islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty96%Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty0%Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty0%Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty0%Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty1%Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty2%Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty
MesazhTitulli: Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..!   Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyFri 8 Jul 2011 - 12:44

Njerëzit flejnë!

Pastaj, kur të vdesin, zgjohen.

Prej praktikës së muslimanit është që ta përkujtojë këtë në mënyrë të ndërsjelltë, që të mos e lë as kohën më të pakët të jetës pa e shfrytëzuar.

„ O ju që besuat, keni parasysh frikën ndaj Allahut dhe le të shikojë njeriu se çka ka bërë për nesër.“ [El-Hashr, 18]

Frika ndaj Allahut, gjegjësisht devotshmëria arrihet në këtë mënyrë:

- duke i mësuar detyrat tua ndaj Allahut,

- duke i zbatuar ato obligime në përputhshmëri me rregullat fetare

- duke përvetësuar dituri mbi mëkatet dhe

- duke u larguar nga mëkatet.

Muslimani nuk mund të jetë i sinqertë dhe i devotshëm derisa të mësojë për detyrat që ia ka caktuar atij Allahu.

Ali Ibën Ebi Talibi, njëri nga më të diturit prej shokëve të Pejgamberit s.a.v.s. thoshte:

Dunjasë po i vjen fundi dhe Ahireti (bota e përjetshme) po afrohet. Kështu që, bëhuni fëmijë të Ahiretit (të cilët kanë përgatitur vepra të mira) dhe mos u bëni fëmijë të Dunjasë (të cilët kapen për kësaj bote dhe e harrojnë botën tjetër).

Sot është koha e veprimit (e punës) dhe jo e dhënies llogari! Nesër është llogaria dhe më nuk mbetet kohë për të vepruar! [Transmeton Buhariu]

Sot, shumë njerëz nuk mësojnë për madhështinë e diturisë islame, e cila padyshim se do t'i shpëtojë nga ngjarjet e tmerrshme të Ditës së Gjykimit.

Shpëtimi në Botën tjetër vjen duke studiuar detyrat individuale dhe duke i zbatuar ato në këtë botë.

O Zot, na mëshiro, na i falë mëkatet tona, na e shto diturinë dhe na e bë të lehtë rrugën e mësimit dhe veprimit. Amin!

Ali Ibën Ebi Talibi, Allahu qoftë i kënaqur me të, thoshte:

Njerëzit ndahen në tri lloje:

- dijetar, i cili punon sipas diturisë së tij

- ai që ka mësuar aq sa të jetë në rrugën e shpëtimit

- dhe ai që nuk ka kurrfarë rendi dhe e ndjek çdokënd që i jepë diçka

I nderuar vëlla, e nderuar motër!

Llogarite vetën tënde para se të llogaritesh!

Këtu janë disa mënyra që të ndihmojnë për t’u larguar prej mëkateve të cilave vështirë se mund t'u ikësh dhe të cilat mund të të sjellin në dyshim:

- Kujdesu për pesë namazet ditore, fali ato në kohët e tyre të caktuara!

- Kujtoje Allahun shpesh!

- Kontrolloje oreksin tënd dhe epshet tua përmes agjërimit vullnetar!

- Kujtoja vetës ato ajete të Kur'anit dhe thënie të të Dërguarit, të cilat përmbajnë paralajmërime për mëkatarët dhe që përshkruajnë llojet e dënimeve!

Nëse ti vazhdon duke e tepruar në mëkate, atëherë nuk ka tjetër shpjegim veçse se atë e bën për shkak të pakujdesisë dhe lakmisë sate.

Pakujdesinë tënde mund ta luftosh vetëm me dituri, lakmisë mund t'i kundërvihesh vetëm me durim dhe në atë mënyrë i shmang dhe i mënjanon ato.

„...Të tillët janë ata që Allahu ua mbylli zemrat, dëgjimin dhe pamjen e tyre dhe të tillë janë ata naivët. Është e vërtetë se ata në botën tjetër, mu ata janë të dështuarit.“ [En-Nahl, 108-109]

Është bërë shumë e zakonshme për njerëzit që të mos kenë dro ndëshkimet e botës tjetër, porse shumë më shumë frikësohen nga dëmet, fatkeqësitë dhe mundimet e kësaj bote.

Mbahu fuqishëm, beso në Allahun dhe mos u bëj prej të atillëve!

Gërshetimi i diturisë dhe durimit është reçetë e përshtashme për shërimin e zemrës sate nga sëmundja e këmbënguljes në mëkate të caktuara.

I dituri është sikurse ndonjë mjek i shkathët dhe me përvojë, i cili e jep një diagnozë të saktë për ndonjë sëmundje dhe me plot sukses di ta mjekojë.

Kujdesu për vete dhe për ata që i njeh!

„Dhe përkujto, ngase përkujtimi u bën dobi besimtarëve.“ [Edh-Dharijat, 55]

„Pasha Kohën! Nuk ka dyshim se njeriu është në një humbje të sigurt. Me përjashtim të atyre që besuan, që bënë vepra të mira, që porositën njëri-tjetrin t'i përmbahen të vërtetës dhe që këshilluan njëri-tjetrin të jenë të durueshëm.“ [Al-'Asr, 01-03]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm-
Kërce tek: