islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kur masshtrimi behet fest EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kur masshtrimi behet fest EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kur masshtrimi behet fest EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur masshtrimi behet fest EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur masshtrimi behet fest EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kur masshtrimi behet fest EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kur masshtrimi behet fest EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kur masshtrimi behet fest EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kur masshtrimi behet fest EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kur masshtrimi behet fest EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kur masshtrimi behet fest EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kur masshtrimi behet fest EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kur masshtrimi behet fest EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kur masshtrimi behet fest EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur masshtrimi behet fest EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur masshtrimi behet fest EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kur masshtrimi behet fest EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kur masshtrimi behet fest EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kur masshtrimi behet fest EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kur masshtrimi behet fest EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kur masshtrimi behet fest EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kur masshtrimi behet fest EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kur masshtrimi behet fest EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kur masshtrimi behet fest EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kur masshtrimi behet fest EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kur masshtrimi behet fest EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kur masshtrimi behet fest EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kur masshtrimi behet fest EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kur masshtrimi behet fest EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kur masshtrimi behet fest Empty20%Kur masshtrimi behet fest Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kur masshtrimi behet fest Empty7%Kur masshtrimi behet fest Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kur masshtrimi behet fest Empty7%Kur masshtrimi behet fest Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kur masshtrimi behet fest Empty7%Kur masshtrimi behet fest Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kur masshtrimi behet fest Empty7%Kur masshtrimi behet fest Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kur masshtrimi behet fest Empty7%Kur masshtrimi behet fest Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kur masshtrimi behet fest Empty7%Kur masshtrimi behet fest Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kur masshtrimi behet fest Empty37%Kur masshtrimi behet fest Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kur masshtrimi behet fest

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Kur masshtrimi behet fest Empty
MesazhTitulli: Kur masshtrimi behet fest   Kur masshtrimi behet fest EmptySat 18 Dec 2010 - 13:53

Islami na nxit të jemi të drejtë e të sinqertë në çdo rast.

Allahu i Lartësuar i lavdëron të tillët dhe i thërret besimtarët që të jenë të atillë:
'O ju që besuat! Ta keni në kujdes All-llahun dhe të jeni me ata të drejtit!' (Tevbe, 119)

Ndërsa Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem thotë: 'Sinqeriteti të shpie në bëmirësi, e bëmirësia të shpie në xhennet. Robi vazhdon gjithnjë të jetë i sinqertë gjërsa tek Allahu shkruhet si i sinqertë. Gënjeshtra të shpie në gjëra të këqija e ato të shpiejnë në xhehennem. Robi vazhdon gjithnjë të jetë gënjeshtar gjërsa tek Allahu shkruhet si gënjeshtar.'

Krahas kësaj, feja na ndalon nga gënjeshtra, e cila është një sëmundje e keqe, veti e shëmtuar, e urrejtur nga çdokush që ka mendje dhe arsye të shëndoshë. Ajo ka pasoja të këqija dhe shpeshherë edhe fatale. Gënjeshtari është njeri i urrejtur nga të gjithë dhe në të njejtën kohë është njeri i pabesueshëm. Një fjalë e urtë popullore thotë: 'Po gënjeve tërë jetën, s'të besojmë as të vërtetën'.

Në fenë tonë ajo është e ndaluar dhe nuk lejohet në asnjë menyrë përveç në disa raste të caktuara. Këto raste nuk kanë të bëjnë me shkeljen e të drejtave, derdhjën e gjakut e as fyerjen e nderit, përkundrazi. Ajo është e lejuar vetëm në tri raste: gënjeshtra në luftë, për pajtimin e dy vetave dhe gënjeshtra ndaj gruas për t'ia bërë qejfin asaj.

Gënjeshtra konsiderohet shenjë e dyftyrëshit (munafikut), Pejgamberi sal-lallahu alejvi ve sel-lem thotë: 'Shenjat e munafikut janë tri: kur flet gënjen, kur premton mashtron dhe kur i besohet diçka tradhëton.' [Buhariu dhe Muslimi].

Gënjeshtra është haram gjithsesi e sidomos kur ajo bëhet ndaj Allahut dhe Pejgamberit të Tij, pastaj gënjeshtra në shit-blerje, kur gënjen për një ëndërr që se ka parë, kur gënjën në formë të shakasë, mashtrimi i fëmijëve përmes gënjeshtrës, apo kur njeriu gënjen që të tjerët të qeshin, etj. Të gjitha këto janë të ndaluara dhe për to ekzistojnë argumente nga Kur'ani dhe Sunneti.

Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka qenë njeri i drejtë dhe i sinqertë. Gënjeshtra nuk ka qenë cilësi e tij asnjëherë, as para shpalljes e as pas saj. Në kohën para shpalljes, populli i Mekkes i dhanë epitetin 'Muhammed el-Emin' që don të thotë: Muhammed besniku-i drejti. Për këtë arsye, Herakliu, mbreti i Romës, kur e pyeti Ebu Sufjanin disa gjëra në lidhje me Muhammedin sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ndër të tjera i tha: 'A e keni akuzuar atë ndonjëherë me gënjeshtër para se ta thotë atë që thotë tani (se është i dërguar i Allahut)? Ebu Sufjani tha: Jo. Atëherë Herakliu tha: Nuk ka mundësi që ai të mos gënjej për njerëzit e pastaj të gënjej për Allahun.'

Për fat të keq, ekziston sot një ditë, të cilën e festojnë shumë njerëz në botë, e ajo është 1 Prilli apo siç është e njohur 'dita e rrenave'. Sipas tyre, në këtë ditë gënjeshtra është e lejuar pa ndonjë kufi. Viktima e kësaj dite nuk bën të hidhërohet edhe pse në disa raste pasojat e gënjeshtrave janë katastrofale dhe e dëmtojn seriozoisht viktimën.

Më e keqja është se kjo festë ka zënë vend edhe në mesin e disa muslimanëve. Ata e festojnë atë edhe pse e din se gënjeshtra në islam është e ndaluar. Nëse të tjerët kanë bindjen se kjo ditë është një ditë e veçantë dhe dallon nga ditët tjera, tek ne muslimanët gënjeshtra është haram tërë kohën, s'ka dallim mes 1 Prillit dhe 2 Prillit. Ne nuk kemi argument nga sheriati se në këtë ditë lejohet gënjeshtra andaj mbetet haram sikur në ditët e tjera.

Nga erdhi kjo festë kaq e shëmtuar, kush e solli atë? A ka lidhje ajo me ndonjë ngjarje historike? Pse ekziston në mesin e shumë shoqërive islame? Çfarë gjykimi ka feja islam ndaj kësaj feste?

Ekzistojnë mendime të ndryshme lidhur me origjinën e kësaj feste. Disa thonë se ajo ka lidhje me kohërat e lashta. Disa të tjerë thonë se fillimi i saj është në Francë në vitin 1564 kur u bë ndërrimi i kalendarit të ri. Deri në atë kohë, muaji i parë i vitit ishte Prilli. Kur u bë ndërrimi i kalenadarit, ata të cilët e kundërshtonin një gjë të tillë binin pre e gënjeshtrave dhe talljeve të ndryshme.

Disa e quajnë këtë festë: 'Mashtrimi i Prillit' dhe ky emërtim ka një histori:

Në kohën kur muslimanët sundonin Spanjën, ata ishin një superfuqi që nuk thyhej dot. Krishterët evropianë mundoheshin ta zhduknin Islamin nga faqja e dheut. U munduan të ndalin zgjërimin islam në Spanjë por kot, provuan disa herë por nuk patën sukses.

Atëherë, ata dërguan spiunë që të zbulojnë sekretin e kësaj fuqie të pathyeshme. Ata vërejten se praktikimi i mirë i fesë (takvallaku) ishte sekreti i fuqisë së tyre. Pasi zbuluan këtë sekret, filluan të mendojnë rreth një strategjije e cila do të thyente këtë forcë andaj dërguan në Spanjë cigare dhe alkool falas.

Kjo strategji dha rezultatet e saja. Imani i muslimanëve filloi të dobësohej e sidomos në mesin e të rinjëve. Si rezultat i kësaj, katolikët nënshtruan tërë Spanjën duke i dhënë fund kështu sundimit të muslimanëve në këtë vend. Me datën 1 Prill ra Granada-fortifikata e fundit e muslimanëve, ata e quajtën këtë ditë: 'Mashtrimi i Prillit' dhe vazhdojn ta festojnë atë ditë prej asaj kohe.

Anglezët e quajnë këtë ditë 'Dita e Torollakëve' kjo për shkak të gënjeshtrave që bëjnë e ndodh që dikush të iu beson e kështu bie viktimë e talljeve dhe nënçmimeve.

Ndodhitë e kësaj feste janë të shumta: dikush është lajmëruar se i ka vdekur baba apo nëna apo ndonjë i dashur e ky nga mërzia s'ka mundur të përballoj dhe ka vdekur. Tjetërin e kanë lajmëruar se është përjashtuar nga puna apo se familja e tij ka pas një ndeshje automobilistike e ky nga tronditja është paralizuar. Dikënd tjetër e kanë gënjyer se gruaja e tij është parë duke shkuar me njërin, kjo ka rezultuar me vrasjen e gruas apo shkurorzimin e saj.

Neve nuk na intereson edhe aq shumë origjina e kësaj feste sa na intereson gjykimi i sheriatit islam ndaj saj. Ne jemi të sigurtë se kjo festë nuk e ka origjinën në gjeneratat e para të muslimanëve, në fakt ajo nuk është shpikur fare nga muslimanët, ata që e shpikën janë jomuslimanët. Andaj, kjo festë nuk ka bazë në sheriatin islam dhe si e tillë, gënjeshtra në të është e ndaluar (haram).

Disa mendojnë se gënjeshtra është e lejuar kur ajo bëhet në formë të shakasë dhe me këtë ata arsyetohen për 1 Prillin !

Ky është një mendim i gabuar. Më herët u cekë se gënjeshtra nuk lejohet edhe nëse ajo bëhet në formë të shakasë, bile për këtë ka një qortim të ashpër nga ana e Pejgamberit sal-lallahu alejhi ve sel-lem.

Së fundi, lusim Allahun e Lartësuar të na bëj prej atyre që pasojnë sheriatin e Tij dhe braktisin traditat e jobesimtarëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Kur masshtrimi behet fest Empty
MesazhTitulli: Re: Kur masshtrimi behet fest   Kur masshtrimi behet fest EmptyMon 14 Apr 2014 - 19:11

Esselamu Alejkum motrushe rezarta ma bone Hallall po Tema juaj fshihet se ashte Postuare nje here nga motra muslimanja

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
Kur masshtrimi behet fest
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: