islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
56 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 56 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty96%(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty0%(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty0%(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty0%(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty1%(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty2%(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty
MesazhTitulli: (Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit   (Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 5 Jun 2016 - 20:03

Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit

Falemenderimet dhe Lavdrimet i takojn vetëm Allahut xh.sh Krijuest të vetëm sunduesit dhe mbykqyrësit të universit, Mëshiruesit dhe Mëshirbërist.
Allahun xh.sh e adhurojm dhe vetëm prej Tij ndihm dhe falje kërkojm.
Salavate dhe selame i dërgojm krijesës më dë dashur të Allahut xh.sh, më të ndershmit dhe më të moralshmit, mësuesit të njerëzis dhe vulës së Pejgamberis Muhammedit birit të Abdullahut dhe robit të Allahut s.a.w.s.
Salavatet dhe selamet tona qofshin mbi familjen e tij të ndershme dhe të morlashme, shokëve të tij besnik si dhe të gjithë atyre të cilët e kanë ndjekur e ndjekin dhe do ta ndjekin rrugën e tij deri Ditën e Gjykymit.
“O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm.” (El-Bekare, 183).

I respektuari xhemat, të jesh musliman do të thotë të jetosh në kënaqësi të shumta, në radhë të parë duke qenë rob i denjë i Allahut, për shkak se ta kesh Allahun në anën tende, do të thotë, gjithashtu, të jesh njeriu më i pasur dhe më i pushtetshëm në botë. Sipas një hadithi kudsi, thotë Muhammedi a.s. se Allahu i Madhërishëm ka thënë: “O robi im! Më kërko Mua që të më gjesh. Nëse më gjenë Mua, dije se ke gjetur gjithçka. E nëse më humbë Mua, dije se ke humbur gjithçka.” Pastaj, kënaqësi tjetër e këtyre ditëve është ndjesia jonë që ka krijuar pritja e Muajit të shenjtë të Ramazanit. Ja, kanë ngelë edhe ca ditë që të vijë midis nesh muaji më i bekuar, muaji i Kur’anit, muaji i Udhëzimit dhe i zhvillimit shpirtëror, muaji i revizionit tonë. Ardhja e tij vetëm se ka filluar të nuhatet, e ne, ndonëse për njëmbëdhjetë muaj rreshtë, të preukupuar me kenaqësitë e kësaj bote, kemi harruar ta mbushim shpirtin me aromën e adhurimit që ofron sofra e Allahut në Ramazan.
Të nderuar vëllezër, Ramazani vjen për të na pastruar dhe forcuar. Ai vjen, gjithashtu, për të na mësuar se të shesësh të ardhëshmen me të tashmen, dhe t’ia kthesh shpinën botës së amshueshme, duke u marrë vetëm me atë që është kalimtare, nuk është mençuri, por budallallëk.
Me rastin e kësaj hutbeje, do të doja që pjesën vijuese ta përmbledh me një prononcim të dijetarit të shquar Abdullah Drazit, i cili, duke biseduar me Hënën e Ramazanit, shprehet: “Eja, o Hënë e re e Ramazanit, eja dhe, për besimtarët, le të jetë ardhja jote mëshirë, përparim dhe vëllazërim. Eja, e sillu njerëzve argumentin e së vërtetës, në vend të argumentit të forcës, e vendos ligjin e pajtimit dhe të butësisë, në vend të ligjit të brutalitetit dhe dhunës. Eja dhe mbushe tokën me shkëlqim dhe paqe, pasi që është kapluar nga padrejtësia, dhuna dhe errësira. O hënë e re e Ramazanit, me dritën tënde dritëso tërë botën muslimane, dhe tek bijtë e saj lësho shkëndijat e frymëzimit me të cilat do të udhëhiqet në çdo vend dhe në secilin moment. Hënë e bekuar e Ramazanit, hyr në shtëpitë e Allahut dhe mbushi ato plotë nur e dritë, kurse dyert e tyre mbaji të hapura ditën dhe natën, ashtu që, në asnjë moment, të mos ngelin të boshatisura, pa namazlinj, pas lexues të Kur’anit, pa udhëzues dhe pa to që kërkojnë të udhëzohen. Vështroji vendtakimet e muslimanëve, vendtakime të pafrytshme dhe të parregullta, ku asnjë bisedë e hajrit nuk del prej tyre. Kërko prej tyre, në radhë të parë, të agjërojnë prej përtacisë, bisedave të pahijshme dhe të kota. Kalo pak nga tregjet dhe pazaret, në të cilat, shpesh, ndodhin grindje, zënka e mashtrime. Eja e ringjall marrëveshjen e imanit, ashtu që muslimanët të ulin nivelin e lakmisë. Hyr në vendbanimet e muslimanëve dhe jepu atyre atmosferën e ramazanit, duke i kujtuar, që të gjithë, për rëndësinë dhe dobinë e edukimit prej shpirtit të Kur’anit fisnik…”
Shumë i respektuari xhemat, Ramazani i ngjanë pranverës, ashtu sikurse pranvera i jep hijeshi dhe gjallëri natyrës, ashtu edhe muaji i agjërimit ngjall, me vlera e virtyte, jetën e bujshme të besimtarit. Tani është koha që ta gjejmë Allahun dhe të ulemi rreth sofrës së Tij. Kush jeton me Allahun sa është shëndosh e mirë, ai nuk do të brengoset kur një ditë do të takohet me Të. Sa keq për ata që kur do t’u vijë momenti i dorëzimit të shpirtit, do ta dëshirojnë atë që edhe Kur’ani e përshkruan: “Kur i vjen vdekja ndonjërit prej tyre, ai thotë: O Zoti im, më kthe, që të bëj vepra të mira në botën që po e lë. Kurrsesi! Me të vërtetë, kjo është një fjalë të cilën ai (kot) e thotë.” (El-Mu’minun, 90-100). Apo siç thotë në një sure tjetër: “Prandaj jepni prej të mirave që u kam dhënë Unë, para se t’i vij vdekja ndonjërit, e të thotë: “O Zoti im, sikur të më kishe lënë edhe një kohë të shkurtër në jetë, e të jepja lëmoshë dhe të bëhesha prej mirëve.” (El-Munafikunë, 10). Andaj, vëllezër e motra, është momenti i fundit që ne t’i ndezim shkëndijat e besimit dhe ta përgatisim vetveten për ta pritur sa më këndshëm dhe me plotë dashuri muajin e bekuar të Ramazanit, e t’i themi: Eja e lëshoi rrezet hyjnore në dritaret e hapura të zemrave tona!
Këshilla agjëruesit dhe mos agjëruesit për ramazan:
1. Vendosmeria e besimtarit qe te perfiton maksimumin e ketij muaji
2. Lutje e besimtarit Zotin per shendet te plote ne kete muaj, qe te kryej te gjitha obligimet.
3. Venia e nje orarit, per disa adhurime vullnetare ne kete muaj.
4. Per te pasurit: Venia e nje programi per shtruarjen e iftareve familjeve te varfera, qe edhe sofra e tyre te jete e begatshme ne ramazan.
5. Rregullimi i raporteve familjare dhe me te afermit e tjere.
6. Ne cdo veture ( makine ) te nderrohen kasetat dhe CD – te nga kenget e ndryshme ne CD me ligjerata fetare, lexim Kurani, ilahi etj.
7. Keshilloji te tjeret sa ke mundesi, per berjen e veprave te mira dhe te vyeshme.
8. Venia e nje programi vetvetes, per pune qe kane dobi familja jote dhe besi mtaret e tjere.
9. Adhurimet e perbashketa ne familje si : Iftari i perbashket, syfyri, namazi i nates, lutjet per nevoja te ndryshme etj.
10. Sadake ( lemoshe ) ditore per nevojtaret per cdo dite te ramazanit, qofte edhe nese eshte e vogel.
11. Largimi nga mekatet qofshin edhe te vogla, qe te mos e demtojne agjerimin tone.
12. Mos i le vaktet e namazit, ( edhe nese nuk agjeron me arsyetim ), dhe kujdesu per namazin me xhemat ne xhami.
13. Mos e le agjerimin pa ndonje arsyetim te madh, sic eshte semundja, udhetimi, shtatezenia,etj.
14. Edhe nese nuk agjeron ( qofte edhe pa arsye ) mos dil te hash publikisht, sepse kjo shkakton hidherim te madh te Zoti.
Nëse i bëjm këto veprime do të kemi një ramazan të begat ku na presën shpërblime nga Allahu xh.sh dhe do të fitojm shumë edhe në këtë jetë si shëndet,respekt, bujari,afërsi.dashuri dhe lumturi.
Zoti ua mundesofte agjerim te lehte dhe te pranueshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» [Teme e Ramazanit] Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit tonë
» [Temë islame] Ç’është jeta e mirë?
» [Temë e Ramazanit] Koha më e bekuar e vitit – dhjetë ditët e fundit të Ramazanit
» [Temë e Ramazanit] Gjërat që duhet t’i bëjmë bashkë me familjen gjatë muajit të Ramazanit
» [Teme e Ramazanit] Ramazani, muaji i garave më të mëdha që përjeton bota islame

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: