islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty20%Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty7%Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty7%Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty7%Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty7%Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty7%Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty7%Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty37%Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Amar
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Amar

Numri i postimeve : 98
Data e regjistrimit : 26/10/2011

Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme Empty
MesazhTitulli: Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme   Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme EmptyTue 19 Jun 2012 - 15:15

Cilësia e parë e gruas së devotshme është se ajo duhet të jetë fetare, që i kryen obligimet fetare pa përtaci dhe nuk mund të ketë mosmarveshje mes saj dhe burrit të saj në kryerjen e urdhrave të Allahut dhe të Pejgamberit sal-lAllahu alejhi ue selem .

Ajo i kryen urdhrat e Allahut dhe të Pejgamberit sal-lAllahu alejhi ue selem dhe gjithashtu është shumë larg harameve të cilat i ka ndaluar Allahu Subhanehu ue Teala dhe Pejgamberi alejhi selam.

Gruaja fetare: Kjo është zgjedhja më e mirë të cilën e obligon ligji i Allahut dhe gjithashtu e miraton edhe logjika e shëndoshë, shpirti i një besimtari dhe nga ajo anon natyrshmëria e njeriut.

Me të vërtetë, Islami i ka nxitur meshkujt që të zgjedhin gratë fetare, që të ketë dobi ai, shtëpia dhe fëmijët e tij.

Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue selem ka thënë: “Gruaja martohet për katër gjëra: për shkak të pasurisë së saj, origjinës së saj, për shkak të bukurisë dhe për shkak të fesë (që është fetare), mere atë e cila është fetare, asnjëherë nuk do të pendohesh.” (Mutefekun alejh)

Gruaja e devotshme është ajo grua me të cilën duhet të martohet mashkulli për shumë shkaqe, prej tyre:1. Gjëja më e vlefshme në këtë botë është gruaja e devotshme

Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue selem ka thënë: “E gjithë kjo botë është një mall dhe malli më i mirë i kësaj bote është gruaja e devotshme.”(Muslimi)

2. E ndihmon burrin e saj në gjysmën e fesë.


Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue selem ka thënë: “Atij të cilit i dhuron Allahu grua të devotshme, i ka ndihmuar atij në gjysmën e fesë së tij, kurse ai le t’i frikësohet Allahut në gjysmën tjetër.” (Hakimi dhe e ka bërë sahih, kurse shejh Albani ka thënë se hadithi është i dobët, El Xhami nr.5610)

Transmeton Enesi radiAllahu anhu, se Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue selem ka thënë: “Ai i cili martohet e ka plotësuar gjysmën e imanit (besimit) dhe le t’i frikësohet Allahut në gjysmën e mbetur.” (Taberaniu, shejh Albani ka thënë se hadithi është hasen, Sahih el Xhami nr.6024)

3. Gruaja e devotshme është pasuria më e vlefshme në këtë botë

Thubani radiAllahu anhu ka thënë: “Pasi ka zbritur ajeti ku Allahu Subhanehu Ue Teala thotë: “Ata të cilët e ruajnë arin e argjendin e nuk e japin për rrugën e Allahut, lajmëroji për një dënim të dhembshëm.” (Et-Teube, 34), kemi qenë me Pejgamberin sal-lAllahu alejhi ue selem në një udhëtim dhe disa prej shokëve të tij thanë: "Ky ajet ka zbritur për ar dhe argjend, sikur të kishim ditur cila është pasuria më e mirë do ta kishim marrë.” Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue selem tha: “(pasuria) Më e mirë është gjuha e cila e kujton Allahun, zemra e cila e falënderon Allahun dhe gruaja besimtare e cila e ndihmon atë (burrin) në besimin e tij.” (Ahmedi, Termidhiu dhe e ka bërë hasen Ibn Maxhe.)

4. E ndihmon atë t’i kryejë urdhrat e Allahut dhe çështjet e ahiretit.

Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue selem thotë: “Allahu e mëshiroftë një burrë i cili ngrihet natën për t’u falur dhe e ngre edhe gruan e tij për t’u falur, e në qoftë se nuk zgjohet, ia lag fytyrën e saj me dorë. Dhe Allahu e mëshiroftë një grua e cila ngrihet natën për t’u falur dhe e ngre edhe burrin e saj për t’u falur, e në qoftë se nuk zgjohet, ia lag fytyrën e tij me dorë.”(Hadithi është sahih, Sahih el Xhami nr.3494)

A ka mirësi më të madhe sesa kjo grua besimtare e devotshme e cila është e kujdesshme ndaj kryerjes së nafileve (ibadete vullnetare), duke e ndihmuar edhe burrin e saj për t’u falur, kur është e kujdesshme për nafile, mos të flasim për farze.


ALL-LLAHU NA BEFTE TE TILLA.

AMIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjeja me e vlefshme ne kete bote eshte gruaja e devotshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: