islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty20%ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty7%ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty7%ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty7%ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty7%ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty7%ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty7%ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty37%ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
MesazhTitulli: ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES   ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 6 Aug 2009 - 10:12

Imam Ebu Hanife nuk ka qenë pedagog, ka qenë fekih, themelues i një akademie shkencore, të përbërë prej 40 dijetarësh, me të drejtë të barabartë në sjellje vendimi, të cilët zgjidhnin të gjitha çështjet juridike - islame, themelues I shkollës së parë dhe më të ndjekur juridike - islame, medhhebit hanefi. E tërë ajo që ka arritur ai, për një kohë prej 70 vjetësh sa edhe jetoi, është e pamundur të elaborohet me disa fjalë, nga ana tjetër kontributi që dha ai në shumë shkenca, fakti se ky person, Imami ynë, arriti të jetë jo vetëm më i dituri i kohës kur jetonte, por edhe i shumë shekujve më pas, na bën që të marrim shembull dhe të këshillohemi nga ai, lidhur me arritjen e suksesit në jetë.

Një ndër parakushtet kyçe, që në një farë mënyre është edhe çelësi i suksesit, sipas Ebu Hanifes, ka të bëjë me formimin e drejtë të personalitetit të mësuesit dhe nxënësit, për çka ai parasheh rregullat në vijim: Duke u bazuar në literature që është shkruar për Ebu Hanifen mund të nxjerrim disa rregulla që janë të obligueshme për mësuesin dhe nxënësin, ndër këto veçojmë:

1. Qëllimi i çdo mësuesi dhe nxënësi duhet të jetë arritja që All-llahu të jetë i kënaqur me të,veti të cilën duhet ta posedojë çdo besimtar, e sa i takon mësuesit dhe nxënësit as që diskutohet.
Ebu Hanifeja kërkon që tentative për t'u furnizuar me dituri, të bëhet vetëm duke në emër të Allllahut e jo për tjetër. Ai madje thekson se person që meson diturinë për interese të kësaj bote, nuk do të shijoj begatinë e All-llahut xh.sh. dhe zemra e tij assesi nuk mund të bëhet fole e diturisë.
2. Kërkimi i diturisë duhet të jetë preokupim i vetëm, në të cilin duhet përqendruar tërësisht, duke u larguar nga ngarkesat e kësaj bote.

Nxënësi duhet t'i përkushtohet plotësisht diturisë që e meson dhe të lë anash gjithçka tjetër. Citoj Ebu Hanifen që i drejtohet nxënësit të tij Ebu Jusufit: "Në fillim të jetës kapu në nxënien e diturisë, mandej grumbullo pasuri hallall, e më pas martohu, sepse nëse merresh me grumbullimin e pasurisë kur duhet të mësosh, do të kalojë koha dhe do të mbetesh injorant, ndërsa pasuria do ta imponoj të merresh me lukset e kësaj bote. Mjerë ti nëse martohesh para se të fitosh dituri, sepse martesa ta humb kohën, të grumbullohen fëmijët e do të mbetesh injorant.

Ebu Hanifeja thotë se gjatë kërkimit të diturisë duhet të largohen gjithë çështjet tjera të kësaj botë. Në lidhje me këtë është pyetur Ebu Hanifeja r.a. se si mund të mësohet shkenca e fik'hut. Ai u përgjigj: Duke qenë I interesuar plotësisht për të.

Njeriu pyeti sërish: Si mund të arrihet kjo? Ebu Hanifeja iu përgjigj: Të marrësh prej gjërave
aq sa ke nevojë, pa e tepruar.

3. Dituria të kërkohet me sinqeritet të plotë Kushti i themelor i pranimit të veprës së muslimanit tek All-llahu xh.sh është nijeti i pastër.
Çdo vepër që kryhet jo me nijet të pastër ëshët e papranuar tek Allllahu xh.sh. Pasi që dituria konsiderohet ibadet, atëherë dituria jote duhet të jetë e pastër për Zotin. Kështu na ka porositur Ebu Hanifeja, d.m.th. se vepra duhet të kryhet me nijet vetëm për All-llahun xh.sh.

4. Respektimi i plotë i diturisë. Është e patjetërsueshme që dituria të respektohet, sepse nxënësi i cili nuk e respekton diturinë, nuk meriton të bëhet I ditur.
Theube ibn Sead tregon: Më pat thënë Ebu Hanifeja: "Mos më pyet duke ecur, e as duke biseduar me njerëz, e as duke qëndruar në këmbë." Pas pak doli jashtë. Unë e shoqërova atë në udhëtim, kurse gjatë rrugës e pyesja dhe të gjitha përgjigjet i shënoja në fletore. Të nesërmen kur u tubuan shokët përreth tij, fillova ta pyes për të njejtat pyetje, e ai u përgjigj ndryshe nga ç'kishte bërë më parë. E njoftova me këtë, e ai më\ tha: "Të kam ndaluar të më pyesësh në ato raste."

5. Frika prej hidhërimit të Allllahut nëse flitet pa dituri.
Ebu Hanifeja është i mendimit se të folurit me hamendje është haram duke u bazuar në shumë ajete dhe hadithe. All-llahu xh.sh. në Kur'an thotë: "Mos iu qas asaj për të cilën nuk ke dituri".

6. Dëshira për përhapjen dhe zgjerimin e diturisë. Sipas Ebu Hanifes një ndër obligimet më të rëndësishme është edhe të mësuarit e diturisë të tjerëve. Ai thotë se dijetar në plotëkuptim të fjalës është vetëm ai, që diturinë e tij tua përcjellë njerëzve tjerë.

Idriz Jashari III-A Shkolla Qendrore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: