islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
44 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 44 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty96%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty0%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty0%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty0%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty1%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty2%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
20052012
MesazhNdjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman

Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Ndjekj10
Pas ngritjes së profetit Isa a.s ne qiell, bota ishte në kaos. Kudo kishte idhujtari. Moralet dhe vlerat kishin humbur. Në një hadith profetik thuhet se kjo është periudha më e keqe dhe më e zezë në historinë e njerëzimit. Në rruzullin tokësor nuk gjendej asnjë musliman. Dhe Allahu azze ve xhel për këtë arsye dërgoi në tokë mëshirë, duke sjellë në jetë “krenarinë e njerëzimit”, profetin Muhammed a.s.
Qëllimi i ardhjes së tij ishte pastrimi I idhujtarisë nga rruzulli tokësor, ngritja e moraleve të larta dhe risjelljen e mesazhit se “nuk ka zot tjetër përveç AllahuT” I cili është Një dhe I Vetëm.
Gjatë gjithë jetës, si para profetësisë ashtu edhe gjatë profetësisë, ai u dallua për morale dhe cilësi të larta. Allahu xh.sh thotë në Kur`anin Famëlartë; “Me të vërtetë, ti ( o Muhammed) ke morale të larta”.
Meqë shpalljet hyjnore të mëparshme ishin ndryshuar, Allahu xh.sh zbriti librin e fundit hyjnor, Kur`anin Fisnik. Për 23 vjet me radhë Kur`ani I zbriti profetit Muhammed s.a.u.s nga meleku fisnik, Xhibrili a.s. Kjo shpallje e fundit hyjnore kishte nevojë për një shpjegim më preciz, pasi Kur`ani ishte libri I fundit hyjnor dhe nuk do kishte më libër tjetër hyjnor pas tij. Rolin e këtij shpjeguesi e bëri Sunneti, tradita e profetit Muhammed a.s, thënie dhe mësime që I kishte të inspiruara nga Allahu, siç e thotë Allahu në Kur`an;
“Ai nuk flet me hamendje. Ajo nuk është tjetër vetëm se shpallje që shpallet .” ( suretu En-Nexhm; 3-4).
“Çkado që ju jep Pejgamberi merreni, e çka t`ju ndalojë, përmbaheni (largoheni) prej saj.”(suretul Hashr; 7).
Profeti e përfundoi misionin e tij, e shpalli të vërtetën nga Zoti I Tij dhe e ndau atë nga e kota, kështu që fundi I tij po vinte shumë shpejt!
Profeti përsa ishte gjallë, ishte shembulli ideal për çdo individ në çdo fushë të jetës.


Allahu subhanehu ëe teal thotë në Kur`anin Fisnik; “Pejgamberi I Allahut është shembull I mrekullueshëm, për atë që shpreson mëshirën e Allahut në botën tjetër.” (suretu en-nisa; 59).
Profeti ndëroi jetë!!! çfarë do të ndodhte me muslimanët vallë?! A do ishin sërish të bashkuar si më parë?! Këto pyetje mund t`I bien kujtdo në mendje! Profeti ndërroi jetë, por ama, ai na la diçka me të cilën mund të gjykojmë dhe të jetojmë, e ato janë siç e thotë profeti Muhammed s.a.u.s edhe në një hadith; “Iu kam lënë pas Kur`anin dhe Sunnetin, andaj përmbahuni atyre.”
Pra, muslimanët kishin dy pika referimi bazë; Kur`anin dhe Sunnetin.
Allahu e bëri profetin Muhammed s.a.u.s më të dashurin e Tij.
“ Thuaj; nëse e doni Allahun, pasomëni, që Allahu do t`ju dojë dhe do t`ua falë mëkatet.” (sure Ali Imran; 31).
Vëllau im! Allahu e nderoi “krenarinë e njerëzimit”, Muhammedin a.s më shumë se çdo krijesë tjetër.
Po ti vallë, sa e do atë?! Kur fyhet personaliteti I tij, çfarë bën ti?!
Je I kënaqur me këtë gjë apo e kundërshton atë?!
Vëllau im! Rruga e profetit është rruga e vetme e drejtë, siç e thotë ai a.s në një hadith nga Buhariu ku Ebu Hurejra r.a transmeton se I dërguari I AllahuT s.a.u.s ka thënë; “Krejt ummeti im do të hyjë në Xhennet, përveç atij që nuk do.” I thanë; “E kush nuk do, o I dërguari I AllahuT?”
Tha; “Kush ndjek rrugën time, ai do të hyjë në Xhennet, ndërsa kush nuk e ndjek atë, ai nuk do.”
A e do Xhennetin ti, o vëllai im?! Po, vallë,a po e ndjek këtë porosi të profetit tonë të dashur?!
A po I ndjek gjurmët e tij?! Le t`ia bëjë çdokush këto pyetje vetes.
Dije vëllau im dhe ti, motra ime se një nga rrugët themelore të Xhennetit është Sunneti. Nëqoftëse nuk e ndjek atë, ke probleme. I nderuar vëlla! Jemi në kohë El-Hamdulilah!
Le t`I kthehemi jetës dhe veprës së këtij kolosi botëror që ndonjë tjetër si ky, nuk ka parë ndonjëherë bota. Duaje atë dhe ndiq udhën e tij që të jesh prej të shpëtuarve, dhe padyshim që gjithçka është në dorë të AllahuT të Madhëruar. Respektoje profetin sepse njëkohësisht ke respektuar edhe Allahun, siç e thotë edhe Allahu në një ajet Kur`anon;
“Kush e respekton Pejgamberin, e ka respektuar edhe Allahun.”
“Kush i bindet AllahuT dhe të dërguarit, me të ka fituar një fitore të madhe ( Xhennetin).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman :: Komentet

No Comment.
 

Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» -Kerkimi i dituris....Detyre paresore e çdo muslimani>>>>
» Ndjekja e Medh`hebit.
» ROLI,PERGJEGJESIA DHE SFIDAT ME TE CILAT BALLAFAQOHET IMAMI NE KETE DETYRE TE SHENJTE..!
» NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ
» Ndjekja e një medh’hebi nga ana e dijetarëve-Tejet Interesante

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: