islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty20%Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty7%Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty7%Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty7%Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty7%Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty7%Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty7%Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty37%Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Baba Dimri dhe Viti i Ri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
MesazhTitulli: Baba Dimri dhe Viti i Ri   Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 16 Dec 2010 - 9:24

Baba Dimri dhe Viti i Ri %28u39u%29babadimri%203246236

Çfarë lidhje ka Hz. Isai me natën e Vitit te Ri apo me Baba Dimrin? Çfarë është qe bota krishtere në shumicë e festojnë këtë ditë dhe a ka vend kjo ditë në traditat dhe fenë tonë islame?

Ashtu siç dihet ne besimin islam Hz. Isai është një pejgamber (i dërguar). Është krijuar nga mirësia e Zotit pa baba. Nëna e tij është Hz. Merjemja. Merjemja vjen nga të parët e Beni Israilit, vajza a Imranit. Në lidhje me lindjen e jashtëzakonshme te Hz. Isait tashmë në shumë ajete të Kur'anit është shpjeguar. Në lidhje me cilësitë e tij:

1. Është frymëzuar nga ana e Zotit,

2. Me fjalën e Zotit,

3. Dhe me shpirtin e Zotit,

Në Kur'an duke e përdorë termin "Shpirti i Zotit" dhe "Fjala e Zotit", tek krishterët duke qene një besim në vete i dhanë vend termit "Djali i Zotit". Pra, kjo është një pikë që vërtetë duhet të ndalemi.

Kur'ani i ka refuzuar te gjitha besimet që i kanë përdorur krishterët dhe Jevrejet ne lidhje me Hz. Isain si djalë i Zotit. Në Kur'an thuhet: "E Jehudite thane: Uzejri është djali i Allahut, e të krishterët thanë: Mesihu është djali i Allahut. Ato ishin thënie të tyre me gojët e tyre (fraza të thata), që imitojnë thëniet e jobesimtarëve të mëhershëm. Allahu i vraftë, si largohen (nga e vërteta)". (Et-Tevbe, 30) Po ashtu në suren El-Enbija në ajetin 26 thuhet: " E ata thanë: "I Gjithëmëshirshmi ka fëmijë'" Larg saj qoftë madhëria e Tij! Ja ata janë rob të ndershëm".

Prapë nëse shikojmë Kur'anin shohim se Hz. Isai kishte disa veçori të veçanta:

1. Ka folur duke qenë në djep,

2. I ka shëruar te verbërit, i ka ngjallur të vdekurit dhe i ka dhënë jetë një zogu nga balta.

Sipas pohimeve krishtere Hz. Isai është kryqëzuar dhe është gozhduar në kryq. Mirëpo Kur'ani këtë e shpjegon në një mënyrë shumë të hollësishme ku thotë: "Po ata as nuk e mbyten e as nuk e gozhduan (nuk e kryqëzuan në gozhda), por atyre u përngjau" (Merjem, 156).

Pasi qe temën nuk e kemi në lidhje me jetën e Hz. Isait pas këtij fillimi mund të cekim që e gjithë ajo që tregohet jashtë temave islame, janë tregime dhe legjenda të përziera.

Sipas disa burimeve është lindur në vitin 4-5 para erës sonë ne qytetin Betlehem të Palestinës. Sipas shumicës se botës së krishterë lindja e Hz. Isait është marrë edhe si kalendar botëror. Miladi do të thotë "Lindja e Isait" po ashtu kuptohet edhe si festë krishtere. Shumica e sekteve krishtere lindjen e Hz. Isait e pranojnë më 25 dhjetor, për ta bërë startimin e kalendarit botëror, kanë filluar nga zeroja, ku para saj i thuhet "Para erës sonë" dhe pas saj i thuhet "pas erës sonë". Kurse në fenë islame rrënja e takvimit fillon me shpërnguljen e Muhammedit a.s. nga Mekkeja në Medinë dhe quhet "takvim hixhrij".

Çdo pejgamber qe është dërguar, ka bërë mund të madh që t'i largojnë disa veti të pejgamberëve të mëparshëm që kanë përmbajtur në vete lloje te shirkut (mosbesimit). Shumica e sekteve krishtere pranojnë se lindja e Hz. Isait si festë fetare është nga festat botërore të mushrikëve (pabesimtarëve). Pas fitimit te krishterizmit ditëlindja e Hz. Isait është pranuar si festë fetare. Për herë të parë ky kremtim është festuar në Romë. Këto festa në tre shekujt e parë nuk kane qenë të pranishme në mesin e krishterëve.

Pagëzimin e Isait krishterët e kane festuar në javën e parë të janarit. Besimin qe pruri Hz. Isai krishterët kanë mundur ta ruajnë vetëm dy-tre shekujt e parë, ndërsa paganizmin romak dhe grek nuk munden ta ndalojnë. Dijetarët krishterë furtunën pagane nuk munden ta ndalojnë, andaj paganizmin filluan ta komentojnë sipas krishterizmit. Po ashtu, çështjet e besimit nuk munden t'i ndalojnë nga hyrja në librat krishterë. Kështu që thirrja e pastër e Hz. Isait dita e ditës ishte duke u zhytur sa më shumë. Festimi i natës se Vitit te Ri 31 dhjetor nuk ka te beje asgjë me Baba Dimrin. Për arsye se shkaku i Baba Dimrit ka te bëjë me datëlindjen e Hz. Isait. Kështu që festimi i Vitit të Ri në Perëndim festohet në ditën e 354 të vitit, ndërsa në lindje me 6 janar. Shkaku i festimit te Vitit te Ri më 25 dhjetor është ndikimi që e kanë bërë i nderuari Ionnes Khrysostomos dhe Nazianzos i ndjeri Gregorios. Baba Dimri është një person legjendë qe bën ndarjen e dhuratave fëmijëve krishterë.

Dihet se datëlindja e Hz. Isait në shekujt e parë është festuar me 6 janar. Ceremonitë te cilat festohen në mes 21-31 dhjetor kanë të bëjnë me festen Mithro dhe ka një afërsi me Vitin e Ri.

Së pari ta zbërthejmë termin Baba Dimër. "Noel" ne frëngjisht do te thotë "lajm" që vjen nga fjala "nowell". Në gjermanisht e ka kuptimin "natë e shenjtë". Si fjalë, origjina e saj nuk është një term krishterë. Në gjermanisht e ka kuptimin "rrotullimi i rrethit" që do të thotë daljen e diellit në ditët e shkurta të dimrit, e cila vjen nga fjala anglo-saksone, e cila është marrë nga fjala "goel". Kështu qe fjala "Noel" është marrë më vonë me festimin e Vitit të Ri nga krishterët.

Për këtë feste tek të krishterët përgatitjet fillojnë afër katër javë më herët dhe përgatiten bredhuj që nuk kanë të bëjnë asgjë në lidhje me fenë krishtere. Baba Dimri është një prift i cili ka jetuar para 1600 viteve në qytezën Demre (myra). Festimi i natës se Vitit të Ri fillon me 24 dhjetor që është natë e shenjtë në adhurimet e bëra në kishë dhe në shtëpi. Me 25 dhjetor festimet vazhdojnë në kishat dhe oborret e tyre. Ndërsa dita e dytë e festes 26 dhjetori ka të bëjë me pritjen e mysafirëve dhe bërjen vizitë te sëmurëve dhe jetimëve (bonjakëve). Se kur do të filloj Viti i Ri është vendosur pas disa konsultimeve që janë bërë më 1 janar 1752 në Angli dhe është pranuar si dita e parë e Vitit të Ri. Ne natën e Viti te Ri që bëhen përgatitjet dhe zbukurimet e bredhave këtë e mbështesin në veri të Shamanit me zbukurimin e tufave. Kjo traditë tek krishterët ka kaluar dhe është bërë traditë zbukurimi i bredhave. Kinse ka të bëjë me datëlindjen e Hz. Isait krishterët ketë ia kanë mveshur dhe e kanë futur ne librat dhe besimin krishterë. Bredhi është një bimë thuajse e vetmja e cila gjate stinës dimërore ka gjethe te gjelbërta. Kështu që krishterët me zbukurimin e bredhave në shtëpitë e tyre mendojnë se sjellin një freski dhe këtë e lidhin me freskinë e lindjes se hz. Isait. Për këtë çështje ata të cilët nuk ndiejnë një qetësi ne shpitërat e tyre, nuk mund të gjejnë edhe argumente të shëndosha dhe në gjuhet tjera nuk mund te gjenden argumente plotësuese, prandaj dhe fëmijëve ju tregohet se është një legjendë që sjellë dhurata për fëmijët, pra ju jepen dituri jo të drejta. Siç duket legjenda e Baba Dimrit (Noel) është mbështetur në mitologjinë greke, sepse në mitologjinë greke Podsejdoni njihet edhe si mbrojtësi i fëmijëve dhe i detërave. Heroi i kësaj mitologjie St Nicola, me emrin e mveshur është krishterizuar, me qëllime të turizmit dhe Posejdon në fillim ka marrë emrin St Nicola, pastaj bëri kthimin në Baba Dimër (Noel). Po i njëjtiemër Baba Nail ka dëshiruar të bëhet legjendë. Nuk është mjaftuar edhe me kaq, në vitin 1981 në qytezën Demre të qytetit Antalija, me datën 6-13 dhjetor kanë filluar festimet.

Datëlindja e Muhamedit a.s. në boten islame festohet në qetësi dhe bashkim, ndërsa datëlindja e hz. Isait jo vetëm në botën krishtere por edhe në disa vende muslimane festohet me harmoni. Këto gjera mbështeten edhe nga ana e radio televizioneve me programe të posaçme dhe të frytshme. Pejgamberi a.s. në një hadith thotë: "Atyre të cilëve ju ndodhë ndonjë fatkeqësi dhe grindje në umetin tim, pastaj i nënshtrohen synetit tim kanë sevape sa 100 sevape të shehidit (dëshmorit)". Ajo e cila duhet të merret dhe te kuptohet nga kjo është se ne si besimtarë të fesë islame nuk kemi nevojë të imitojmë ata të cilët ndryshuan besimin e tyre. Te gjitha këto ngjarje, ndodhi në dritën e diturisë nuk kanë të bëjnë me të vërtetën dhe ne nuk kemi nevojë që në këtë natë te ulemi pranë radio televizioneve dhe të marrim pjesë në programe të ndryshme se janë të pakuptimta.

Feja, gjuha dhe traditat e gjyshërve janë ato të cilat e mbajnë në këmbë një komb, ndërsa shkatërrimin e një kombi apo populli e bëjnë imitimi i verbër dhe largimi nga traditat dhe besimi ynë. Festimi i natës së Vitit të Ri besimtarëve të fesë islame nuk u jep asgjë vetëm se kalimin prej një viti në një vit tjetër. Ndërsa atyre besimtarëve muslimanë të cilët e festojnë këtë festë jo të tyre u jep dëme materiale, shpirtërore, fetare dhe kombëtare. Këtë më së miri e shohim prapë në radio-televizionet por më datën 1-3 janar se çka ka ndodhur në këto manifestime. Vrasje, lëndime, vjedhje, degjenerim dhe shkatërrim të moralit në nivel të lartë. Pra, besimtarë të fesë islame nata e Vitit të Ri mos të jetë ajo e cila na sjellë dëme por atë ta pranojmë si kalim i një nate në natën tjetër. Pra ne ti festojmë festat tona në harmoni, lumturi pa dëme materiale e shpirtërore. Te ju japim rëndësi festave tona dhe të mjaftohemi me to, kështu që do të kemi një fe dhe komb të pastër e të shendoshë. Me këtë shpresojmë se rinia, e ardhmja e fesë dhe popullit tonë, do të jenë afërt në mes vete dhe me të dashur tek krijuesi i gjithësisë, Allahu xh.sh.


Përktheu nga turqishtja: Valon IBRAHIMI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Baba Dimri dhe Viti i Ri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: