islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty20%“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty7%“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty7%“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty7%“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty7%“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty7%“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty7%“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty37%“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 “Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” Empty
MesazhTitulli: “Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun”   “Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun” EmptyWed 22 Sep 2010 - 0:51

“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun”

Falënderimet dhe lavdërimet janë vetëm për Allahun. Paqja, mëshira dhe bekimet janë për Muhamedin, për familjen e tij dhe për shokët e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Të nderuar muslimanë!

Ajo që po shihet dhe po vërehet sot është se një pjesë e madhe e njerëzve po jetojnë me probleme të mëdha, të shumta dhe të ndryshme dhe çdo ditë e më shumë ato vetëm sa shtohen dhe zmadhohen. Atëherë të shqetësuar pyesim për shkakun e gjithë këtyre telasheve dhe sprovave.Në këtë hytbe do të ndalemi në fjalën e Allahut të Lartësuar, që thotë:“Atë e madhërojnë shtatë qiejt, Toka dhe gjithçka gjendet në to. Dhe nuk ka asgjë që nuk e madhëron Atë, duke e lavdëruar, por ju (o njerëz) nuk e kuptoni madhërimin që i bëjnë ata. Ai, me të vërtetë, është i Butë dhe Falës.”1


Po të kuptohet ky ajet si duhet, pa dyshim që besimtari do të mësojë shumë sekrete të problemeve dhe shqetësimeve.

Atëherë, si ta kuptojmë domethënien e fjalës së Allahut të Lartësuar!?

Përgjigja është në fjalën e Allahut
“Dhe nuk ka asgjë që nuk e madhëron Atë, duke e lavdëruar,...”


Transmeton Ebu Dheri, Allahu qoftë i kënaqur me të, nga Muhamedi, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, i cili thotë:


“Unë po shoh atë që ju nuk po e shini dhe po dëgjoj atë që ju nuk po e dëgjoni, zhurmoi qielli dhe duhej të zhurmëronte2 ngase nuk ka vend prej katër gishtash që nuk gjendet një engjëll me fytyrë të vendosur në sexhde duke lavdëruar Allahun e Lartësuar.”3


Ky hadith tregon për lavdërimin dhe madhërimin e banorëve të qiellit ndaj Allahut të Lartësuar.

Të nderuar besimtarë!
Qielli dhe gjithçka që ai përmban, Diellin, Hënën, yjet, etj., Toka dhe ajo që gjendet në të, si drunjtë, detet, lumenjtë, gjallesat, të gjitha thonë SUBHANALL, e lavdërojnë dhe e madhërojnë Allahun e Lartësuar.

Me këtë lavdërim qarkullon dhe lëviz me saktësi çdo gjë. Çdo gjë e krijuar është në përputhshmëri, lëviz me saktësi dhe kryen lëvizjet e duhura duke mos tjetërsuar anën e lëvizjes. Çdo gjë ka vetëm një synim.

Por njeriu shpeshherë bën të kundërtën, ecën dhe lëviz në të kundërtën e lëvizjeve të krijesave të tjera, kur çdo gjë tjetër nuk e ndryshon drejtimin, por e lavdëron dhe e madhëron Allahun Fuqiplotë. Por njeriu nuk është mirënjohës, falënderues dhe madhërues ndaj Tij dhe në këtë mënyrë vepron të kundërtën.

Por kur njeriu përmend Allahun e Lartësuar, ai ka lëvizur së bashku me krijesat e tjera të Allahut dhe ashtu siç ato nuk e tjetërsojnë rolin dhe detyrën që kanë, edhe njeriu në përmendjen e Tij ka lavdëruar dhe madhëruar Atë.

Kur ti o njeri mëkaton dhe bën gjynahe, ke bërë të kundërtën e asaj për të cilën je krijuar dhe ke fituar edhe urrejtjen e krijesave të tjera, sepse kjo gjithësi ka drejtimin e caktuar nga Allahu Krijues. Lexo fjalët e Allahut:
“Qoftë lavdëruar Ai që i ka krijuar çift të gjitha llojet: çka mbin prej tokës, ata vetë dhe ato që nuk i dinë!”4


“Dielli sillet në drejtimin e vet të caktuar. Kështu e ka paracaktuar i Plotfuqishmi, i Gjithëdijshmi. Hënës i kemi caktuar faza; ajo përditë hahet e bëhet si rremi i përkulur i hurmës. As Dielli nuk mund ta arrijë Hënën e as nata nuk mund t’ia kalojë ditës; të gjitha lundrojnë në orbitat e veta.”5Pra, çdo gjë lavdëron dhe madhëron duke lëvizur vetëm në një drejtim, kurse ti o njeri harron përmendjen, madhërimin dhe lavdërimin e Allahut të Lartësuar dhe e thyen rendin dhe krijon probleme, duke u ballafaquar me telashe, sprova dhe probleme.

Të nderuar muslimanë!

Çështja e përmendjes së Allahut të Lartësuar, e lavdërimit dhe e falënderimit të Tij nuk është një gjë që mund të fillojë dhe të përfundojë vetëm me një herë, por është nevojë parësore në jetë, pasi gjatë gjithë jetës së tij njeriu duhet të jetë në përmendje të Allahut. Duke pasur parasysh këtë çështje, është bërë e qartë për çdonjërin se vetëm në këtë mënyrë kemi mundësi t’i kalojmë problemet dhe sprovat më lehtë me ndihmën e Allahut të Lartësuar.

Në vazhdim, le të kujtojmë se bashku disa lutje lavdëruese dhe falënderuese për të cilat jemi të porositur t’ia bëjmë Allahut. Muhamedi, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, i praktikonte gjatë ditës dhe njëkohësisht i porositi edhe besimtarët që t’i thonë. Në vazhdim po veçojmë disa prej tyre.
Që në momentin kur zgjohemi nga gjumi, le t’i shprehim falënderimit ndaj Allahut të Lartësuar duke thënë:


“Falënderimi i takon Allahut, i Cili na ringjalli pasi na bëri të vdekur dhe tek Ai është tubimi.”6


“Falënderimi i takon Allahut, i Cili e mbrojti trupin tim, ma ktheu shpirtin tim dhe ma bëri të mundur ta përkujtoj Atë.”7Të kujtojmë dhikrin që bëjmë në fillim të namazit:“I Lartësuar je o Allah dhe falënderimi është për Ty, e lartësuar është Madhëria Jote, nuk ka të adhuruar tjetër përveç Teje.”8


Muhamedi alejhi selam lutej po ashtu në sexhde me këtë dua:“Allahu im! M’i fal mua gjynahet e mia, të voglat dhe të mëdhatë, të parat dhe të fundit dhe ato që kam bërë haptas dhe fshehtas.”9


Prej lutjeve dhe falënderimeve të shumta që bënte Muhamedi, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, në dhikrin e mëngjesit dhe të mbrëmjes është edhe kjo:


“I Lavdëruar është Allahu, aq sa është numri i krijesave të Tij dhe aq sa dëshiron Ai vet, dhe aq sa është i bukur Arshi i Tij dhe sa ngjyra e pafund për t’i shkruar fjalët e Tij.”10Të nderuar besimtarë!Bëhuni përkujtues të Allahut të Lartësuar nëse dëshironi të jeni në kujtimin e Tij. Ai për përmendësit e Vet ka përgatitur falje dhe xhenet. Ai që e përmend Allahun e Lartësuar është njeri i gjallë. Muhamedi, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, thotë: “Shembulli i atij që e kujton Zotin e Tij dhe atij i cili nuk e kujton Zotin e Tij është sikurse shembulli i të gjallit dhe i të vdekurit.”11


Ulvi Fejzullahu
25.1.2009Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
“Nuk ka asgjë që nuk e madhëron Allahun”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: