhjete e muajit muharem eshte dita e ashurase,e ka mar emrin nga numri dhjete qe ne arabisht eshte ashrun-10.

Rendesia e kesaj dite shihet nga theniet e Muhamedit a.s.

Nga Ibni Abasi r.a transmetohet i cili thote:
"Pejngamberi a.s pasi qe beri emigrimin prej Mekes ne Medine kishte pare cifutet duke agjeruar diten e Ashures dhe ju kishte thene:"C'eshte kjo?Ata thane:Kjo eshte dita e mire ,dite ne te cilen Allahu xh.sh i kishte shpetuar Beni Israilet nga armiku i tyre dhe per kete kishte agjeruar Musa a.s -agjerim falenderimi.Pejngamberi a.s u tha:Une kam me shume prioritet per Musan a.s ,se sa ju,agjeroi ai dhe urdheroi qe te agjerohet".

Vlera e agjerimit te ashurase:

Transmetohet nga Ibni Abasi r.a se Pejngamberi a.s pasiqe kishte filluar te agjeroj diten e ashures Sahabet i thane:Kete dite e madhrojne cifutet dhe krishteret,e Pejngamberi a.s u tha:
"Agjeroni diten e ashures ,dhe dalloni agjerimin nga cifutet duke agjeruar nje dite para saj dhe nje dite pas saj".

Nga ky hadith i Pejngamberit a.s qartazio na behet me dije se eshte mustehab qe dites se Ashures t'i bashkangjitet dita e 9 ose dita e 11 e e muajit Muharem.Me qellim qe ne ibadetet tona te mos pergjasojme me ithtaret e feve tjera.

Shperblimi i agjerimit te ashures:

"Pejngamberi a.s eshte pyetur per vleren e agjerimit te ashures dhe ka thne:"Agjerimi i ashures i mbulon mekatet e vitit te kaluar".

Per veq agjerimit ne ditet e ashures eshte mire t' shpeshtojme ibadetin tone,dhikrin ,leximin e kur-anit ,namazeve vullnetare ,sadakase etj.

- Lus Allahun e Madheruar qe te na bekoje ne kete muaj te bekuar e sidomos ne kete dite te shenuar diten e ashures.
Dhe cdo ibadet tonin qe do bejme ne keto dite te rendesishme Allahu na i pranofte dhe shperblimin na shumefishofte.amin
prg.Burim sherifi

per:Forumin.Islamieshtedrit.com


Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: