islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty96%[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty0%[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty0%[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty0%[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty1%[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty2%[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13537 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr Empty
26052014
Mesazh[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr

[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr 200-150_1400758969Hiba Ammar shkruan: Kur babai im i propozoi martesë nënës sime, si dhuratë të kurorës (mehr) vendosi t’ia dhuroj suren Ali Imran, të cilën e kishte mësuar përmendësh.
Kur burri im më propozoi martesë, babi im në vend të mehrit kërkoi nga ai ta mësoj përmendësh një sure nga Kurani. Ai tha se nuk do të ketë martesë deri sa unë të marrë mehrin time.
Babai më tha që ta zgjedh suren. Unë zgjodha suren Nur. 
Krahas ajeteve të bukura që gjenden në këtë sure, mua m’u duk pak i vështirë mësimi i saj, sepse burri im kishte detyrime të shumta paramartesore, por për befasi, ai ia doli që brenda një muajit ta mëson tërë suren.
Disa ditë para dasmës, burri im erdhi në shtëpinë tonë që t’ma "dhuron mehrin" duke e lexuar suren para babait tim. Babai i tha se nëse bën ndonjë gabim, duhet të kthehet dhe të fillojë nga fillimi, derisa ta lexojë gjithë suren pa asnjë gabim .
Burri im, me zërin e tij të butë dhe të bukur, filloi të lexoj suren Nur. Atë moment nuk do ta harroj kurrë. Unë dhe nëna ime u shikuam me buzëqeshje duke menduar se burri im do të bëj ndonjë gabim dhe të filloj nga e para, dhe kështu të rrit përpjekjet dhe shpërblimin e tij.
Megjithatë burri im, i lutem Allahut që ta shpërblej, e kishte mësuar aq mirë sa që asnjë ajet nuk e kishte harruar.
Pasi e përfundoi, baba iu afrua, e përqafoi dhe ai tha: "Sot, unë do ta martoj vajzën time për ty, pasi që e përmbushe mehrin dhe premtimin tënd ndaj meje."
Burri im nuk e pagoi mehrin me para. Ai nuk më bleu dhurata nga ari. Por, mua më mjaftuan fjalët e Allahut në vend të betimit/kontratës mes nesh.
Sot, unë pyes veten: "A thua cilën sure do ta zgjedhë vajza ime në vend të mehrit?"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr :: Komentet

No Comment.
 

[Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» [Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu
» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
» [Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim
» (Tregim islam) Një dërhem, tregim shumë interesant
» Njerëzit më të dobishëm...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: