islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Miqtë e Habilit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Miqtë e Habilit Empty96%[Artikull] Miqtë e Habilit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Miqtë e Habilit Empty0%[Artikull] Miqtë e Habilit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Miqtë e Habilit Empty0%[Artikull] Miqtë e Habilit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Miqtë e Habilit Empty0%[Artikull] Miqtë e Habilit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Miqtë e Habilit Empty1%[Artikull] Miqtë e Habilit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Miqtë e Habilit Empty2%[Artikull] Miqtë e Habilit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Miqtë e Habilit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Miqtë e Habilit Empty
24082014
Mesazh[Artikull] Miqtë e Habilit

[Artikull] Miqtë e Habilit Miq-te-habilit-264x165 Shpresuam se do të ishim të qetë si pemët e një pylli të dendur në botën e re të brezave ngadhënjimtarë. Si për çudi, e shkuara rikthehet prapë në skenë për të na kujtuar se zakoni njerëzor prej Kabili nuk është shfarosur ende, përveçse ka mbetur si një forcë e fshehur. Teksa prerjet e kokave të njerëzve marrin dhenë në krejt këtë botë të vogël mjetesh teknologjike, ne bëhemi dëshmitarë gjithashtu të mungesës së forcës jo vetëm për të replikuar, por edhe për të dënuar me krejt mjetet atë çka po ndodh rëndom në disa vende të ashtuquajtura Islame. Në kohë lufte, njerëzit e paqes vihen më së paku re, edhe pse ata janë më të shumtë në numër. Janë ata që ecin në këtë botë, krejt si miqtë e Habilit, ai që zgjodhi rrugën e mirë që në agun e historisë, për të qenë fillimi i një karvani të gjatë deri në mbarim të këtij udhëtimi të përkorë, që duket sikur rron në përjetësinë e vet të pakohë.
Pikërisht, ne myslimanët e mirë jemi ata që endemi dhe rropatemi për të shkuar drejt asaj rruge, që Allahu vetë na e dalloi në Kur’anin famëlartë! Këtë, duhet ta dëshmojmë fort, ta themi me zë, të tregojmë se ëndrra dhe shpresa jonë nuk varet mbi tytat e armëve dhe as shteteve të kalifateve. Ëndrra jonë është brenda nesh. Është ajo formë e madhe durimi që nuk pushon së praruari gjer sa të ikësh; pikërisht xhihadi i madh! Është ajo forcë që na i mbush shpirtrat tanë me dritë, e përtej tyre, bota duket krejt e pavlerë dhe shtetet fantazma të gjalla dhe robërues njerëzish të etur për pushtet. Ëndrra jonë është xheneti dhe urat për të shkuar janë endje të ngadalta pëlhurash, me të cilat krijojmë lidhjen tonë të madhe. Ashtu të përulur në durim, duhet t’u rezistojmë tundimeve kalimtare të kësaj bote të mjerë, për të mos rënë në asnjë çast, as edhe një çast të vetëm në kurbën e ndotur të saj. Tërë jeta jonë është veçse një përpjekje e gjatë dhe e gjallë për t’u treguar edhe më të pabindurve rrugën tonë të ndritur. Ja ashtu, siç Profeti ynë bëri; përpjekje pa fund te xhaxhai për t’i treguar rrugën e drejtë, qindra ditë pritjeje. Sepse vetëm kështu, Ai mundi të ndërtonte këtë perandori të madhe vlerash; sepse vetëm kështu mundi të formësonte Islamin e bekuar, për ta lënë si pasuri të madhe të njerëzimit, si një baule margaritarësh!
Ne nuk na u desh shumë punë për ta nisur rrugën, vetëm se shumë mend për të shkuar tek ajo. E kush e gjeti, nuk mund të ishte tjetër vetëm se në anën e paqes. Edhe kështu, dashtë Allahu do të mund të fitohet xheneti, pa qenë e nevojshme, pa menduar as edhe një çast për të shkuar tek armët! Armët që vrasin mundësitë, vrasin shpresat e për më tepër mund të vrasin edhe përjetësinë! Sepse asnjëherë nuk i dihet kur Zoti mund ta udhëzojë një njeri, e nëse ndërkohë ndaj tij hidhet plumbi, të gjitha rrugët e tij janë mbyllur me këtë botë, këtu ku mbillen farat e bekuara të parajsës dhe ëndrrat e zeza të ferrit. Ja pra, pse duhet të jesh në anën e paqes, njësoj si ata njerëz të mirë, ata mijëra evlia që erdhën dhe ikën nga kjo botë, të heshtur, të qeshur nëpër qoshe qytetesh e rrugica fshatrash. Ne jemi me ata që sakrifikuan jetën e tyre për hir të kauzës dhe kurrë nuk u dëgjuan, kurrë nuk u mburrën me të madhe se mund të ishin kalifë, drejtues, pushtetarë.
Ne jemi me ata që i “harruan” veprat e mira që bënë dhe që përveç pengesës në rrugë që hoqën, përkëdhelën jetimët e u dhanë shpresë të varfërve. Këta janë njerëzit e Islamit, këta janë përfaqësuesit e tij! Teksa të angazhuar janë për një botë më të mirë, kurrë nuk u erdhi nëpër mend të vrasin, të zhdukin tjetrin që nuk i përngjason atyre. Janë ata që me zemrat e tyre të bardha e të gjera, mbështollën me dashuri gjithkënd për t’i treguar thelbin e dashurisë dhe mëshirës mbi të cilat është ngritur Islami. Janë ata, që më shumë u kujdesën dhe u shqetësuan për xhenetin se sa për pushtetin në këtë botë. Janë ata që e vranë kalimtaren për t’iu bashkuar të përjetshmes. Ata që e kuptuan se marrëzia pas botës është vetëm një lojë pa interes, që soset sa hap e mbyll sytë. Janë ata që njeriun e panë si krijesë të Zotit dhe për këtë duhej vlerësuar. Janë ata që i kapërcyen dallimet për të qenë bashkë për një botë më të mirë. Ata që mbajnë gjallë dialogun për t’u kuptuar me “tjetrin” e për të qenë shembulli i mirë, për të qenë mik i Habilit!
Rejan Islami /Drita Islame/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Miqtë e Habilit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Miqtë e Habilit :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Miqtë e Habilit

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: