islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty96%[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty0%[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty0%[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty0%[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty1%[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty2%[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Empty
04032015
Mesazh[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit

[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit Apstrakt-770x470
Ndër informacionet më interesante të ditëve të sodit janë ato që kanë të bëjnë me raportet martesore të personaliteteve të njohura – VIP.  Kur besimtari musliman përqendrohet në raste të këtilla, atëherë ai duhet që të jetë i kujdesur dhe të jetë në hap me Kur’anin dhe sunetin e Pejgamberit a.s., për arsye se „njeriut do t’i mjaftonin gënjeshtrat nëse do ta përcillte, madje, vetëm atë që do ta dëgjonte.“ Kështu na mësonte më i miri i njerëzimit, Muhammedi, alejhis-selam.
O ju që keni besuar, nëse ndonjë i pandërgjegjshëm u sjell ndonjë lajm, ju shqyrtojeni mirë, ashtu që të mos e goditni ndonjë popull pa e ditur realitetin, e pastaj të pendoheni për atë që keni bërë. (El-Huxhuratë, 6)
Sherif Ahmeti, fjalën fasik e ka përkthyer si i pandërgjegjshëm, por ajo mund të ketë edhe kuptime të tjera si mëkatarë, i pafe, i pamoralshëm, i prishur, etj.
Allahu i Madhërishëm me këtë nuk iu drejtohet bimëve, kafshëve apo natyrës së vdekur. Ai me këtë iu drejtohet njerëzve – krijesave më të zgjedhura, madje jo çdo njeriu, por vetëm atyre që besuan Atë, melaqet e Tij, librat e Tij, pejgamberët, Ditën e Gjykimit, si dhe caktimin e Tij. Me fjalë të tjera, Allahu na drejtohet neve. Na fton dhe kërkon prej nesh që çdo lajm, njoftim, risi, deklaratë të mos e pranojmë pa i kushtuar vëmendje. Përkundrazi, Ai na urdhëron që në mënyrë kritike t’i vështrojmë, respektivisht t’i sqarojmë, t’i zbardhim, deri sa t’i dallojmë qartësisht.
Sot, duke shfrytëzuar internetin, mediat elektronike dhe ato të shtypura, informacionet përhapen shumë shpejt. Vallë, a keni pyetur ndonjëherë se  kush janë ata që plasojnë lajme dhe informacione të tilla? Natyrisht, këta janë njerëz të zakonshëm, nga mishi dhe gjaku. Ka prej tyre që janë të moralshëm, të sinqertë, të ndershëm dhe të drejtë, mirëpo ka prej atyre që nuk janë të rallë, e që janë të pafe, të pamoralshëm, të prishur dhe mëkatarë, prej të cilëve, Allahu i Madhërishëm, në ajetin e cituar, na lajmëron që të jemi të kujdesshëm.
„Njeriut do t’i mjaftonin gënjeshtrat nëse do ta përcillte, madje, edhe vetëm atë që do ta dëgjonte“, janë fjalët me të cilat shumë qartë, i dashuri ynë, Muhammedi a.s., na udhëzon. Se sa jemi besnikë ndaj këtyre fjalëve, përgjigjen le ta gjejmë te vetë ne.
Çfarë lajmesh lexohen më se tepërmi sot, ose cilat lajme përhapen më shpejt? Lajmet e mira apo të këqijat? Sa herë keni lexuar apo dëgjuar se dikush ia ka shpëtuar dikujt jetën? A kujdeset ndonjë për parkun apo për pastrimin e anëve të lumit? A ka studentë që kanë notë mesatare 10? A ekzistojnë tek ne familjet e lumtura, lagjet e ndërtuara, kompanitë e suksesshme? A ka në mesin tonë tolerancë ndëretnike dhe ndërfetare? Gjithsesi se të gjitha këto ekzistojnë, por për to pak apo shumë pak flitet.
E pse të flitet kur kjo aspak nuk i shkon për shtati djallit dhe pasuesve të tij? Këtyre me tepër u konvenon dhe janë të kënaqur kur përhapen informacionet dhe lajmet mbi tradhtitë bashkëshortore dhe dashuriçkat e tyre të njëpasnjëshme, mbi korrupsionin, hajninë, përleshjet ndëretnike, e të ngjashme.
Ndër informacionet më interesante dhe më bombastike të ditëve të sodit janë ato që kanë të bëjnë me raportet martesore të personaliteteve të njohura – VIP.  „Ai tradhtoi atë, ajo tradhtoi atë, filani e filania janë ndarë, filania ka gjetur një dashnor të ri“, e shumë e shumë shembuj dhe raste të ngjashme.
Njeriu bashkëkohorë të gjitha këto i dëgjon apo i lexon, andaj dhe nuk mund të qëndrojë i qetë, porse duhet marrë një qëndrim në lidhje me këtë.
Kur besimtari musliman merr qëndrim në lidhje me këto raste, atëherë ai duhet që të jetë i kujdesur dhe të jetë në hap me Kur’anin dhe sunetin e Pejgamberit a.s., për arsye se mund të bie në telashe të mëdha. Lajmi se ndonjëri ka bërë prostitucion, sidomos nëse do të ishte i martuar, është i rrezikshëm sikur një sëmundje.
Një lajm të tillë duhet besuar ashtu që mos të  ngelet edhe një gjurmë e vogël dyshimi në vërtetësinë e tij. Përse? Për arsye se njeriu, i cili akuzon një besimtare për prostitucion, ndërkohë që nuk i posedon katër dëshmitarë (të cilët sot vështirë se mund t’i gjesh), sipas Kur’anit dënohet me katërdhjetë të rëna dhe prej tij më nuk pranohet dëshmia.
Pejgamberi a.s., këtë mëkat e ka radhitur në mesin e shtatë mëkateve të cilat e shkatërrojnë njeriun. E si mund të mos e shkatërronte kur ky gjest bart me vete dëme të mëdha dhe pasoja të paparashikueshme për personin i cili është nën akuzë?!
Prandaj, pasur parasysh përditshmërinë tonë, është e domosdoshme që ndaj saj të sillemi drejtë. Ekzistojnë tri mënyra të mundshme: E para, menjëherë t’i besohet lajmit të tillë, e dyta, të verifikohet mirë, dhe e treta, të shfaqim mosinteresim për të.  E para, vetvetiu, është e papranueshme, për shkak se bie ndesh me tekstet e shenjta, e dyta edhe sikur të donim nuk mund të arrinim ta vërtetonim dhe ta fusnim në praktikë, kështu që për ne ngel e treta, që të mbetemi të përmbajtur, sepse nga bukuria e Islamit është që njeriu të lë mënjanë atë që atij nuk i sjellë kurrfarë dobie.
Autor:
Elmir Mashiq
Burimi:
Preporod.com
Përktheu:
Mehas Alija
(Islampress)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: