islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
53 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 53 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty96%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty0%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty0%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty0%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty1%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty2%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta


Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
22022014
MesazhAGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!!

AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! 1618520_627288387318508_1343260005_nNjë ditë prej ditëve kur Xhibrili a.s iu paraqit Muhammedit a.s ai i tha që t’ja përshkruaj xhehennemin…Këtu do ta cekim hadithin bukfal ashtu që ta kuptojm më mirë se si është xhehennemi  të marim mësim dhe të punojm punë që na largon prej Tij para se me qen vonë.
  
Pejgamberi a.s: O Xhibrail pershkruma xhehnemin ? Xibrili: Kur Allahu ka krijuar xhehnemin, e ka perflakur 1000 vjet derisa eshte skuqur. Pastaj e ka perflakur edhe 1000 vjet derisa eshte zbardhur, pastaj e ka perflakur edhe  1000 vjet të tjera derisa është  nxier. Xhehnemi eshte i zi dhe shume i errët dhe nuk fiket kurr, dhe as flakët e tij, as topat e zjarrit qe jan brenda.
Xhibrili: Te betohem per Atë që të ka derguar se nese maja e gjilperes te ishte maruar nga zjarri xhehnemit, te gjith ymeti i kesaj jete do te vdiste nga nxehtsija e saj.
 
Te betohem per Ate qe te ka derguar, se nese nje veshje e xhehnemit te ishte varrur ndermjet tokes dhe qiellit e gjith njerzija do te vdisnin nga era e keqe dhe nga nxehtsija e saj.
 
Te betohem per Ate qe te ka derguar, se nese nje unaz e maruar nga zjarri xhehnemit, e nese ate e qesin mbi kodra, do te shkrihej deri te shkalla e fundit nen toke nga nxehtesia e saj. Dhe te betohem per Ate qe te ka derguar, se nese nje person nga veriu peson denimin e Allahut, njeriu tjeter nga jugu do te kishte vdekur nga madhesija e denimit.
 
Nxehtesija e saj eshte shume e madhe, dhe thellsija e saj eshte shume e thelle.Xhehnemi posedon 7 dyer, dhe gjdo dyer eshte e ndame ne 2 pjes, njera per femna dhe njera per meshkujt.
 
Profeti : A jan ato sikur dyert tona??? Gjibraili: Jo ato jan te hapura, nje mbi nje, dhe ne mes gjdo dyer eshte ekivalenca e 70 viteve e te ecurit dhe nxehtsija qe posedon dera e par eshte 70 her me e nxeht se e dyta, e keshtu me radhe...
 
Pejgamberi a.s: Po kush banon ne ato dyer?????
 
Xhebraili: me e ulta ( e para) banojn hipokritet, dhe personat e faraonit, dhe quhet dera " ELHAVIJEH"Dera e 2-te permban te pafet dhe thirret " JASHIM"Dera e 3- i permban sabiunet dhe quhet " SAKAR"Dera e 4-te i permban shejtanet dhe quhet "LATHDA"Dera e 5-te i permban jahudit dhe quhet "ELHOTAMA"Dera e 6-te i permban  katoliket dhe quhet "OYZAYR"Pastaj xhibrili nalet se foluri ndaj rrespektit per Pejgamberit s.a.v.s, mirepo Pejgamberi s.a.v.s e pyet a mund të më thuash se kush jan banorët e deres së 7-të ?
 
Xhibrili tha: në të 7-tën janë njerëzit e ummetit tënd të cilët kanë bërë gjunahe të mëdha (kabair) dhe që kan vdekur pa u penduar.
 
Pejgamberit a.s  i bie te fikët, dhe xhibriili ftyren e tij ja çet mbi gjunjët e tij derisa ai zgjohet, kur ai zgjohet e pyet përseri Xhibrilin: " O xhibril, a do të hynë njerzit e ummetit tim në xhehnem ??
 
Xhibrili a.s tha: Po, ata që kan bërë gjunahe të mëdha dhe që kan vdekur pa u penduar.Pejgamberi s.a.v.s  fillon të qaj, Xhibriili po ashtu bashk me të.
Pejgamberi s.av.s nuk dilte më prej shtëpisë së tij vetëm kur ishte koha e namazit, nuk i folte më askujt, qante, u falte dhe i lutej ALLAHUT
Pas 3 ditësh, Ebu Bekri vjen dhe troket në derën e Profetit (savs) dhe i thotë:           “eselamu alejkum, si na është Profeti sot ", por askush nuk ju përgjigj dhe shkon duke qarë.
 
Omeri r.a  po ashtu vjen , troket, dhe thotë " Eselamu alejkum , si na është Profeti sot" , askush nuk ju pergjigj, edhe ai shkon duke qarë..
 
Pastaj vjen Selman  El farisi dhe thotë " Eselamu alejkum, si na është Profeti sot", po askush nuk ju pergjigj,dhe shkon duke qarë, çdo hap rrëzohet derisa t'arrij tek shtepija e FATIMES, Vajza e Profetit (savs) ", Selamuvalejkum o vajza e Profetit (savs), Profeti (savs) pov rin i mbyllur, po del vetëm kur është koha e namazit, nuk po i flet askujt dhe nuk po len askënd të hy tek ai ?
 
Fatimja me vrap shkon te shtëpija e Pejgamberit (savs) dhe thotë "Selamu alejkum o Profet, jam une FATIMJA " dhe profeti ja hap derën, duke i thënë: Si mund të ketë ndërhyrje mes meje dhe fatimes time. Kur hyn fatimja brenda dhe e shef gjendjen e Muhamedit (savs), fillon të qajë bashk me të, dhe e pyet se çfar ka ndodhur ???
 
Pejgamberi s.a.v.s i thotë: Oj Fatime, xibriili erdhi tek unë dhe ma përshkruajti xhehenemin dhe më tha që në derën e 7 do të jenë njerzit e umetit tim ( muslimanët) ata të cilët kanë bërë gjunahe të mëdha.Andaj kjo më bën të qaj..
 
Fatimja tha: Po si do të hyn ata në xhehenem ? Pejgamberi s.av.s tha: Melaqet do ti dërgojn ata në xhehenem, po ata nuk do ta kenë fytyrën e nxierë, as sytë e maviosur, as gojën e mbyllur, as nuk do tua çesin zinxhirët e zjarrit...
 
Fatimja tha: Po si do ti dërgojn ata ??
 
Pejgamberi s.a.v.s tha: Burrat prej mjekrre, ndërsa femrat prej ' thawebi', dhe shumë pleq të ummetit tim do të thonë duke i çuar ne xhehnem " ah pleqnia ime, ah dobësia ime " dhe shumë të rinj do të thonë përderisa i dërgojnë në xhehenem " çfar zbulimi të tmerrshëm kan zbuluar mëkatet e mia "
 
Kur ti shiqoj Meleku ata, do u thotë melaqeve : '" kush janë këta njerëz, kurr më parë s'më kanë ardhur njerëz sië janë këta ( fytyrat e tyre nuk do të jenë te nxira, syte nuk do ti kenë të maviosur, nuk do të jenë me shejtanët, as nuk to ti kenë zinxhirët e zjarrit .... pastaja Meleku ju thotë: O ju keqbërës kush jeni ju ???
 
{Në një tjetër hadith transmetohet se përderisa ata i dërgojn në xhehenem ata do thërrasin ' O Muhamed, O Muhamed, por si ta shohin Melekun, do e harrojn emrin e Muhamedit(savs) dhe do të habiten nga madhësija e Melekut. }
 
Meleku do tju thotë: Kush jeni ju ?? Ata do të thonë: " Ne jemi ata që KUR-ANI na është zbritur , jemi ndër ata që kemi agjëruar në muajin e Ramazanit.
Meleku u thotë: 'Kur-ani është Zbritur tek ummetin e Muhamedit (savs)'Pasi ta dëgjojnë emrin e Muhamdit (savs) ata do të bërtasin ' Ne jemi njerëz nga ummeti i Muhamedit s.a.v.s "
 
Meleku do tju thotë: ' Po të mos ishte Kur-ani që tju njoftonte kundër gjunaheve !! Pastaj do ta dërgojn Kur-anin në skaj të xhehnemit dhe duke e parë xhehnemin ata do të thonë ' o Melek lerna të qajm ??? .Meleku do ti lejon, derisa të mos kenë lot më, pastaj do qajn gjak...
 
Meleku do tju thotë: " Nuk janë këta lot të mirseardhura këtu! Në dunja po të kishit qarë nga frika  e  dënimit ndaj Allahut zjarri nuk dot ju prekte sot ,?
 
Meleku do ju thotë Zebanive, gjuani ata në zjarr ??? Kur ti gjuajn ata në zjarr të gjithë do të thonë ' la-ilahe ilaall-llah' dhe zjarri nuk do ti pranoj.
 
Meleku do të thotë: " merri ", por xhehnemi do të thoë si ti marr kur ata thonë la-ilahe ilaall-llah'Meleku do ti thotë zjarrit: Zoti ynë na ka urdhëruar, atëher zjarri do ti pranoj ata. Do të hyn në xhehenem, disa prej këmbe, disa prej fytit deri sa të arrij zjarri te fytyra, atëher Meleku do ti thotë xhehnemit ' mos jau  dixj fytyrën, kan bërë aq Razz për Allahun, në jetën e tyre, dhe mos jau digj zemrën, kan pasur aq etje gjat muajit të Ramazanit. Do të  qëndrojnë një kohë të gjatë dhe do të thonë " Ja Rrahman, Ja Rrahim ".
 
Përderisa i zbatojnë  rregullat e Allahut, Allahu do e pyes Xhibrailin se çka kanë bërë me umetin e Muhamedit alejhis selam ?
 
Xhibrili i thotë Allahut xh.sh: Ju jeni më i Dituri për gjendjen e tyre.
Allahu do ti thotë: "shko shiko gjendjen e tyre "
Xhibrili: Do të shkoj ta takoj Melekun i cili do të jet ulur në një karrike nga zjarri në mes të xhehenemit dhe si do ta sheh Xhibrilin do të ngritet nga rrespekti ndaj tij dhe do ti thotë : ' O Xhibriil përse erdhe në këtë vend ?'
 
Xhibrili a.s do ti thotë: Çfarë keni bërë me njerëzit mëkatar të ummetit të Muhamed (savs) ?
 
Meleku: Në çfar gjendje të keqe që janë ata, vendi i tyre është i ngusht, trupi i tyre është djegur, lëkura e tyre është  shkatërruar nga zjarri, kan mbetur vetëm fytyra dhe zemrat e tyre (imani) që po ndriçon !!
 
Xhibrili : Tregomi ata??, dhe Meleku do tju thote melaqeve që tja tregojn Xhibrilit.
Kur njerzit e xhehnemit do ta shohin Xhibrilin dhe ta shohin bukurine e tij do ta din që ai nuk bën pjes ndër melaqet e xhehenemit dhe do të thonë kush është kjo krijes , ne kurr  nuk kemi parë një bukuri të tillë ??
Meleku do  tju thotë është Xhibril meleku që ka zbritur te Pejgamberi Muhamed (savs).
 
Kur sërish do ta degjojn emrin e Muhamedit s.a.v.s do të thonë ' O Xhibril, dërgoj selam Muhamedit(savs) dhe tregoj atij për gjendjen tonë dhe thuaj që mekatet tona jan mes neve dhe teje !!
 
Xhibrili do të shkoj derisa të arrijë në mes 2 dyerve të Zotit të tij.Allahu do e pyet atë se në çfar gjendje i ke gjetur njerëzit e ummetit të Muhamedit ?? Xhibrili do ti thotë ' O Zoti im ata janë në një gjendje shumë të keqe, janë në një vend shumë të zorshëm ??
Allahu do ta  pyes ' Të kan kërkuar ndonjë gjë ?? PO O Zoti im më kanë kërkuar ti dërgoj selam Pejgamberit Muhamed (savs) dhe ti trego atij per gjendjen e tyre të vërtet!!
 
Allahu do ti thotë ' shko dhe tregoj '
Xhibrili shkon ta takoj Profetin i cili do të gjendet nën një tend e cila quhet "Darra" e cila do të jetë e bardh dhe do ti ket 4000 dyer, secila dyer do të jetë e përbër në 2 pjes me ari.
 
Xhibrili: O Muhamed kam ardhur tek ti nga grupi i mëkatarëve të ummetit tënd, të cilët pësojn tortura në zjarr. Ata të dërgojn selamin e tyre dhe thojn se gjendja e tyre është shumë e keqe dhe që vuajn shumëëë.
 
Pejgamberi s.a.v.s do të shkoj deri tek fronti i Allahut dhe do ti përkulet Krijuesit të tij për ta Lavdëruar, ta mbuloj me lavdi në një mënyr që askush më parë asnjëherë nuk ka mundur ta bën.
 
Allahu do ti thotë : " Ngrije kokën dhe kerko çfar të duash Unë do Ta jap, lutu çka të duash, dhe Unë do ta pranoj ".
Pejgamberi  s.a.v.s do ti thotë : O Allah, keqbërësit e ummetit tim.. Janë gjykuar e dënuar, dhe i ke shpaguar ata, më lejo mua të ndërmjetësoj për ta.
Allahu xh.sh  do ti thotë, Të lejoj të ndërmjetësosh për ta, shko tek ata dhe nxerri ata prej xhehenemit , ata që thjon ' La-ilahe Ilall-llah '.Atëherë Pejgamberi s.a.v.s do të shkoj ti kërkoj ata njerëz... Kur Meleku e sheh Muhamedin (s.a.v.s) duke ardhur tek ai çohet në këmbë për ta respektuar dhe Pejgamberi s.a.v.s i thotë ' O Melek si janë njerëzit e ummetit tim'.... ?
 
Meleku i thotë: ' ata janë në një gjendje shumë kritike o Muhamed !
Muhamedi s.a.v.s i thotë : O Xhibril, tregomi ?
Kur njerzit e xhehnemit do ta shohin Mohamedin (savs) do të bertasin " O Muhamed , lekura jonë është djegur, dhe zjarri na ka djegur stomakun..
Atëherë Pejgamberi (savs) do ti hek ata nga zjarri dhe për një kohë do të bëhen qymyr, dhe bashk do te shkojn tek një lum që gjendet tek dera e xhenetit dhe do të lahen, do dalin të përtërirë, dhe të hjeshëm pa asnjë të met...
Fytyrat e tyre do te jenë sikur hëna, ndërsa në ballrat e tyre do te shkruaj " njerëzit e xhehnemit që Allahu Rrahman i ka hekur nga zjarri dhe do të hyjnë në xhenet..
Dhe kur njerzit e tjerë të xhehenemit do ta shohin që muslimanët po dalin nga xhehenemi, do të pendohen që nuk ka qen musliman..
Ata do të thonë ' Sa dëm… po të kishim qen musliman ne botën e duna  do të dilnim sot prej xhehenemit !!
Pejgamberi  Muhamed (s.a.v.s) ka thenë : " Përshkruajeni xhehnemin si të doni, çka do që të thoni, xhehnemi është shumë më i tmerrshëm ...
Allahu e mëshiroftë atë që e ka shkruar, atë që e ka përkthyer, atë që e editoj,atë që e lexon, atë që e shpërndan, që ua dërgon miqve , familjes, të afërmve, dhe të gjithë muslimanëve... AMIN..
 
 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Share this post on: reddit

AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! :: Komentet

Es-selamu alejkum motër e nderuar All-llahu të shpërbleft për këtë postim që e sjelle në forum por ju kisha këshilluar para se me e sjell në forum lexojeni dhe korigjoni ndonjë gabim sepse ky shkrim kishte shumë gabime ishte katastrof i shkrujtur.Deri tash më ka mar kohë duke e edituar.

Emrine Xhibrilit a.s e kishte përdorur---Gjibril.....Emrin e Muhammedit a.s e kishte përdorur---Mohamed dhe atë në shumë vende nuk kishte shkrujtur s.a.v.s.

Emrin e All-llahut xh.sh e kishte shkrujtur me të vogla sidomos kur fillon Ty,Unë që i atribohen All-llahut xh.sh.

Dëshmin e shehadetit konkretisht fjalën: La ilahe-il-lall-llah....e kishte shkrujt gabim si lahilaheilallah.

Kur e kishte shkrujt Për Muhammedin a.s kishte thënë Profeti e unë e kam edituar në Pejgamberi s.a.v.s më mirë tingëllon.

Për shefatin e Muhammedit s.a.v.s kishte shkrujt  se do tua bën një nder kurse në realitet është ndërmjetësim Shefaat.

Askundi skishte përdorur ë e xh,askund se kishte përdorur shkronjën ç, sikur mos egzistonte.

Ky shkrim ashtu siç është marur apo përkthyer në google translation ahstu është publikuar edhe atë është përkthyer nga Anglishtja.

Ju kisha lutur  të mundoheni ti editoni shkrimet sidomos kur i emrni nga amator  të cilët janë të shkrujtur apo bërë paste ashtu si ua ka përkthyer google.

wes-selamu alejkum
Me respekt Admin
www.islamieshtedrit.com
 

AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!!
» Shko N’Xhehenem Aty S’ka Musliman…
» Shko n’Xhehenem aty s’ka musliman…
» O TI NJERI, TRI LUGINA JANË NË XHEHENEM!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: