islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty20%Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty7%Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty7%Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty7%Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty7%Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty7%Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty7%Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty37%Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Furnizimet e shpirtit: Agjërimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Furnizimet e shpirtit: Agjërimi Empty
MesazhTitulli: Furnizimet e shpirtit: Agjërimi   Furnizimet e shpirtit: Agjërimi EmptyThu 18 Jul 2013 - 23:57

[Only admins are allowed to see this image]

Admin shkruajti:
Agjërimi i bën myslimanët të fitojnë cilësinë e të qenit të sinqertë tek Allahu.Nga: Mustafa Mashhur
 
Kemi përmendur se adhurimet si namazi, agjërimi, zekati dhe haxhi janë burime mjaft të rëndësishme dhe ripërtëritëse për furnizimin në rrugën tonë. Allahu, më i Larti thotë:
“O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm”. (Bekare:183)
Kështu agjërimi është mburojë, që i mbron agjëruesit prej joshjeve. Agjërimi është ndryshe nga çdo adhurim tjetër, që ka lidhje me Allahun. Transmetohet prej Ebu Hurejrës (r.a), se Profeti (a.s). ka thënë: “Allahu, më i Larti, tha, Çdo vepër e birit të Ademit është për të, përveç agjërimit, ai është për Mua dhe unë jap shpërblim për të”. Agjërimi është si një mburojë (nga zjarri dhe mëkatet e kryera). Profeti (a.s) ka thënë: “Nëse dikush agjëron, ai duhet të shmangë marrëdhëniet seksuale me gruan e tij dhe grindjen, nëse dikush zihet apo grindet me të, ai duhet t`i thotë: “Unë agjëroj, unë agjëroj”. Për Atë në duart e të Cilit është shpirti tim! Era që vjen prej gojës së agjëruesit konsiderohet tek Allahu më e mirë se era e miskut. Dy janë kënaqësitë për agjëruesin, koha e hapjes së agjërimit dhe koha kur ai do të takojë Zotin e tij. Atëherë ai do jetë i kënaqur për shkak të agjërimit të tij”.
Detyra e agjërimit është e lidhur me muajin e Ramazanit. Kur përmendet Ramazani, është sikur të përmendej një xhenet i gjerë, ku myslimani kalon duke ecur përmes shkretëtirës së kësaj jete, nxehtësisë dhe joshjeve të saj.
Allahu përcakton bollëk në të mirë gjatë muajit të Ramazanit dhe po ta dinim ne atë, do të uronim që gjithë viti të ishte si muaji i Ramazanit. Në këtë muaji, u shpall Kurani: “(Ato ditë të numëruara janë) Muaji i Ramadanit që në te (filloi të) shpallet Kur'ani, që është udhërrëfyes për njerëz dhe sqarues i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra). E kush e përjeton prej jush këtë muaj le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim, le të agjërojë aq ditë nga ditët e mëvonshme. All-llahu me këtë dëshiron lehtësim për ju, e nuk dëshiron vështirësim për ju. (Të agjëroni ditët e lëshuara më vonë) Që të plotësoni numrin, ta madhëroni All-llahun për atë se u udhëzoi dhe që të falënderoni.” (Bekare: 185)
Një tjetër cilësi e këtij muaji është nata e Kadrit ( Nata e Përcaktimit) dhe çka të bën të kuptosh se ç’është Lejletul Kadr, Lejletul Kadr është më e mirë se një mijë muaj. Në muajin e Ramazanit, dyert e parajsës janë të hapura dhe mbyllen dyert e ferrit, djajtë janë të lidhur dhe shpërblimi është i dyfishtë. Po ashtu janë I’tikafi (izolimi në xhami për qëllim adhurimi) dhe namazi i natës. Në këtë mënyrë, myslimani i vërtetë është i lumtur me Ramazanin, si lumturia e besimtarëve me Mëshirën dhe Mirësinë e Allahut. Myslimani në këtë muaj mund të bëjë një pushim prej ngarkesës së jetës dhe të ripërtërijë energjitë e tij për të vazhduar udhën e tij. Askush nuk e ndjen këtë ndjenjë, përveç atij që agjëron Ramazanin, ashtu siç na udhëzoi i Dërguari i Allahut.
Ky muaj quhet edhe si muaji i Kur’anit, sepse njerëzit lexojnë dhe memorizojnë nga Kurani më shumë se në çdo muaj tjetër të vitit. Ne po ashtu falim namazin e natës në të. Kur’ani konsiderohet të jetë e vërteta, dije dhe udhëzim për ne.
Në Ramazan, është edhe I’tikafi. I cili ka ndikimin e vet tek njerëzit. Gjatë I’tikafit, myslimani jeton si musafir në Shtëpinë e Allahut. Ai i lë gjithë çështjet e kësaj bote dhe nuk bën asgjë tjetër veçse përkujtimit të Allahut me falje, lutje, lexim Kurani dhe përlotje për shkak të frikës ndaj Allahut. Pastaj Allahu është bujar me mysafirët e Tij. Ai i udhëzon ata dhe e fuqizon besimin e tyre. Allahu, më i Larti, thotë: “E kur robët e Mi të pyesin ty për Mua, Unë jam afër, i përgjigjem lutjes kur lutësi më lutet, pra për të qenë ata drejt të udhëzuar, le të më përgjigjen ata Mua dhe le të më besojnë Mua” (Bekare: 186)
Agjërimi i bën myslimanët të fitojnë cilësinë e të qenit të sinqertë tek Allahu. Ai është një sekret midis robit dhe Zotit të tij. Sinqeriteti tek Allahu është furnizimi më i madh për myslimanët në rrugën e ftesës për në Islam. Nuk ka shpërblim për asnjë vepër apo përpjekje, nëse nuk është e sinqertë për Allahun. Allahu nuk e pranon asnjë vepër me përjashtim të njërës, asaj që bëhet sinqerisht për Atë.
Agjërimi i mundëson myslimanit të luftojë kundër joshjeve të shpirtit. Kjo e fuqizon vendosmërinë e tij dhe kjo po ashtu është mjaft e rëndësishme për këdo që fton për tek Allahu dhe përpiqet për hir të Tij. Agjërimi e mban myslimanin çdo ditë të këtij muaji, larg prej joshjeve dhe gjërave të ndaluara. Kjo e ndihmon atë të shmangë gjërat e ndaluara gjatë kohës së mbetur.
Agjërimi i mundëson myslimanët të fitojnë virtytin e durimit, i cili është cilësi mjaft e rëndësishme për këdo që thërret për tek Allahu. Durimi i ndihmon myslimanët të përballojnë problemet dhe të vazhdojnë rrugën e tyre pa dobësi: “E sa pejgamberë pati që së bashku me të luftuan turma të mëdha besimtarësh dhe për atë që i goditi në rrugën e All-llahut, ata nuk u dobësuan dhe as nuk u përulën. Allahu i do durimtarët”. (Ali Imran: 146) Në këtë mënyrë, paralajmërimi, kërcënimi, dëmtimi dhe frikësimi nuk ka më dobi mbi njeriun e da’uas.
Gjatë këtij muaji, agjërimi kontrollon gjithë shqisat. Ai kontrollon jo vetëm dëshirat e stomakut dhe të seksit, por gjithashtu kontrollon gjithë shqisat e tij, për të mos bërë atë çka Allahu e ka ndaluar. Agjërimi kontrollon sytë, veshët, gjuhën, duart, këmbët, përveç gojës dhe epshit seksual. Kjo është mjaft e rëndësishme për personalitetin e myslimanit.
Agjërimi e bën myslimanin të fitojë virtytin e faljes. Nëse dikush e lufton, përgojon apo shqetëson agjëruesin, ai duhet të jetë i qetë dhe t`i falë duke u thënë: “Unë jam agjërushëm, unë jam agjërushëm”. Njerëzit, që janë në rrugën e da’uas duhet ta kenë këtë cilësi të faljes dhe të mos inatosen. Allahu, më i Larti thotë: “Ti ishe i butë ndaj atyre, sepse Allahu të dhuroi mëshirë, e sikur të ishe i vrazhdë e zemërfortë, ata do shkapërderdheshin prej teje, andaj ti falju atyre dhe kërko ndjesë për ta, e konsultohu me ta në të gjitha çështjet, e kur të vendosësh, atëherë mbështetu në Allahun, se Allahu i do ata që mbështeten”. (Ali Imran: 156)
Kjo ruan kohën dhe përpjekjen për da’ua dhe paraqitje, sepse myslimanët nuk do të harxhojnë kohën e tyre me mërira dhe zënka, pasi nëse ndodh kjo, e vetmja viktimë do të jetë da’ua. Allahu, më i Larti thotë: “Nuk është e barabartë e mira dhe e keqja. Prandaj, (të keqen) ktheje në mënyrën më të mirë, se atëherë ai, me të cilin kishit njëfarë armiqësie, do të bëhet mik i afërt”. (Fusilet:34)
Agjërimi e mbush zemrën e myslimanit plot me dashamirësi dhe butesi ndaj të varfrit dhe nevojtarit. Ai do t’i ndihmojë ata, kur ata të ndiejnë dhimbje si rezultat i urisë. Zekatul Fitri e thekson më mirë këtë kuptim. Kjo është një sjellje e rëndësishme, e cila duhet të jetë e përgjithshme mes myslimanëve. Gjatë Ramazanit dhe kur stomaku është bosh, kjo e bën shpirtin të arrijë një fazë shpirtërore dhe zemra bëhet e pastër prej recitimit të Kuranit, duke kërkuar falje, pendim dhe lutje. Kjo është lumturia e duhur dhe ndjenja e të qenit pranë Allahut. Kjo i referohet kuptimit të asaj që ka thënë Profeti (a.s): :” Djalli lëviz në trupin e birit të Ademit ashtu si edhe gjaku, pra luftojeni atë me urinë”.
Kështu, agjërimi veçanërisht gjatë ditëve të nxehta, e mëson myslimanin sesi të jetë i duruar në fushën e mosmarrëveshjes dhe luftimit, duke u bërë i fuqishëm kur përballet me armikun. Po ashtu e mëson atë të përballojë kushtet e vështira të da’uas, ku nevojat trupore nuk do ta pengojnë atë prej vazhdimit të kësaj rruge.
Agjërimi e mëson besimtarin të jetë i lumtur prej mirësisë dhe ndihmës së Allahut, kur të kryejë adhurimin, duke qenë i sinqertë tek Allahu. I Dërguari i Allahut na kujton dy gëzimet e agjërimit, një kur agjëruesi e çel agjërimin e tij dhe e dyta kur ai do të takojë Zotin e tij me agjërimin që ka mbajtur. Allahu, më i Larti thotë: “Thuaj: "Vetëm mirësisë së Allahut dhe mëshirës së Tij le t'i gëzohen, se është shumë më e dobishme se ajo që grumbullojnë ata". (Junus: 58)
Ky është një korrigjim i keqkuptimit të shumë njerëzve, që janë të lumtur, kur arrijnë të mirat e jetës dhe dëshpërohen kur i humbasin ato.
Agjërimi mbështet kuptimin e bashkësisë brenda agjëruesit mysliman. Që të gjithë myslimanët në mbarë botën prej kombësive dhe ngjyrave të ndyshme agjërojnë një muaj. Ata ndiejnë unitetin e myslimanëve dhe kjo është mjaft e rëndësishme sidomos për njerëzit e da’uas.
I Dërguari i Allahut i njihte dobitë e agjërimit, prandaj ai përmendet në Sunetin e tij me ditë të tjera agjërimi gjatë vitit, përveç muajit të Ramzanit, pasi ai (a.s) e donte gjithçka që ishte e mirë për ne.
Eshtë prej mëshirës së Allahut që ai e bëri faljen në udhëtim, sëmundje dhe luftë të lehtë për ne, duke e reduktuar atë. Ai, i Lartësuari po ashtu e zbriti mëshirën e Tij mbi ne dhe na dha neve lejëe për të mos agjëruar gjatë udhëtimit apo sëmundjes, duke i agjëruar ato ditë më pas apo duke paguar Fidjah (shpërblim).
Agjërimi krijon një lidhje midis myslimanit dhe universit, bimëve dhe yjeve, kur ai përpiqet të shohë gjysëm hënën e Ramazanit dhe të Sheualit dhe bëhet i njohur me atë anë të krijimit dhe vërtetësisë së Madhështisë dhe Zotësisë së Allahut.
Agjërimi e mëson muslimanin të jetë korrekt dhe gjithmonë në kohë. Çdo agjërues mysliman e di përmendësh kohën e Imsakut (koha kur ai pushon së ngrëni) dhe kohën kur e hap agjërimin, me qëllim që të mbajë në rregull gjërimin e tij. Kjo ndodh çdo ditë gjatë këtij muaji dhe kjo e bën atë ta shfrytëzojë kohën e tij dhe mos ta vrasë atë duke mos bërë asgjë të dobishme.
Agjërimi pavarësisht gjithë këtyre vlerave të lartë përmendura, ka po ashtu edhe efekte shëndetsore në trup. Në ditët e sotme mjekësia e vërteton këtë fakt dhe shumë mjekë e përdorin agjërimin si një mjet kurues të sëmundjeve të shumta.
Me dobitë e shumta të agjërimit është e lehtë, të përfitohet synimi i pastër, pra agjëroni ashtu sipas asaj që na ka porositur Allahu dhe sipas mësimeve të Profetit (a.s).
Por në ditët e sotme ne gjejmë se muaji i Ramzanit në vend të urisë dhe ushqimit të pakët, ai është kthyer në një muaj mostretjeje, me shumëllojshmëri ushqimesh. Nga muaji i të adhurimit, i namazit dhe i Kuranit, ai është kthyer në një muaj të prishjes. Gjithë këto gjëra e shpërfytyrojnë Ramazanin e vërtetë. Allahu nuk është i kënaqur me këtë, e as i Dërguari i Tij dhe është e detyrueshme t`i përmirësojmë këto gjëra.
Si përfundim, i lutem Allahut të na mundësojë neve të përfitojmë prej Ramazanit dhe agjërimit. Ky nuk është gjithë informacioni për agjërimin,prsa i përket ksaj teme, por vetëm një pjesë e tij.
Allahu na ndihmoftë. /AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Furnizimet e shpirtit: Agjërimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: