islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty96%[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty0%[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty0%[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty0%[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty1%[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty2%[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut Empty
17052014
Mesazh[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut

[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut (u84u)07_bigA nuk ke parë se si All-llahu bëri shembull: fjalën e mirë si pema e mirë që rrënjët e saj janë thellë (në tokë) e degët e saj janë lart në qiell. E që me vullnetin e Zotit, ajo e jep frutin e vet në çdo kohë.Miqtë e Allahut përshkruhen me hollësi në Kuranin e Shenjtë.
Miqve të Allahut u janë dhënë emra të ndryshëm në Kuran. Secili emër pasqyron një cilësi të caktuar, që e bën njeriun të dashur para Allahut.
Cilësitë e tyre janë të panumërta dhe secila prej tyre përshkruan mënyrën, me të cilën ata e duan Allahun. Allahu u ka akorduar gjithashtu shumë tituj si:
El Muttekun (të vetëdijshëm për ekzistencën e Zotit),
El-Muslimun (ata që i nënshtrohen Atij),
El-Muminun (besimtarët), El-Muhsinun (mirëbërësit),
El-Sadikun (të sinqertët),
Ibaad ur Rahman (njerëzit e veçantë të Mëshiruesit më të madh),
El-Salihun (besnikët),
El-Sabirun (të duruarit)
El-Kanitun (të bindurit),
Edh-Dhaakirun (ata që e kujtojnë Allahun)
EL-Khaashinun (ata që e nderojnë Allahun),
El-Mutasadikun (bamirësit),
EL-Mustagfirun (ata që kërkojnë falje),
El-Taaibun (penduesit), El Abidun (të devotshmit) etj.
Edhe pse kjo mund t’u drejtohet besimtarëve në përgjithësi, cilësia dalluese e miqve të Allahut është vendosmëria e tyre dhe niveli i zbatimit të atributeve/cilësive të mësipërme në personalitetin e tyre.
Këtë mund ta kuptojmë më tej nga përshkrimet e dhëna nga Allahu për nivelin e devotshmërisë së tyre:
“Ata janë njerëz që nuk i pengon as tregtia e largët e as shitblerja në vend për ta përmendur Allahun, për ta falur namazin dhe për ta dhënë zeqatin, ata i frikësohen një dite kur do të tronditen zemrat dhe shikimet. (ata luten) që Allahu t’i shpërblejë më së miri për atë që punuan dhe për t’ua shtuar të mirat nga Ai; Allahu i dhuron pa masë atij që do”. (24: 37-38)
“E, besimtarë të vërtetë janë vetëm ata, të cilëve kur përmendet Allahu u rrënqethen zemrat e tyre, të cilëve kur u lexohen ajetet e Tij, u shtohet besimi dhe që janë të mbështetur vetëm te Zoti i tyre. Dhe, të cilët falin (rregullisht) namazin dhe nga ajo, me çka ne i furnizuam, ata japin. Të tillët janë besimtarë të vërtetë dhe për këtë kanë vende të larta te Zoti i tyre, kanë falje dhe kanë furnizim në mënyrë të ndershme”. (8: 2-4)
“Vërtet, ata që ndaj madhërisë së Zotit të tyre kanë frikë, ata që u besojnë argumenteve të Zotit të vet, ata që nuk i përshkruajnë shok Zotit të vet dhe ata që japin (sadaka-zekat) nga ajo që u është dhënë, pse dinë se do të kthehen te Zoti i tyre, andaj zemrat e tyre i kanë të frikësuara. Të tillët janë duke nxituar drejt të mirave dhe të parët do t’i arrijnë ato”. (23: 57-61)
“Ata që besuan dhe me të përmendur Allahun, zemrat e tyre qetësohen; pra ta dini se me të përmendur Allahun zemrat stabilizohen”. (13: 28)
“Për ata që Allahun e përmendin me përkujtim kur janë në këmbë, kur janë ulur, kur janë të shtrirë dhe kur thellohen në mendime rreth krijimit të qiejve dhe të tokës (duke thënë): ‘Zoti ynë këtë nuk e krijove kot, i lartësuar qofsh, na ruaj prej dënimit të zjarrit!”. (3: 191) “I heqin trupat e tyre prej dyshekëve, duke e lutur Zotin e tyre nga frika dhe nga shpresa dhe nga ajo që Ne u kemi dhënë (pasuri) atyre, ata japin”. (32: 16)
“Dhe për hir të Zotit të tyre natën e kalojnë duke i bërë Razz dhe duke qëndruar në këmbë”. (25: 64)
“...po dashuria e atyre që besuan Allahun është shumë e fortë...”. (2: 165)
Dashuria që miqtë e Allahut kanë për Allahun është kaq e madhe, sa ata e duan Allahun më shumë se çdo gjë tjetër. Dashuria e tyre nuk njeh kufij dhe kjo dashuri i tret ata. Allahu e shpërblen pa masë këtë lloj devotshmërie nga ana e besimtarit të Allahut. Ky shpërblim nuk kufizohet vetëm në botën tjetër, por u jepet gjithashtu dhe në këtë botë.
“Kush bën një vepër të mirë, qoftë mashkull ose femër, e duke qenë besimtar, Ne do t’i japim atij një jetë të mirë (në këtë botë), e (në botën tjetër) do t’u japim shpërblimin më të mirë për veprat e tyre. (16: 97)
Shpërblimet që i jepen një uali-u nga Allahu, shpërblimet për një përkushtim të madh ndaj Allahut, përvijohen qartë në Kuranin e Shenjtë.
Shpërblimi më i madh është se Allahu i do ata: “Allahu i do ata që pendohen dhe ata që ruhen prej punëve të ndyta dhe të neveritshme”. (2: 222) “S’ka dyshim se Allahu i do të devotshmit”. (9:4) “...e Allahu i do bamirësit”. (3: 134)
Kjo dashuri nuk kufizohet vetëm tek Allahu, por kur Allahu e do një uali, atë e duan gjithashtu dhe banorët e qiejve dhe të tokës: “Nuk ka dyshim se ata që besuan dhe bënë vepra të mira, atyre i Gjithmëshirshmi do t’u krijojë (në zemrat e tyre) dashuri”. (19:96)
Për ta ka lajme të gëzueshme në jetën e kësaj bote dhe në jetën e përtejme (10: 6). Lajmet e gëzueshme dhe shpërblimet ndahen në dy etapa: jeta e kësaj bote dhe jeta e përtejme. Jeta e përtejme përfshin jetën pas vdekjes (Berzah), Ditën e Ringjalljes dhe jetën në Parajsë.
“Ne do t’i japim një jetë të mirë (në këtë botë), e (në botën tjetër) do t’u japim shpërblimin më të mirë për veprat e tyre”. (16: 97)
Ata nuk do të kenë frikë dhe nuk do të pikëllohen asnjëherë (10: 6). “Nuk ka dyshim se ata që besuan dhe bënë vepra të mira, atyre i Gjithmëshirshmi do t’u krijojë (në zemrat e tyre) dashuri”. (19:96)
“E, s’ka dyshim se ata që thanë: ‘Allahu është Zoti ynë’, dhe ishin të paluhatshëm, atyre u vijnë engjëjt (në prag të vdekjes dhe u thonë): të mos frikësoheni, të mos pikëlloheni, keni myzhde xhenetin që u premtohej. (u thonë) Ne kujdesemi për ju, si në jetën e kësaj bote, ashtu edhe në botën tjetër, ku do të keni atë që dëshironi dhe gjithçka kërkoni”. (41: 30-31)
“E ata që vetë besuan, e edhe pasardhësit e tyre ishin me besim, Ne atyre do t’ua shoqërojmë pasardhësit e tyre dhe asgjë nuk u pakësojmë nga veprat e tyre (prindërve). (52:21)
 
Atë ditë shokët e ngushtë do të jenë armiq të njëri-tjetrit, përveç atyre që ishin të sinqertë në miqësi: (Atyre besimtarëve që ishin shoqëruar për hir të Zotit, u thuhet): ‘O adhuruesit e Mi, sot nuk ka as frikë për ju, e as që do të jeni të pikëlluar!”. (43: 67-68)
“Atë ditë do të ketë fytyra të shkëlqyera (të gëzuara), që Zotin e tyre e shikojnë”. (75:22-23)
“Të mbështetur në kolltukë që i kanë mbulesat e kadifes dhe pemët e atyre dy xheneteve janë krejt afër. E, cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni?” (55: 54-55).
“Të devotshmit janë në kopshte e burime. Të kënaqur se kanë shtënë në dorë atë që u dha Zoti i tyre, ata edhe më parë (në dynja) ishin mirëbërës. Ata qenë të cilët pak flinin natën. Dhe në syfyr (kah mbarimi i natës) ata kërkonin falje për mëkatet”. (51: 15-18).

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] EWLIJA - Devotshmëria e miqve të Allahut

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: