islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
45 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 45 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty96%Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty0%Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty0%Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty0%Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty1%Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty2%Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi


Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! Empty
03112012
MesazhNamazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?!

Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?!
Imami ynë i respektuar (Ebu Hanifja rahmetull-llahi alejh) ishte tabi’in, el-hamdu lil-lah, d.m.th., ai i kishte takuar sahabët radijall-llahu anhum exhmein. Pra, ata sahabë, të cilët kishin jetuar me Pejgamberin tonë të dashur, Muhammedin s.a.v.s.. Sa ishte periudha e pejgamberisë, 23 vite, sa pra të dashur vëllezër, 23 vite të plota. Imam Ebu Hanifja ka përfituar nga periudha e sahabëve afër 40 vite. Një musliman fillon të falet në moshën 40 vjeçare apo më herët, sidomos ai i Hajrul-Kurunit (d.m.th., ai nga ata të 'shekujve, periudhave ose kohëve më të mira', të cilët i ka përmendur vetë Muhammedi s.a.v.s., pra sahabët, tabiinët dhe tabi tabiinët r.a.)? Çka po mëndoni rreth kësaj o vëllezër?


Kur një namaz falet me xhemat në xhaminë tuaj, madje edhe kur një fëmijë fillon të falet, pa dyshim që ju e shikoni atë se si po falet, apo jo? Imami ynë i shikonte sahabët se si faleshin, e edhe ata gjithashtu e shikonin atë se si falej. Nëse namazi i Imamit tonë do të ishte gabim dhe në kundërshtim me sunnetin, a do ta përmirësonin sahabët atë apo jo? Për shembull, unë kam ardhur për herë të parë në xhaminë ose medresenë tuaj dhe filloj të falem, Allahu Ekber, dhe duart i vendosi në kokë dhe e them Subhaneken. Unë po falem duke e kundërshtuar një sunnet, apo jo? Aliu (r.a) thotë se është sunnet që në namaz të vendosesh njërën dorë mbi tjetrën nën kërthizë (Sunen Ebu Davud, hadithi 756). Pra, nëse unë shkoj në kundërshtim të një sunneti të namazit, ju do të më ndalonit nga kjo gjë apo jo? Pa dyshim se po, gjë e cila na vërteton se imani i muslimanëve të shekullit 15 hixhri është shumë i fortë, pra ata nuk tolerojnë as edhe një veprim të vetëm kundër sunnetit. Dhe ata, të cilët Pejgamberi ynë i dashur s.a.v.s. i ka quajtur "më të mirët e kohës", pra sahabët, tabiinët dhe tabi tabiinët (r.a.), All-llahu xh.sh. na ruajtë, nuk e donin sunnetin, d.m.th., Imami të falte të tërë namazin gabim dhe ata të mos e kritikonin e ndalonin nga një veprim i tillë, është diçka e pakapshme, apo jo? Imani i muslimanëve të shekullit të 15 hixhri është më i fortë apo i atyre të Hajrul-Kurunit? Natyrisht se i tyre.

Kështu që mënyra se si ne e falim namazin (d.m.th., ne të medhhebit hanefi - shën. i përkth.), Elhamdu lil-lah, e themi me krenari se është konfirmuar dhe miratuar përpara sahabëve (r.a.). Nëse do të kishte ndonjë gabim aty, padyshim se sahabët do të reagonin dhe do ta pengonin atë. Pra, për namazin që është konfirmuar mu para sahabëve të ndershëm kam problem me ju (gajr mukal-lidunë) e jo me dikë tjetër! Do të thotë, edhe pasi që sahabët (r.a.) e kanë vërtetuar atë, ju ende dëshironi që dikush që ndoshta është askushi të ju thotë se mënyra juaj e faljes së namazit është korrekte, vetëm atëherë ju do të besonit se ajo qënka në rregull dhe korrekte! Pas konfirmimit të sahabëve (r.a.) a është i nevojshëm më konfirmi i atij dikushit?! Si pasojë, ju ende nuk e paskeshit kuptuar vlerën e sahabëve (r.a.) nëse ushqeni në shpirt dyshim.

Imam Ebu Hanifja ishte tabiin, pra mësuesit e tij ishin sahabët, pra sahabët (r.a.) ishin mësuesit e tij, a po kuptoni o vëllezer, sahabët (r.a.)! Mënyra jonë e të falurit është konfirmuar përpara sahabëve, tabiinëve dhe tabi tabiinëve (r.a.). Pasi që ata e kanë aprovuar këtë mënyrë, atëherë ne nuk kemi nevojë më për ndonjë aprovim të dikujt tjetër nga shekulli i 15 hixhri, apo mos ndoshta kemi nevojë?! Imami ynë ka qenë në Qabe 55 herë, sa thashë, pra 55 herë. All-llahu xh.sh. i dhashtë të gjithë muslimanëve mundësi për ta vizituar Shtëpinë e Tij të ndershme (pra Qaben) dhe për ta vizituar varrin e Pejgamberit tonë të dashur Muhammed s.a.v.s., Amin! Kur dikush shkon në Haxhxh, ai atje falet apo jo? Pra, kur Imami ynë i respektuar shkonte në Haxhxh a nuk falte ai namaz, natyrisht se po. Nëse në namazin e tij do të ishte një gjë e vetme në kundërshtim me sunnetin, banorët e Mekës kishin të drejtën që ta kundërshtonin, po ashtu edhe banorët e Medinës, por ata nuk hasën në një gjë të tillë. Pra vëllezër të mi të dashur, neve namazin na e vërtetuan sahabët, po tuajin kush?!

Përktheu nga gjuha angleze dhe përshtati:Daim Abazi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Share this post on: reddit

Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?! :: Komentet

No Comment.
 

Namazin tonë e kanë vërtetuar sahabët, po tuajin kush?!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» INDI: Milingonat e kane ngrene nje Kuran 100 vjeçar, por nuk i kane prekur ajetet Kuranore. Subhanallah, kush i mesoi qe te vepronin keshtu?!
» Sirianet nuk kane nevoj per shqiptaret,por kane nevoj per buk dhe humanitetin tone..!!!
» ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a]
» Si e pranuan sahabët ndodhinë e Israsë dhe Miraxhit
» As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: