islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
54 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 54 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty96%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty0%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty0%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty0%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty1%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty2%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta


Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
21102013
MesazhTi je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!..

Me zemër të plagosur dhe me shpirt të ngushtuar isha duke i shikuar lajmet e muslimanëve, se si po sprovohen ditë pas dite dhe sprovë pas sprove. Duke m'u rrenqethur trupi nga gjendja që shihja më foli shpirti im duke më thënë: Ti je ai që po ia vonon ndihmën ummetit, bile ti je shkaku kryesor që muslimanët janë në këtë gjendje! 

I thash: O shpirti im, si mund të thuash kështu?! Unë jam një rob i dobët, nuk kam as ushtri e as fuqi, dhe sikur të kisha urdhëruar, askush s'do të më kishte dëgjuar, edhe sikur t'i kisha këshilluar, askush s'do të ishte ndikuar…


Ma ndërpreu me të shpejt dhe më tha: Ti po i harron gjunahet tua, ti po i harron mëkatet tua që ia bën All-llahut dite e natë, ti po e harron pertacinë tënde ndaj urdhërave të All-llahut dhe lakminë tënde ndaj ndalesave të Tija.

I thash: Po pse, çka kam bërë unë që t'i vonohet ndihma gjithë ummetit?!
Më tha: O rob i All-llahut, vallahi nëse ulem dhe t'i numëroj të gjitha, do të na merr kohë të gjatë.

A je ti prej atyre që e falin namazin e sabahut me xhematë?
I thash: Po, ndonjeherë e fali, e ndonjeherë me ikë.
Më tha: Shiko pra dobësinë tënde! E si do te jeshë ti i fuqishem në xhihad kundër armikun tënd, kur ti e ke humbur luftën me veteveten së pari, luftën në te cilën nuk derdhet gjak, e as që humbet pasuri. Nuk mund të luftosh me veten disa minuta, që t'i falesh dy rekate për hir të All-llahut që të ka krijuar… E si mund të kërkosh kështu xhihad, kur ti je ai qe po të ikin namazet?!

Ti je ai që i ke humbë sunnetet dhe ke harruar kur e ke prekur Librin e Allahut, dhe e ke harruar përmendjen e Tij në mëngjes e mbrëmje. Ti je ai që nuk i ruan sytë nga të shikuarit haram, nuk i rrespekton prindërit, nuk i viziton të afermit. Si mund të kërkosh që të gjykohet me ligj të All-llahut në vendin tënd, kur ti nuk gjykon me atë ligj në vetvete, e as në shtepinë tende. Nuk ke frikë All-llahun për familjen tënde, nuk i thërret ata në udhëzim dhe në vepra të mira, e as nuk i ndalon nga veprat e liga.

Ia nderpreva duke i thënë: E çka ka lidhje kjo me vonimin e ndihmës?! A vonohet ndihma e gjithë ummetit për shkak të gabimeve të një personit?!

Më tha: Ahh... është mbushur dunjaja me qindra miliona si shmbulli yt. Të gjithë ata nuk i nënshtrohen All-llahut, as që ju frikësohen mëkatëve, e pastaj të gjithë kerkojnë ndihmë nga All-llahu duke thënë se në ummet ka njerëz më të mirë se ne. Ndërsa e vërteta e dhimbshme thotë se shumica e tyre janë njësoj, perveç atyre qe i ka mëshiruar Zoti i qiejve.

A nuk e din ti o rob i All-llahut se sahabet kur kanë kërkuar ndihmë, e ajo u është vonuar ndonjëherë, e kanë kuptuar se në ushtrinë e tyre gjendet një person që ka bërë mëkat. E çka mendon ti për ummetin, i cili është i mbushur me mëkate, të mëdhaja e të vogla?! A nuk po e sheh ti se çka po bëhet me ummetin në lindje e ne perendim?!

Filluan të me rrjedhin lotët nëpër faqe për herë të parë në jetën time. S'më ka shkuar mendja se unë si njeri që e dua All-llahun dhe Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], e dua Islamin dhe pjesetarët e tij, të jem shkak për humbjen e muslimanëve. Unë paskam qenë pjesemarrës në derdhjen e gjakut të muslimanëve. Ka qenë lehtë për mua t'ua le fajin kryetarëve dhe udheheqësve e t'i harroj gabimet e mia, e se kam kujtuar fjalën e All-llahut ku thotë: "All-llahu nuk e ndryshon gjendjen e një populli, përderisa ata nuk e ndryshojnë vetveten e tyre."

I thash shpirtit tim: Falënderimi i takon All-llahut, që të ka bërë shpirt qortues, e All-llahu është betuar në ty në Kur'an.
Çka po më këshillon?
Më tha: Fillo nga vetja yte, mos i le obligimet që i ke, fali namazet në kohë të vet, jepe zekatin, ke kujdes nga mosrrespektimi i prindërve, afroju All-llahut duke e praktikuar sunnetin. Kujto që buzeqeshja ndaj vëllaut është sadaka. Mos kërko praktikimin e sheriatit para se e praktikon në vehte dhe në familjën tënde! Mos e parashiko të ngritet flamuri i xhihadit përderisa je ai qe e humbë luftën me vetën tënde, dhe mos ua le fajin të tjerëve duke e harruar fajin tend, dhe mos harro që çdo mëkat që e ben, e ndihmon derdhjen e gjakut të muslimanëve!

E ngrita kokën i penduar tek All-llahu, i fshiva lotët nga fytyra dhe thash: O Zot, unë po pendohem tek Ti. Po pendohem dhe po e hapi një flet të re të ditarit të jetës sime. Po e filloj atë me dy rekate në këtë mes të natës dhe ma mundeso që të vazhdoj në to e të jetoj ashtu siç Ti je i kënaqur, e mos të jem shkak për vonimin e fitores!

Shkroi: Prof. Muhammed Abdul-Kerim
Përktheu: Hoxhë Omer Bajrami
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Share this post on: reddit

Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. :: Komentet

No Comment.
 

Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!..

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Facebook-u shkaktar i divorceve
» Letёr nga Palestina dёrguar ummetit
» Mekë: Vazhdon dalja e “shpëtimtarëve të ummetit”
» 11 shtatori dhe e ardhmja e ummetit musliman prej 1-10
» Mesut Kurtis - O Nur i Ummetit [Ilahije shqip 2010] in Gostivar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: