islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty20%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty7%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty7%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty7%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty7%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty7%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty7%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty37%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 23 Apr 2010 - 20:29

HUDBE
23.04.2010

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR


Lavdërimi i takon All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit, Krijuesit të Gjithësisë, Sunduesit në Ditën e Gjykimit. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje e ndihmë kërkojmë. I lusim mbrojtje All-llahut nga të këqijat e vetvetes dhe të veprave tona. Kë udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë largon Ai nga rruga e vërtetë s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se nuk ka hyjni përveç All-llahut Një dhe se Muhammedi a.s. është rob dhe i Dërguar i Tij. Salavatet dhe selamet e përzemërta ia dërgojmë të Zgjedhurit të njerëzimit, Muhammedit a.s., të dërguarit si mëshirë për mbarë botërat me udhëzimin e fundit hyjnor, Kur’anin Famëlartë, librin që shpie në lumturi dhe shpëtim të garantuar.
Xhemat I Nderuar!, Besimi në All-llahun xh.sh dhe urdhërat e Tij është esenca e këtij besimi dhe shpirti I gjith Islamit ndërsa, Besimi I shëndoshë është baza e shoqërisë islame. Me anë tës heriatit dhe udhzimeve, islami e mbronë besimin e tyllë dhe besimtarët, duke I luftuar besimet pagane me qëllim që ta pastrojë shoqërinë islame nga idhujtaria dhe dhe rruga e humbur. Parimi I parë I besimit që islami mbolli në shpirtin e çdo muslimani është se kjo botë në të cilën jetonë njeriu, nën qiellin e saj dhe mbi tokën e saj, nuk është kaotike dhe se asgjë nuk ndodhë jashta ligjeve të caktuara. Ajo nuk lëvis sipas dëshirave të krijesave, se dëshirat e tyre janë të verbëra, të kundërta e kontradiktore; Në Kur’an thuhet:
وَلَوِ اتَّبَعَ الْحَقُّ أَهْوَاءهُمْ لَفَسَدَتِ السَّمَاوَاتُوَالْأَرْضُ وَمَن فِيهِنَّ بَلْ أَتَيْنَاهُم بِذِكْرِهِمْ فَهُمْ عَنذِكْرِهِم مُّعْرِضُونَ

‘’ E sikur të përputhej e vërteta me dëshirat e tyre, do të shkatërroheshin qiejt e toka dhe çdo gjë që gjendet në to. E megjithate që Ne atyre u sollëm (me këtë Kur'an) famën e tyre, ata u zbrapsën ndaj përkujtimit të vet. (el –Muminun ;71)

Kjo gjithësi ka ligje e zakone të pandryshueshme e konstante të cilat në asnjë mënyrë nuk ndryshojnë. Në Kur’an thuhet:


فَلَن تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدِيلًا وَلَن تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْوِيلًا.......
……… e në ligjin e All-llahut kurrë nuk do të hasësh (ndryshim) devijim. (fatir;43)
Por gjithçka ndodhë sipas dëshirës dhe caktimit të All-llahut xh.sh. Muslimanët mësuan nga libiri I Zotit të tyre dhe nga suneti I Pejngamberit të tyre ( porositë dhe veprimet e tij) që ti respektojnë ligjet e tylla kozmike dhe gjithçka dhe gjithçka tjerë që është caktuar nga All-llahu xh.sh.
Në kohën kur u paraqit Muhamedi a.s në shoqërin e atëhershme egzistonin disa njerëz të njohur me emrat Kehan ose arafin – parashikues ose fallxhorë, të cilët pretendonin se e dinë të fshetën e kaluarës, të fshehtën e të ardhshmes nëpërmjet kontakteve të tyre me xhin ose nëpërmjet disa krijesave të njajshme me to. Muhamei a.s u shpalli luftë të gjith fallxhorve, parashikuesive dhe gënjeshtarëve të cilët nuk mbështeteshin në diturin e vërtet në rrugën e e vërtet dhe librin e All-llahut xh.sh kuranin famëlart që është udhërëfyes për njerëzit edhe ate duke u mbështetur në fjalët e All-llahut xh.sh në të cilën thotë:

'' Thuaj: askush përveç All-llahut as në qiej e as në tokë nuk e di të fshehtën përveç All-llahut….''
Me urdhërin e Zotit pejgamberi a.s. theksonë:
قُل لاَّ أَمْلِكُ لِنَفْسِي نَفْعًا وَلاَ ضَرًّا إِلاَّ مَا شَاء اللّهُ وَلَوْ كُنتُأَعْلَمُ الْغَيْبَ لاَسْتَكْثَرْتُ مِنَ الْخَيْرِ وَمَا مَسَّنِيَ السُّوءُ إِنْأَنَاْ إِلاَّ نَذِيرٌ وَبَشِيرٌ لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُون

‘’ Thuaj: "Unë nuk kam në dorë për veten time as ndonjë dobi, as ndonjë dëm, pos çka do All-llahu. Sikur ta dija të fshehtën, do t'i shumoja për vete të dobishmet, e nuk do të më prekte gjë e keqe. Unë nuk jam tjetër vetëm se qortues dhe përgëzues për njerëzit që besojnë.( ElA’rafë 188).

Xhemat I Nderuar!. Ai që pretendonë se e njeh fshehtësinë e vërtet,ata kanë gënjyer ndaj Zotit, ndaj të vërtetës dhe ndaj njerëzve.
Nuk e dinë të fshehtën as xhinet as fallxhorët e as parashikuesit dhe asnjë krijesë tjetër që është në qiell e në tokë, por të fshehtën e di vetëm All-llahu xh.sh.Një herë një delegacion erdhë te I dërguari I Zotit me paragjykim se ai u takon atyre që e dinë të fshehtën dhe kështu meshefën diçka në dorën e tyre dhe e pyetën Muhamedin a.s e ai u përgjegj:

'' Unë nuk jam Prashikues, vërtet parashikuesi dhe parashikuesja do të hynë në zjarr"

Xhemat I nderuar edhe pse ne të gjithë jemi musliman, përsëri në mesin tonë ka persona të cilët kur kanë ndonji problem, apo ndënjë smundje kërkojnë ndihmë prej fallxhorve dhe munxhitorëve dhe ju besojne fjalëve të tyre. Besimi I falltorëve është kufër mosbesim, sepse islami nuk I lufton vetëm fallxhorë, nuk Iuftonë vetëm ata që shkruajnë hajmalia, por I trajtonë të njetë dhe I konsinderon gjynaqar edhe ata që shkojnë te ta , pyesin dhe ju besojnë fjalëve të tyre. Në këtë kontekst Muhamedi a,s thotë:


'' Namazi nuk I pranohet 40 ditë personit që shkon te fallxhori e pyet dh ju beson fjalëve të tij'' ( Muslimi )


'' Ai që shkonë te parashikuesi dhe u besonë fjalëve të tij, ka mohuar atë që I është shpallur Muhamedit a.s"
Muhamedit a.s I është shpallur se vetëm Zoti e di të fshehtën kurse Muhamedi a.s. jo, madje e as njerëzit, e as falxhorët e munxhitoret.


قُل لاَّ أَقُولُ لَكُمْ
عِندِي خَزَآئِنُ اللّهِ وَلا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَلا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ
[size=25]إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ مَا يُوحَى إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الأَعْمَى وَالْبَصِيرُ[/size]
أَفَلاَ تَتَفَكَّرُونَ {50
Thuaj: "Unë nuk u them juve se i kam në kompetencë depot e All-llahut (e t'ju sjell mrekulli), as nuk pretendoj se i di fshehtësitë (e t'ju tregoj se kur do t'ju vijë dënimi), as nuk u them se unë jam engjëll. Unë ndjek vetëm atë që më shpallet mua. Thuaj: "A janë baras i verbëti dhe ai që sheh?" A nuk mendoni? (EL –Anam-50)

Nëse muslimani e kuptonë këtë qartazi nga Kur’ani dhe përsëri besonë se ka disa që e dijnë të fshetësinë e caktimit të All-llahut dhe feshtësitë tjera, apo se dikush mund ti zgjedh problemet dhe mos marveshjet e tyre, atëherë ky njeri nuk besonë në atë që Zoti ia zbriti Pejgamberit a.s.
Xhemat I nderuar shkak pë kër këtë temë ishin reklam që I shohim për çdo ditë në Tv. Filan filani dhe filan filanja I shëron këto smundje duke shkruar hajmalia. Më e keqja është se ata ai mashtrojnë njerzit, në ato çështje ku shumica e njerzive kanë probleme: si p.sh. duke filluar ‘’Ne I Shërojmë ata që nuk kanë fëmijë, Të Martuarit që kanë mosmarveshje’’,duke I numruar dhe të gjithë smundjet tjera, sikur me qenë ndë një klinik shumë e madhe që miret me të gjitha smundjet. Po sa e dijë unë as kundi në botë nëk ekzistonë do një klinik që merret me të gjita smundjet. Reklama fillon me lexim të Kur’anit. Para saj në njërën ënë e shohim Kur’anin e në anën tjetër I shohim kartat për fall. Pastaj e shohim duke shkruar hajmali.
Xhemat I nderuar a thua mund tët shërojë me Kua’ran një njeri që në të njejtën kohë meret me magji:


'' Ai që bën magji I bën shirkë Zotit""
Xhemat I nderuar a thua njeriu që bënë shirkë Zotit do të shëndoshë duke shkruar hajamali.

'' Bartësi I hajmalive I bën shirkë Zotit''

'' Kush mban hajmali, do ti mbetet vetëm mbështetja në të"
Xhemat I nderuar a thua All-llahu xh.sh na e shpalli Kuranin që ne me të shkruajmë hajmali, ti frijmë kafshët dhe tua lexojmë të vdekurive.

“Ne ty të shpallëm librin sqarim për çdo send, udhëzim e mëshirë dhe myzhde për myslimanët.”

Ne të shpallim Kur’anin që është shërim për besimtarët, kurse jobesimtarëve nuk u shton tjetërpërpos dëshprim.
Është e vërtet se Kur’ani është shrëim dhe të shëron shpirtërisht. Por ai nuk da shëndoshën një njeri që kërkonë shërim prej fallxhorëve dhe që mbështete në ata e jo në All-llahun xh.sh.
Të shkruan një hajmali dhe mbaje varët. Mu në këtyë hajmali qëndronë smundja, sepse me vete do mbajshë atë që ka urdhëruar munxhitori dhe deri sa e ke atë ai do të udhëheqë tij. Transmentohet se Ibn Mesudi r.a e ka ndaluar gruan e tij të përdorë hajmali. Ajo I ka thënë…. Kur lexoje pjesë nga hajmalitë e kohes së xhahilijetit lotimi më ndalet, e kur e ndali leximin lotë fillojnë të më rjedhin sërysh. Në atë rast Ibn Mesudi r.a tha: “ Ky është djalli; kur I nënshtrohesh të le të qetë, mirpo kur e refuzonë të godet me gisht në sy. Sikur të veproje ashtu sic të vepronte pejgamberi do të ishte më mirë për ti dhe shërimin tëndë. Laji sytë me uaj dhe thuaj: O Zot I njerëzve, larghoma dhimbjen! Më shoro sepse Ti je shërues! Vetëm shërimi Yt është shërim që nuk le pas vetes asnjë smundje. Nga kjo kuptojmë se njerëzit që mbështeten në hajmali ndihen mirë dhe shumica e tyre mendojne se hajamalia I ka shëruar, sepse ata I dorzohen djallit Të shkruan një hajmali dhe mbaje varët a nuk është kjo qesharake. Kjo do të ishte njejtë sikur të shkojshë te mjeku, dhe pasi që të ti shkruaj receptet për barna, ti në vendë që ti bleshë ato barna, ti marishish receptat ti varish në qafë dhe të presish shërim prej tyre.I njejtë është ai njeri që prej shërim duke mbajtur hajmali
Kurani nuk është për hajmalia.

Ky është libri që nuk ka dyshim dhe është udhëzues për ata që I frikohen All-llahut.
Xhemat I nderuar kështu na urdhëron All-llahu xh.ah , kështu na porosity I dërguari I tij Muhamedi s.a.v.s dhe kështu duhet të vëprojnë muslimanët.
Zoti na udhëzoftë në rrugë të mbarë!

Afet Beadini
23.04.2010
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 30905_1241906137679_1530103268_30536403_6234843_n


Edituar për herë të fundit nga AFET BEADINI në Wed 5 May 2010 - 19:26, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
Anonymous


BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: selamun alejkum   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 23 Apr 2010 - 21:10

Hoxhe i nderuar Allahu qoft i kenaqur me ju per hudben mjaft te dobishme per ne si gjynahqar , per me e ditur se falli eshte ne kundershtim apo ndalohet reptesisht ne fene islame.

we selamun alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 24 Apr 2010 - 0:42

Allahu te shperbelft Hoxhe i dneruar per kete BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 71735 kuptimplote inshallahu teala do ti vendoj ajetet arabisht.

Allahu ju shperbleft per postimin.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 24 Apr 2010 - 13:29

Eselamu alejkum nese ke mundesi te me dergojshe imelin tend, qe te ta dergoje kete teme ne format pdf, sepse ati i kam edhe hadithet arabisht te shkruar dhe ne kete menyre as tij nuk dot te lodhi, selam
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 24 Apr 2010 - 18:17

Vlla une do te bej add sepse ketu me del imejlla jote dhe ti vetem pranom.

Allahu ju shperbleft per postimin.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 26 Apr 2010 - 17:16

te bena add prej ate dit me islami-eshte-drit@hotmail.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: