islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty20%"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty7%"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty7%"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty7%"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty7%"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty7%"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty7%"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty37%"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 "Besimi ne Boten e Ardhshme !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

"Besimi ne Boten e Ardhshme ! Empty
MesazhTitulli: "Besimi ne Boten e Ardhshme !   "Besimi ne Boten e Ardhshme ! EmptySun 5 Dec 2010 - 13:33

-Falenderimet qofshin per Allahun.Salavatet per pejngamberin Muhamedin a.s,familjen ,shoket,dhe mbi te gjithe pasuesit e sunetit tij deri ne diten e mbrame.

"Jo,por ju e parapelqeni jeten e ksaj bote.Edhe pse jeta e amshueshme eshte me e mire dhe me e gjate"(el-A'la,16-17).


Te nderuar vllezer dhe motra ne Islam!

Njerzit investojne ne sfera te ndryshme te jetes.Dikush parate dhe pasurine e vet e investon ne gjera qe do t'i bien te ardhura dhe qe do ta bejne ate me te rehatshem dhe te qete.
Dikush investon ne ndonje objekt per pushim,ne bregdet ne mal,etj
Dikush investon ne ndonje biznes ....

Por,shtrohet pyetja se cili investim eshte me i miri?

Ku munde te behet investim qe njeriut munde t'i sjelle lumturine e perhershme,paqen dhe prehjen e pafundme?

Si munde te krijohet nji rend apo sistem ,qe nuk eshte i perkohshem,qe nuk renohet dhe nuk prishet?

Allahu na orienton duke thene:"Bota e ardhshme eshte njemend me e mire per ty se kjo bote!"(ed-duhh,4).

Pra,investimi me i mire eshte ,investimi i bere per boten tjeter (ahiretin).Lumturia dhe kenaqesia e pafundme e njeriut varen nga investimi per boten tjeter.Sepse ky investim eshte per nje jete te perhershme.

Vllezer te respektuar ne Fe!

Jeta e dunjase harxhohet ,e shkon bashke me fletet e keputura cdo mbremje nga kalendari yne.Do te vije koha kur nuk do te jemi ne gjendje qe ato flete t'i kepusim.Jeta do te mbaroi.
Pasuria do te mbetet ne kete bote.Nese nuk kemi bere pergaditje per boten tjeter ,atje do te perballemi me huti dhe shqetesime te medha!
Ahireti eshte nje jete e perhershme ,Le tu permbahemi urdhrave te te madhit Zot !Investimet tona le te mos i bejme vetem per kete bote kalimtare po ti bejme per ate qe nuk perfundon FARE.prg.Burim Sherifi

per.Forumin...Islamieshtedrit.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ "Besimi ne Boten e Ardhshme ! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"Besimi ne Boten e Ardhshme !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: