islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty20%BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty7%BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty7%BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty7%BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty7%BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty7%BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty7%BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty37%BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Empty
MesazhTitulli: BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë   BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë EmptySun 14 Aug 2011 - 19:10

BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë Bfi-264x184

Intervistoi: Valbona ZUNÇE


Reis-ul-Ulema, meqë jemi në muajin e bekuar
dhe të shenjtë të Ramazanit, për lexuesit e revistës “Hëna e Re”
fillimisht na thoni se cilat janë obligimet parësore dhe rëndësia që
duhet t’i japim gjatë këtij muaji?


Reis-ul-Ulema: Obligimet parësore të agjërimit, i
cili duhet të jetësohet në përjashtim të atyre kategorive të cilat
Allahu Fuqiplotë lejon që ato të mos t’i nënshtrohen këtij obligimi,
përkohësisht ose në formën e përhershme. Kjo do të thotë se vetë
sistemi juridik islam, përkatësisht normat e sheriatit që merren me
këtë problematikë, theksojn kategori të ndryshme të cilët lirohen nga
ky obligim parësor. Është me rëndësi të theksojmë se i tërë ky muaj
është muaj paqeje, dashurie dhe respekti mes njerëzve, muaj në të cilin
rritet ndërgjegjja e humanitetit, pra është me rëndësi që çdo besimtar
musliman t’i kushtojë vëmendje të posaçme, të respektohen të gjitha
karakteristikat e këtij muaji, e sidomos të ruajë pastërtinë e
adhurimit ose ibadetit madhor që quhet agjërim.

Kemi hadithe të cilat na tërhjekin vërejtjen e
vigjilencës sonë ndaj agjërimit. Ja vlen të përmendim një thënie, një
porosi gjenerale nga Muhamedi a.s i cili thotë se: “ Ai i cili nuk
braktisë rrenën, shpifjen, veset e këqia në tërësi, nuk ka nevojë të
braktis apo të apstenon nga ushqimi, pijet dhe të gjitha ato që e
atakojnë agjërimin”. Nga ky hadith çdo besimtar duhet të kuptojë se
agjërimi i vërtetë dhe i plotë është vetëm ai i cili respekton të
gjitha porositë e dedikuara për të. Shfrytëzoj rastin që të gjithë
besimtarëve muslimanë kudo që gjenden dhe lexuesve të Hëna e Re t’ua
uroj këtë muaj të bekuar, përndryshe muaj i dritës, fajles,
ngadhënjimit, i mrekullisë së pavdekshme siç është Kur’ani famëlartë,
pra muaji i Ramazanit me një dëshirë që Allahu xh.sh të na ndihmoj që sa
më lehtë e më mirë të përjetojmë këtë muaj dhe të përcjellim ashtu si e
meriton dhe krejt në fund duke u bazuar në veprimin tonë të presim
shpërblime të çmuara nga Allahu i Plotëfuqishëm.

Me çfarë aktivitete BFI-ja, do të realizojë planëprogramin e Ramazanit për vitin 2011?

Reis-ul-Ulema: BFI në bashkëpunim me organet bazë
të saja siç janë 13 myftinitë dhe institucionet edukativo-arsimore të
ciklit të mesëm dhe atij të lartë, përgatitën një planëprogram të
përbashkët të cilin me forcat teologjike vëndohen në realizimin e këtij
planëprogrami dhe si çdo vjet edhe këtë vit kemi bindje se në asnjë
moment nuk mund të vijë në pikëpyetje realizimi i programeve të organeve
dhe institucioneve të BFI qofshin ato të karakterit lokal apo atij
gjeneral- qëndror. Aktivitetet janë të llojllojshme ato përcillen përmes
vizitave që u bëhen xhamiave përkatësisht xhemateve tona duke mbajt
ligjerata të ndryshme, tribuna me karaktere të ndryshëm dhe dhënia e
udhëzimeve se si duhet besimtarët tonë të sillen në jetën e përditshme
si në familje ashtu edhe në shoqëri.

Aktivitete të bujshme realizoni në
Maqedoni, por gjithashtu edhe në diasporë. Na flisni pak me theks të
veçantë për qëllimin dhe domethënien e aktiviteteve më të rëndësishme që
do t’i realizoni këtu dhe në diasporë?


Reis-ul-Ulema: Aktivitetet të cilat BFI i ushtron
gjatë muajit të Ramazanit janë të nduarnduarta dhe ato nuk përqendrohen
vetem në vend, përkatësisht këtu brenda R.M, por këto aktivitete
përcillen me shumë seriozitet dhe jashtë vendit, që ne atë e quajmë
diasporë, duke i përfshirë të gjitha kontinentet. Këtë aktivitet të
fundit, pra fjalën e kemi për diasporën, BFI lejon me dekret apo
autorizon me dekret kategorinë e mirëfilltë të teologëve, siç janë
profesorët e Medresesë Isa Beu dhe të Fakultetit të Shkencave Islame
gjatë tërë Ramazanit të jenë në diasporë. A shpesh herë në ndihmë të
tyre gjatë muajit të bekuar të Ramazanit dërgojmë edhe delegacione të
tjera. Dhe, përmes kësaj platforme BFI gjithnjë ka qenë ngadhënjyese në
rezultatet e saj pozitive. Kështu që vazhdimisht nga diaspora kemi
marrë shkresa falënderuese dhe mirënjohje të ndryshme për rezultatet e
dhëna nga BFI.

Si është duke u zhvilluar zinxhiri i bashkëpunimit me diasporën dhe Myftinitë në vend?

Reis-ul-Ulema: Zinxhiri i bashkëpunimit mes
qendrës, përkatësisht Rijasetit të BFI dhe Myftinive në vend është i
mirëfilltë dhe tejet lakmueshëm, prandaj fundi na tregon se ky zinxhir
është shumë i fuqishëm, ndërsa për fuqinë e këtij zinxhiri gjithnjë na
flasin rezultatet konkrete. Sa i përket diasporës, BFI ka një
bashkëpunim jashtëzakonisht të mirë dhe permanent, mbahet komunikimi mes
BFI dhe qendrave Islame në të gjitha kontinentet. Këtu mund të
përmendim i kontribut të jashtëzakonshëm për mbajtjen e lidhjeve japin
edhe personat që kanë autorizimin e BFI në cilësi të koordinatorit, të
cilët meritojnë falënderimet tona për veprimtarinë e tyre, psh. për
Zvicër haxhi Sali Bajrami, për Gjermani, Zulhajrat Fejzullahu, për
shtetet Skandinave, Abdurahim Kurtishi, a njëherit falënderimet u
takojnë të gjithë kryetarëve të qendrave dhe imamëve tanë në ato qendra
të cilët janë zinxhir i pashkëputur nga BFI, për gjithë atë që bëjnë e
lusim Allahun Fuqiplotë t’i shpërblen nga thesari i Tij i pashtershëm.
Më në fund shpresojmë se zinxhiri i bashkëpunimit me diasporën do të
fuqizohet edhe më shumë sepse ato janë pjesa jonë të cilët nevoja i ka
detyruar të gjinden atje ku janë. Por, ne sipas parimeve islame duhet të
funksionojmë si një organizëm.

Edhe pse jemi në fillim të muajit të
shenjtë dhe të bekuar të Ramazanit, vallë a kanë besimtarët mysliman
para përfundimit të këtij muaji ndonjë obligim fetar?


Reis-ul-Ulema: Para përfundimit të këtij muaji të
bekuar të Ramazanit të gjithë muslimanët që plotësojnë kushtet kanë
obligim të japin sadakanë e cila quhet Fitër, dhe atë pamarrë parasysh
se a kanë agjëruar ramazanin apo jo. Nga një arsye të madhe se dhënia e
Sadekatul-fitrit ka përqëllim tejkalimin e mangësive që mundet agjëruesi
i Ramazanit t’i ketë bërë ose për qëllime të nevojave të ndryshme siç
është ndihma e atyre që kanë nevojë të ndihmohen, zbutja e varfërisë
etj. Prandaj, askush në familje muslimane nuk mund të përjashtohet nga
dhënia e Sadekatul-fitrit. Këtë obligim besimtarët muslimanë duhet ta
zbatojnë me bindje dhe devotshmëri të plotë. Dhënien e Sadekatul-fitrit
shumë bukur e përpunon Kur’ani famëlartë ku i numron tetë fonde, por më i
preferuari dhe gjithë përfshirës është fondi i teti që Allahu Fuqiplotë
e emërton me termin” Rruga e Zotit”, andaj Bashkësitë Fetare Islame të
trojeve Ballkanike, përkatësisht të Evropës Juglindore, kanë një
qëndrim unanim për të mirën e jetës fetare Islame e sidomos për të mirën
e zhvillimit edukativo-arsimor e shkencor nga besimtarët që këtë
sadaka obligative të e japin në institucionet fetaro- arsimore qofshin
ato të ciklit të mesëm ose lartë, siç janë medresetë edhe për meshkuj
edhe për vajza, si dhe Fakulteti i Shkencave Islame. Besimtari i drejtë
dhe i devotshëm pafije dyshimi duhet të zbatojë fetvanë institucionale
që sjellin BFI-të e vendit dhe askujt nuk i lejohet që në mënyrë
individuale, grupore apo private. Besimtarët tanë kanë një traditë
shumëvjeçare për këtë punë dhe parimisht këtë obligim e kanë zbatuar me
respekt të plotë, por viteve të fundit paraqiten persona, grupacione,
shoqata të ndryshme të cilat tentojnë të keqpërdorin për interesat e
tyre obligimet e domosdoshme të besimtarëve tanë siç është Sadakatul
fitër. Andaj apeloj tek të gjithë muslimanët e vendit, të jenë dhe të
mbeten institucional që me kontributet e tyre, qofshin vullnetare apo
obligative, të zbatojnë vendimet e organeve kompetente, Siç dihet BFI
është kategori kushtetuese në vendin tonë dhe e vetmja është e
autorizuar për t’i mbrojtur interesat e Islamit dhe muslimanëve.
Shpresojmë që duke marrë parasysh traditën, muslimanët tanë nuk do të
lejojnë që të keqpërdoren nga keqpërdorues të ndryshëm. Allahu ua
pranoftë agjërimin, a njëherit edhe obligimin e parafundit, siç është
Sadakatul fitri. Zoti e shpërbleftë me të mirat e Tij çdo besimtar që
zbaton obligimin e vet sipas normave dhe porosive islame.

Cila do të ishte porosia Juaj për të gjithë besimtarët në këtë muaj?

Reis-ul-Ulema: Unë si nga pozita e Reis-ul-Ulemasë,
njëherit dhe në emrin e organëve më të larta kolektive të BFI, të
gjithë muslimanëve u kisha drejtuar me një porosi, që gjatë tërë këtij
muaji, pasi që i gjithë muaji është Ibadet, të jenë më të urtë, më të
devotshëm, t’i zbatojnë të gjitha obligimet e porositura parimisht e
veçanërisht në këtë muaj me një atmosferë të qetë dhe të pastër. Duke iu
shmangur të gjitha provokimeve që mund ta prishin atmosferën e këtij
ibadeti, duke iu sjell me urtësi, mençuri si në familje, në xhami dhe
përgjithësisht në shoqëri, këtë porosi e japim me një të vetmin qëllim,
që të ruhet ibadeti dhe madhështia e muajit të bekuar, të Ramazanit.
Dhe, në fund e lus Allahun Fuqiplotë si në emrin tim personal, njashtu
edhe në emër të të gjitha organeve dhe institucioneve të BFI që
besimtarët t’i shpërblejë me të mirat e Tij. Allahu ua pranoftë
agjërimin! (Bim.org.mk)

Allahu ju shperbleft per postimin.
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
BFI me aktivitete të duarnduarta në vend dhe diasporë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: