islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
53 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 53 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty96%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty0%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty0%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty0%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty1%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty2%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
04012014
Mesazh[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja?

[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Asahin
Ahmed Shahin / a.sahin@zaman.com.tr


Nuk  duhet të jetë e vërtetë thënia se gjëja më e vlefshme për njeriun është paraja. Sepse ekzistojnë edhe gjëra më të vlefshme se paraja, për të cilat duhet të jemi të vetëdijshëm. Dijetarët islamë para se gjithash na tërheqin vëmendjen për rëndësinë e vlerësimit të kohës: “El-vaktu hajrun minen-nakd”. Që do të thotë se koha është më e vlefshme se paraja. Sipas dijetarëve islamë, nëse koha vlerësohet mirë, atëherë mund të fitohet edhe paraja. Mirëpo, koha e kot që harxhohet me para, është e pamundur që të kthehet përsëri. Me të vërtetë, nëse brenda dite e përdorni kohën deri në maksimum, duke punuar deri në mbrëmje, do të keni mundësi të fitoni edhe para. Mirëpo, ditën që do ta harxhoni së koti me paratë e fituara, nuk mund ta ktheni më prapa. Sepse, koha e harxhuar ka shkuar pa kthim. Nuk mund të kthehet më prapa.
Atëherë koha, e cila është edhe më e vlefshme se paraja, duhet të vlerësohet mirë. Do të thotë se ne seriozisht duhet të qëndrojmë larg nga harxhimi i kohës në vende të pavlefshme dhe të merremi me çështje jo të rëndësishme.
Pejgamberi ynë (s.a.s.), një ditë, duke kaluar rrugës, vëren se si disa njerëz ishin tubuar pranë një personi, duke dëgjuar disa gjëra prej tij:
-Çfarë është duke thënë ky person, të cilin e kanë rrethuar këta njerëz?
-Është duke lexuar poezi, i janë përgjigjur. Poezi që kanë të bëjnë me të kaluarën arabe.
Atëherë, Pejgamberi ynë (s.a.s.) atë gjendje e ka komentuar në këtë mënyrë:
-Do të thotë se kohën e harxhojnë për një dijeni për të cilën nuk kanë as dobi, por që nuk kanë as rrezik nga mos dija!
Me këtë nënkuptojmë se koha, e cila është shumë më e vlefshme edhe se paraja, nuk duhet të harxhohet me gjëra të tilla që nuk kanë vlerë.
Kohën tuaj shfrytëzoni për  çështje të rëndësishme, nga dija e së cilës do të keni dobi, kurse nga mos dija edhe  rrezik.
I Dërguari i Allahut, në një porosi të tij na paralajmëron që të jemi të vetëdijshëm për nimetet (mirësitë) që i posedojmë, sidomos na e tërheq vëmendjen në këto dy mirësi:
-Janë dy nimete (mirësi), për të cilat njerëzit zhgënjehen ngaqë nuk mund të arrijnë të kuptojnë rëndësinë e tyre. Njëra është shëndeti i tyre, kurse tjetra është koha.
Po, me të vërtetë, njëra nga gjërat që s’ua dimë vlerën sa duhet është shëndeti, kurse tjetra është koha, të cilën e harxhojmë së koti. Do të na vijë një kohë e tillë, kur shëndetin që e posedojmë sot nuk do të mund ta gjejmë, kurse kohën që kemi mundësi ta vlerësojmë sot, nuk do të kemi mundësi ta vlerësojmë nesër. Çfarë duhet të bëjmë nëse ende nuk e kemi kuptuar siç duhet vlerën e të qenit të shëndetshëm, por as edhe rëndësinë e kohës siç e meriton. Rëndësinë e këtyre do të mund ta kuptojmë vetëm pasi t’i kemi humbur ato. Mirëpo, kjo do të jetë një vlerësim i vonuar i këtyre vlerave.
Kështu, një ditë, një i ri e pyet një plak që ishte duke kaluar rrugën në një gjendje të mjeruar:
-Xhaxha, pse je duke ecur me kokë të përkulur dhe në gjendje të mjeruar?
Plaku i përgjigjet të riut në këtë mënyrë:
-Djalosh, e humba rininë dhe tani jam duke e kërkuar atë. Nëse e gjej, menjëherë do ta marrë me vete. Mirëpo, nuk kam shpresa aspak, ngaqë më iku një herë. Sikur t’ia dija vlerën e rinisë që më herët, sot nuk do të isha nisur ta kërkoj atë në një gjendje të mjeruar.
Reagimin që e shfaqi muhaddisi (transmetuesi i haditheve) i madh nga tabiinët (gjenerata pas sahabeve), A’meshi, duke e nxjerr këmishën nga trupi, me të cilën dëshironte të tregojë rëndësinë e vlerësimit të kohës, nuk është harruar gjatë gjithë historisë së njerëzimit.
Hazreti A’meshi një ditë, në një mbledhje, u ul dhe filloi t’i dëgjojë bisedat që zhvilloheshin në të. Ai pa se gjërat që bisedoheshin në atë mbledhje ishin gjëra të gabuara dhe jo të vërteta, për të cilat nuk vlente të harxhohej kohë.
Aty për aty e nxjerr këmishën nga trupi dhe fillon që t’i fshijë qimet ndër sqetulla. Personi që ishte duke biseduar, kur e sheh këtë gjë, ia tërheq vërejtjen në mënyrë serioze:
-O plak, çfarë je duke bërë? A bëhet një gjë e tillë në mesin e një mbledhjeje?
Përgjigjen ia kthen kështu:
-Atë çka e bëj unë është më e vlefshme nga ajo që e bën ti. Të paktën, unë e vlerësoj kohën me sunnetin që ka të bëjë me pastrimin e sqetullave. Kurse ti e harxhon kohën tërësisht me gënjeshtra dhe fjalë të gabuara.
-Çfarë gënjeshtre, çfarë shtrembërimi të fjalëve, çfarë po fol ti ashtu?
-A nuk the që më parë se këto janë fjalë që i kam dëgjuar nga A’meshi?
-Po, thash.
-Unë jam A’meshi. Kur e paskam thënë unë një fjalë të tillë?
Ky reagim i muhaddithit të madh, ka shërbyer si paralajmërim për të gjithë ata që e kalojnë kohën me çështje jo të rëndësishme.
Nëse dëshironi, këtë çështje të rëndësishme do ta lidhim me një fjalë të Hazreti Hasan Basriut, personi që i ka bërë fqinjësi sahabeve. Ky person shpirtlartë e shpjegon në këtë mënyrë vlerën e kohës:
-Nga mesi i sahabeve kam parë persona të tillë siç jeni ju, duke u kujdesur që paratë të mos harxhohen në gjëra të kota. Ata tregonin kujdes më të madh që të mos harxhonin kohën e tyre në gjëra të kota, në fakt dridheshin.
-Fatebiru ja ulil ebsar! O ju që posedoni mendje, mendoni mirë….
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? :: Komentet

No Comment.
 

[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» [Temë islame] Ç’është jeta e mirë?
» [Temë Islame] Nderë është të jesh muezin
» [Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër
» [Temë islame] FEJA E VËRTETË TEK ALLAHU ËSHTË VETËM ISLAMI
» [Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: