islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Deri kur më EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Deri kur më EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Deri kur më EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Deri kur më EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Deri kur më EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Deri kur më EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Deri kur më EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Deri kur më EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Deri kur më EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Deri kur më EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Deri kur më EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Deri kur më EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Deri kur më EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Deri kur më EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Deri kur më EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Deri kur më EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Deri kur më EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Deri kur më EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Deri kur më EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Deri kur më EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Deri kur më EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Deri kur më EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Deri kur më EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Deri kur më EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Deri kur më EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Deri kur më EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Deri kur më EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Deri kur më EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Deri kur më EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Deri kur më EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Deri kur më EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Deri kur më EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Deri kur më EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Deri kur më EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Deri kur më EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Deri kur më EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Deri kur më EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Deri kur më EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Deri kur më EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Deri kur më EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Deri kur më Empty20%Deri kur më Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Deri kur më Empty7%Deri kur më Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Deri kur më Empty7%Deri kur më Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Deri kur më Empty7%Deri kur më Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Deri kur më Empty7%Deri kur më Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Deri kur më Empty7%Deri kur më Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Deri kur më Empty7%Deri kur më Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Deri kur më Empty37%Deri kur më Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Deri kur më

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Islam Only Way
Motrat islame
Motrat islame
Islam Only Way

Numri i postimeve : 8
Data e regjistrimit : 14/11/2011
Nacionaliteti-Sheti : Dunja..!!

Deri kur më Empty
MesazhTitulli: Deri kur më    Deri kur më EmptyTue 15 Nov 2011 - 2:05

Autorë: Valter Nasufi

Në Kosovë shumicën e popullsisë e përbëjnë të rinjtë, dhe truri i këtyre të rinjve janë studentët, këta student janë e ardhmja e këtij vendi, e kësaj toke, e këtij shteti i cili dëshiron të intergorhet drejt një Evrope të bashkuar me kriteret e saj të larta në të gjitha fushat. Por, këta student me të cilën familjarët e tyre mburren, nuk po e shpalosin dijen e tyre siç duhet, ata po manipulojnë, po përdorin metoda nga më të ndryshme vetëm e vetëm për të kaluar në provimet e tyre apo në falsifikimin e shumë punimive të diplomave që do te jenë dëshmi nesër kur ata të konkurrojnë për një vend pune.

Ka tre vite rresht që gjysma e maturantëve nuk po e kalojnë testin e maturës, dhe si pasojë kjo tregon nivelin e ulët të arsimit të këtyre viteve të fundit, është për të ardhur keq por kjo është e vërteta, nga krahu tjetër shumica e sdudentëve që pranohen në fakultete, si qëllim të tyrë kanë që vetëm të kalojnë dhe të marrin një diplomë, dhe kjo shumicë mendojnë se mvnura mv e mirv dhe e lehtë për kalimin e shohin kompjimin, një zgjedhje kjo që e bënë studentin jo vetëm një mashtrues për diplomën që e merr por edhe si një dembel, që nuk ka dhënë maksimumin e dituris së tij, një mospërpjekje e trishtueshme, që pasojat më të mëdha do t’i kenë brezat e ardhëshëm

Revolucionet bashkëkohore në shumicën e rastëve, janë bërë nga studentët, pra motorri I rrevolucioneve paskan qënë sdutentët, dhe kjo tregon se vetëdija e tyre përballë shteteve totlitare të së shkuares ka qënë shumë e madhe. A e kanë arritur ata këtë gjë më mashtrime dhe me kopjime? Jo, në asnjë mënyrë, por kjo ka ndodhur, duke i kushtuar interest të veçantë mësimit, duke kaluar kështu orë të tëra përballë tavolinës së tyre të mësmit qoftë kjo në biblotek apo gjetiu. Pra forca e dijes së tyre nuk i ka lënë ata që të heshtin përpara shumë gjerave të cilat i kanë parë syrtë e premhtë i këtyre studentëve që e kanë ushqyer shikimin e tyre me librat e shumtë që sollën një vetëdije konsoliduese e cila i bëri ata të fort kundra përballjes të sistemeve më të ashpra totalitare.

Sipasojë studentët varen shumë nga ajo që fiton, nga ajo që lexon, dhe pas kësaj nga ajo që mendja e tij do të përpunoj, e si të llogjikoj, si ta kalkulon kjo mendje problemet e shumta të jetës kur nuk e ka fazën primordiale të ushqimit të dijes, si të eci përpara ky tru kur vetëm di të mashtroj dhe te humbin kohën kot. Kjo lloj dakadence duhet të marri fund, dhe studentët t’i vënë gishtin kokës se kështu në këtë gjendje nuk shkohet asgjë kundi. Duhet të meditojnë thellë që aspiratat e tyre për të ardhmen të kenë një kuptim, që ato të mos veniten, duke u bërë kështu një puntorë i thjesht në dyert e botës moderne. Diploma që do ta merr nuk do të vlej, vetëm se do të qëndroj në vitrin, duke pritur çastin kur ajo të venitet dhe të mos t’I hi në punë askujt. Si shembulli i erozionit që ndodhë rëndom në natyrë, kur njerëzit më përpara kanë ndërtuar pallate me material prej balte dhe erozioni i kohës i shkatërroi.

Ato ishin të dobishëm për atë kohë por jo edhe për brezat e mëvonshëm, po edhe ky shembull nuk i përputhet plotësisht rastit në fjalë, sepse ata breza ishin të dobishëm për njerëzit e asaj kohe, e për rastin tonë nuk mundemi të gjejmë dot një shembull adekuat, sepse në këtë mënyrë se si i marrin këta student këto diploma, pra me këto diploma këta nuk janë të dobishëm as për të tjerë por as për veten e tyre. Duke ditur që sot të hysh në një punë është bërë shumë e vështirë. Tregu i konkurrencës është rritur ndjeshëm dhe privati nuk mund të pranojë nëse ti në fillim nuk e dëshmon me dije atë që ke fituar, pra nuk na qënkan vetëm provimet si dëshmi për dipllomën tënde, por ajo që është më e rëndësishmja dhe që ia vlenë të theksohet këtu është dëshmia që do ti japim vetes tonë nesër kur të dalim për të konkuruar në një punë.

Prandaj të ndërgjegjsohemi, dhe të kuptojmë se menyra më e mirë e fitimit të punës, por ajo që është më e rëndësishme për njeriun, është fitimi i dinjitetit të tij si një njeri, si një qënie inteligjente që e dallon atë nga kafsha,

Sepse këta student që po diplomohen sa për sy e faqe, këta do t’i mësojnë fëmijët tanë nesër, pra ose do të na e ndrisin faqen ose të kundërtën. Prandaj le të bëjmë përpjekje që të rrimis vetëdijen e mësimit duke sjell kështu frymën e përgjegjësisë që do të kemi nesër në edukimin dhe në përparimin e vëndit, në përballjen e sfidave të së ardhmes. Vetëm kështu në këtë formë mund të jemi ata të cilët do të kemi fytyrë t’u krenohemi fëmive tanë nesër.

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Le të jetë nga ju një grup që thërret në atë që është e dobishme, urdhëron për punë të mbara dhe ndalon nga e keqja" (Ali Imran - 104)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Deri kur më
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: