islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty20%Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty7%Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty7%Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty7%Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty7%Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty7%Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty7%Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty37%Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
MesazhTitulli: Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij...   Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 17 Nov 2011 - 11:03

Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Images?q=tbn:ANd9GcQJM6YsKpgyOsYrCBwY7-VKfRzQdXw9IXg2IxQtGcwsGYjFMYxY2w

Ne i sprovuam ata që ishin para tyre, ashtu që All-llahu gjithqysh do t'i dallojë ata që e thanë të vërtetën e do t'i dallojë edhe gënjeshtarët.A mos menduan ata që bëjnë vepra të këqija (krime) se do të na shpëtojnë (t'i ikin dënimeve)? Sa i shëmtuar është gjykimi i tyre! (Sureja Ankebut,ajetet 3-4)

Kur them sprovë, më kujtohet Pejgamberi ynë s.a.w.s Sepse sprovat më të mëdha i ka përjetuar Pejgamberi ynë (s.a.w.s) dhe Profetët (Pejgamberët) në përgjithësi.Mbreti i dy botërave, I Dërguari s.a.w.s përjashtohet nga vendlindja,gurëzohet, i vdesin fëmijët, i vdes gruaja, ngel aq i uritur saqë nën rripin e emsit lidh një gur për ta shtipur barkun.Ai ishte i vetëm,kurse e gjithë bota ishte armiku i Tij...Çfarë ishte reagimi i Dërguarit të Allahut përballë sprovave të tilla të rënda?

Të jesh i kënaqur....Çfarë do që të ndodhë ta dish nga Allahu, çdo ngjarje ta pranosh si një mirësi nga Allahu...

Pasi që e lexova historinë Islame, e cila përbëhet prej 10 vëllimeve, u bëra dëshmitar se pas goditjeve që i kishin ardhur muslimanëve me anë të shigjetave, para se të bëhen shehid (dëshmorë) pat thënë kështu: “Faleminderit shumë, shpëtova”.Katastrofat më të mëdha që I kanë përjetuar sahabet,I pranojnë si mirësi që u kanë ardhur nga Allahu xh.sh. Për shembull Bilal-I Habeshin r.a e shtrinë mbi rërë të nxehtë dhe mbi gjoks I venin gurra të mëdha dhe të rëndë.Gërrët I shtypnin mushkëritë e Bilal Habeshiut r.a, kështu që nuk ishte në gjendje që të marrë frymë.Por ai pa ndalë thoshte, “Ehad’,Zoti është një…Nuk është e rëndësishme se a jetojmë në Asr-I Saadet (Periudhën e lumturisë) apo në shekullin 21.; por e rëndësishme është në çdo kohë dhe në çdo kusht të jemi të kënaqur nga ajo çka na I është dhënë nga Allahu xh.sh.Sepse, ai I cili është I kënaqur nga Allahu xh.sh edhe Allahu është I kënaqur prej tij.

Besimtarët në këtë jetë kalojnë nëpërmjet situatave të ndryshme.Çdo gjendje për ta është nga njδ sprovë.Sëmundja,shëndeti,posti,karriera,e mira, e keqja,martesa,fëmijët….

Çdo njëra prej këtyre është nga një sprovë dhe shihet se vallë në çdo sekond0δ dhe në çdo ngjarje të jetës së besimtarit, besimtari I nënshtrohet parimeve islame dhe vallë a e jeton Islamin?

Nuk e di vallë a u aka tërhequr vëmendjen apo jo, të falurit e namazit nuk na mundëson që ta kujtojmë shumë Allahun.Ajo çka na bënë që ta kujtojmë Allahun janë disa ngajrje të përjetuara.

O zog që je duke fluturuar mbi majën e kokës, çfarë ke të afër?

O krimbë që ec nëpër brendi të tokës, çfarë ke të afër?

O Botë që shëtit në univers dhe që I ke ngarkuar mbi supe mallet,detet,njerëzit dhe kafshët,çfarë ke tëafër?

Ata që nuk kanë asnjë të afër; në momentin kur ta kuptojë vetminë e tij dhe të mundohet të gjejë strehim tek Allahu., atëherë gjithëka bëhet e tij.

Një prind e thërrasin në një mexhlis (tubim).Pasi që hyn Brenda, kuptojnë se ai është lagur.Njëri nga ata thotë, “Jashtë është duke ra shi,pse nuk morët një ombrellë por u lagët?” Prindi përgjigjet në këtë mënyrë: “Do të ishte mire nëse merrja një obrellë, por unë erdha këndej duke u falënderuar që nuk ishte duke rën gur mbi kokën time, por ishte duke rënë shi”. Asgjë nuk ndodh jahstë vullnetit të Allahut xh.sh.Atëherë duhet falenderuar.Falënderimi zvoglon problemet nga një mijë, në një. “Nëse e gjen Atë që e ka dhënë problemin, dije se ke aritur kënaqësinë më të madhe!”..Ari merr vlerë në duart e artarit.Pasi që hyn në zjarr dhe pasi që goditet me çekiç,ari mer merr forma të reja dhe I ritet vlera.Ngjarjet që u kan ndodhur Pejgamberëve, kanë rritur nivelin e tyre.Edhe ne jemi ummeti (pasardhësit) e tyre.
Çdo ngjarje dueht ta dime si rritje shkalle në nivelin e jetës tone shpirtërore.

Të “gurëzohesh” në Taif, të ngelësh i “uritur” në Medine dhe të “plagosësh” në Uhud,është sunnet…

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: