islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty20%PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty7%PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty7%PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty7%PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty7%PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty7%PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty7%PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty37%PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES

Shko poshtë 
AutoriMesazh
xhamia
Vizitor
Anonymous


PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
MesazhTitulli: PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES   PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 4 Mar 2011 - 10:18

Vazdim I hudbes se javes se kaluar.
Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
E falemenderojme All-llahu I cili neve nuk na haronë edhe atehere kur ne e harojme I cil gjithmone na fal edhe pse ne gjithmonë gabojme ndaj tij
Xhemat I nderuar so do të folimim mbi vëmendjen që besimtari duhet tia kushtoj kujdesit për zemrën dhe anës së mbrendshme.
Muhamedi a.s thotë : Në trupin e njeriut ka një organ, I cili nëse është I mirë I gjithë trupi I njeriut është I mirë, e nëse kiy organ është I prishur I gjithë trupi do të jetë I prishur, ky organ është Zemra.
Nëse dëshiron të kalosh një jetë të qetë dhe pa problem , duhet ctë keshë një zemër të qetë dhe pa problem. Që gjuha jotë të flaës fjalë të mira dhe të pranueshme, duhet që zemrën ta keshë të pastër, që këmbët tut ë ecin veçse në vende hallall dhe të pastërta duhet që zemrën ta keshë të pastër. Sepse në trupin e njeriut ka një organ kryesorë për të cilit janë të lidhura organet tjera të trupit, që është zemra e cila nëse është e prishur, të prishura do të jenë edhe organet e tjera të trupit.
Xhemat I nderuar! Ay që nuk mund ti ndalë sytë e tij prej të shikuarit të haramit, problemin nuk e k ate sytë, por bte zemra e cila është e smurë, Ai që nuk nuk mund ta ndal veten e tij nga të folurite fjalëve haram, nga porgojimi, nga fjalët e pista, nga sharja…etj, problemin nuk e ka te gjuha, por te zemra e cila është e smurë. Sepsae gjuha gjithmonë e thotë atë që e ka në zemër. Cdo ves I keqë, cdo cilsi e keqe e njeriut burimin e k ate zemra e smurë e njeriut.
O ti njeri, ti kujdesesh për robat tua, për tesht tua dhe I mbanë të pastërta duke ehequr cdo njollë, cdo papastërti prej tyre, por zemrën, zemrën e ke haruar prandaj e ke mbushur me papastërti. Muhamedi a.s thotë: Se All-llahu nuk I shikonë në pamjen tuaj e as në trupin tuaj, por Ai shikon në zemrën dhe veprat tuaja”’’
Pra , atq që All-llahu xh.sh e shikon te njeriu është zemra dhe veprat e mira.
Sot, në koëtë kohë njerëzit, një rëndësi të vecant ju kushtojnë vesheshjes , që ajo të jetë sipas modës së fundit, ju kushtojnë rëndësi formës së flokëve, frizuirës, pamjes etj… dhe të gjithë këtë e bëjnë me qëllim që të kenë në formë atë që bie në sytë e njerzve, ndërsa All-llahu nuk shikon asgjkë nga këto, prandaj kujdesu për zemrën, që All-llahu mos e gjejë zemren tënde me puneë jo të mira me harame.
Pra cdo gjë varret nga zemra.Mos thuaj se nuk mund të ruhem prej gjunaheve por thuaj se zemrën e kamë të sëmurë. Mos thuaj se kami man të dobët por thuaj se zemrën e kam të dobët. Edhe pozitën qo do ta fitosh te All-llahu, varet nga zemra se sa është e lidhur me All-llahun.
Thotë Pejgamberi a.s në lidhje me shokun e tij të ngushtë:, Ebu bekrin: Sikur të vendosej imani I Ebu bekrit me një anë të peshores dhe në anët tjeër imani I gjithëUmetit, besimi I ebu bekrit do të rëndonte më shum. Këtë e tregonë Muhamedi a.s në një hadith tjetër ku thotë Ebu Bekri nuk dallon prej jush me namaz dhe agjërtim të shumtë, por dallonë prej jush me zemrën e tij.
Xhemat I nderuar!,Shum porej nesh shokojnë në pushime për tu qetësuar, shum prej nesh shkojnë të shërohen te mjekët më të famshëm në botë, vallë sa prej nesh mundohen t ti shurojnë zemrat e tyre të smuara e të mbushura me gjynahe.
Cdo njeri prej nesh qysh në fëmiri e dijnë se këmba është për të ecur, dora është për të prekur , syri është për të parë, po Zemra? Zemra cfarë funkcioni ka?. Përvec funksionit që e dijmë të gjithë e që është furnizimi I trupit me gjak, e zemra e ka edhe një funksion shum të e rëndësishëm , dhe ky funksion është njohja e All-llahut, xh.sh dashuria ndaj All-llahut xh.sh, dhe dallimine të mirës nga e keqja.
Xhemat I nderuar ,Një organ konsinderohet I smuar atëherë, kur ai nuk mund ta kryejë funkcionin I tij ashtu sic, duhet, në këtë rastë ne vrapojmë te mjeku që të shërohemi. Por njejtë kështu duhet të veprojmë edhe me zemrën. Kur njeriu ndjenë se është larguar prej Zotit dhe se zemra e tij ka filluar të vishet me perden e gjinaheve, ai atëherë ai duhet ta shërojë zemrën e tij . Poi me cka A mund ta shërojmë zemrën me ilace apo hapa.Jo xhemat I nderuar. Zermra e besimtarit shërohet vetëm me vepra të mira dhe me përmendjen e All-llahut.
Ka shum njerëz të cilët prej rinie e deri ne pleqri e kalojnë jetën me gjynahe.Si mendoni xhemat I nderuar, si janë zemrat e tyre. Thotë All-llahu xh.sh në Kur’anin famëlartë duke I përshkruar zemrat e tylla:
      •        •   
13. E që kur i lexohen atij argumentet Tona, thotë: "Legjenda të të parëve!"
14. Jo, nuk është ashtu! Por të këqijat që i punuan, zemrat e tyre ua mbuluan.
I lutemi All-llahut që zemrat tona të na pastrojë, me dritën e imanit të na ndricoj,shefatin e pejgamberit a.s të na mundëesoj, dhe xhenetin nasib të gjithëve të na bëj >Amin.
Afet Beadini

4.03.2011
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: