islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty96%[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty0%[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty0%[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty0%[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty1%[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty2%[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13537 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Empty
MesazhTitulli: [MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme   [MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme EmptySun 15 May 2022 - 15:45

[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme Screen21Pejgamberi, (a.s.), i cili u ngarkua nga Allahu me përgjegjësinë e predikimit të “edukimit të Kuranit” ndaj robërve, gjatë gjithë jetës së Tij, ashtu si në çdo çështje tjetër, u bë shembull dhe udhëzues edhe në çështjen e shëndetit dhe ushqyerjes së ekuilibruar. Hadithet fisnike dhe tradita e lartë e Pejgamberit, (a.s.), i cili jetoi përafërsisht më shumë se 1400 vjet më parë, sot ndriçojnë edhe botën e mjekësisë.
Shëndeti është një nga mirësitë më të shtrenjta që Allahu Teala i ka dhënë njeriut. Pejgamberi,
(a.s.), ka thënë:“Pasuria është e mirë. Nëse fitohet me devotshmëri, nuk të dëmton. Nëse shëndeti shoqërohet me devotshmëri, është më e vlefshme se pasuria. Të jesh i shëndetshëm është një nga mirësitë e xhenetit.”
Pejgamberi (s.a.s.) dhe ushqyerja e shëndetshme
Nga burimet mësojmë se Pejgamberi, (a.s.), hante dy herë në ditë. Njërin nga këta vakte nuk mund ta përcaktojmë qartë, por mund të themi se korrespondonte mes mëngjesit dhe drekës. Ky vakt i cili ngjante me ushqimin e mëngjesit, përmbante patjetër ushqime të lehta në të cilin shumica ishin
hurma. Vakti tjetër ishte në formën e ushqimit të mbrëmjes dhe përmbante më shumë ushqime të ngopshme.

Shohim se Pejgamberi, (a.s.), i jepte rëndësi ushqimit të mbrëmjes dhe e këshillonte atë. Në lidhje me këtë çështje ka thënë: “Mos e lini vaktin (ushqimin) e mbrëmjes, qoftë ai edhe me një grusht hurma, sepse neglizhimi i vaktit të darkës e plak njeriun dhe e lodh organizmin.” (Tirmidhi; Ibn-i Maxhe)
Pejgamberi, (a.s.), ashtu siç nuk kishte ndonjë dëshirë të tepërt ndaj ndonjë ushqimi, nuk kishte as gjendje “nefsi”. Ngaqë mendonte gjithmonë për sahabët dhe nuk e kthente duarbosh asnjë lypës, patjetër e ndante çdo gjë që kishte
në shtëpi. Pejgamberi, (a.s.), nuk hante pa qenë i uritur dhe kur ulej të hante, ngrihej pa u ngopur mirë.

Këtë zakon kaq të rëndësishëm ia këshillonte shpeshherë edhe umetit. Ngrënia shpejt e shpejt e gjërave të padobishme e cila interpretohet në ditët e sotme, nuk ekzistonte në fjalorin e asaj kohe dhe sahabët e nderuar të cilët e zbatonin pa lëkundje synetin, nuk sëmureshin lehtë.
Nëna jonë, Aishe (r.a.) transmeton se Pejgamberi, (a.s.), deri në fund të jetës hante dy vakte njëri pas tjetrit me bukë elbi. Ibn-i Abbas, radijallahu anhuma, tregon se Pejgamberi (s.a.s.), kishte disa net që flinte pa ngrënë asgjë; në sofrën e Tij dhe të familjes nuk ndodhej asgjë përveç bukës së
elbit.
Pejgamberi, (a.s.), duke tërhequr vëmendjen e dëmit të ushqyerjes së pamjaftueshme në kohën që jetonte, ka thënë:
“O Zot, të kërkoj mbrojtje nga uria. Sa gjendje e keqe është ajo e cila e lë njeriun pasiv!” (Ibn-i S’ad, Nesai, Ibn-i Maxhe)

Ndërkohë që në njërën anë preken ndikimet negative të urisë mbi njeriun, në anën tjetër tër￾hiqet vëmendja e dëmeve të të ushqyerit të pa ekuilibruar e cila bëhet shkak për sëmundjen më të rëndësishme të shekullit “Obez” (mbipesha):
Njeriu nuk ka mbushur një enë më të keqe se stomaku. Në të vërtetë njeriu nuk duhet të hajë më shumë se disa kafshata aq sa të drejtojë belin. Nëse duhet të hajë më shumë, ta mbushë një të tretën e stomakut me ushqim, një të tretën me pije dhe një të tretën ta lërë për ajër!” (Musned, IV, 132; Hakim, el-Mustedrek, IV, 331-332.)

Të gjitha këto këshilla janë bërë receta që shkruajnë ekspertët e sotëm për shëndetin tupor dhe mendor. Tashmë është bërë një fakt i qartë se sëmundjet në trup janë burim i ngopjes në kohë dhe masë të panevojshme si dhe nga prishja e rregullit të organizmit. Për këtë arsye është për￾hapur në masë dëshira për dieta të ekuilibrimit dhe masës së mjaftueshme të ushqimit.
Pejgamberi, (a.s.), e kaloi jetën duke e ditur se shëndeti është amanet dhe ushqimet që Ai (s.a.s.) hante, binin në sy. Le ta shohim në disa tregime se sa të rëndësishme nga ana e shëndetit ishin ushqimet që zgjidhte për të ngrënë.

Ai pëlqente shumë kraharorin e deles e cila është quajtur si “mbreti i ushqimeve”, pjesët e krahëve, ndërsa te keci pëlqente pjesën e shpatullës. Nëse duhet të flasim me gjuhën mjekësore me këto zgjedhje ka mënjanuar vajrat shtazor dhe ka zgjedhur pjesët e mishit që treten më lehtë.

Kështu ka mundësuar mbrojtjen e forcimit të damarëve.
Madje transmetohet se ka ngrënë edhe lloje të tjera të mishit të bardhe (si p.sh. mishi i pulës) që kanë kolesterol të ulët.

Dihet se Pejgamberi, (a.s.), hante buke thekre. Kjo lloj ushqyerje ndikon kundrejt forcimit të damarëve dhe është fakt i ditur se parandalon kancerin e zorrëve. Është transmetuar se Aishe (r.a.), në lidhje me këtë çështje ka thënë: “Betohem në Allahun i Cili ka dërguar Muhamedin, (a.s.), si Pejgamber me fenë e vërtetë dhe me Libër se, që kur Allahu Teala e dërgoi Atë si Pejgamber dhe derisa ia mori jetën, Ai nuk ka parë shoshë dhe nuk ka ngrënë bukë prej mielli të shoshitur me shoshë!”
Kur u pyet: “Atëherë si e hanit elbin?”
U përgjigj: “Duke ia fryrë krundet.”
Allahu Teala, duke urdhëruar “Zbukurojeni sofrën me gjelbërim”, i ka lavdëruar ushqimet bimore, sepse minerali i sodiumit i cili gjendet te perimet sado pak qoftë, është një burim shërimi në balan￾cimin e tensionit të lartë.
Është treguar se Pejgamberi, (a.s.), ka thënë:
“Tre gjëra nuk refuzohen; qumështi, jastëku dhe
vaji.

Imam Kastalani ka bërë të qartë se ky vaj është vaj që del nga toka. Këtu Pejgamberi, (a.s.) ka pasur për qëllim vajrat bimorë. Siç dihet vajrat bimorë luajnë rol të rëndësishëm në parandalimin e forcimit të damarit. Në lidhje me këtë çështje
përsëri transmetohet se Pejgamberi, (a.s.), ka thënë:
“Mjekohuni me vaj ulliri. Ai vjen nga fryti i një peme të bekuar, pra pema e ullirit...”
Pejgamberi, (a.s.), ashtu si edhe perimeve shumë rëndësi u ka dhënë edhe frutave. Veçanërisht më të njohurat janë hurma, rrushi, fiku, pjepri, shalqiri. Këto fruta, përveç se janë shumë të pasura me kalium, këshillohen edhe në mjekimin e
tensionit të lartë.
Umejje Ibn-i Zejd njofton se Pejgamberi, (a.s.), nga frutat pëlqente rrushin dhe pjeprin. Ndër ushqimet e preferuara të Pejgamberit (s.a.s.) ishte edhe mjalti dhe sherbeti i mjaltit.

Të gjithë e dinë se mjalti është burim shërimi dhe se ka dobi të panumërta për shëndetin.
Në lidhje me këtë në “Mjekësinë profetike” është bërë e ditur se mjalti ka shumë dobi të mëdha edhe në sëmundje të rënda. Në të njëjtën mënyrë është thënë “Përfitoni nga dy gjëra që japin shërim: mjalti dhe Kurani.” (Ibn-i Maxhe, Tip 7.) njëra nga këto shëron trupin, ndërsa tjetra shëron shpirtin,
zemrën dhe gjuhën. Përsëri është thënë: “ Kush ha mjaltë tre mëngjese në çdo muaj, atë nuk e prekin shume sëmundje.” (Ibn-i Maxhe, Tib 8.)
Veçanërisht për zgjerimin dhe qetësimin e kraharorit është këshilluar fruti i ftoit. Talha, radijallahu anh, tregon:
“Shkova te Pejgamberi, (a.s.). Në dorë mbante një ftua. Më tha: “Talha! Merre dhe haje këtë, sepse kjo e qetëson zemrën.”
Duke u nisur nga fakti se klimat e ndryshme e sëmurin më lehtë trupin dhe se trupi nuk e ka të lehtë të mësohet me ambient të ri, Pejgamberi, (a.s.), ka dhënë edhe këshilla mbrojtëse. Për këtë arsye ka për dikë që shkonte në një vend tjetër ka bërë të ditur se është e shëndetshme të hajë së pari pak qepë të gjallë, sepse qepa, duke shtuar fuqinë e përballjes me mikrobet, e bën trupin më të rezistueshëm. Por përveç kësaj ka thënë “Qepën dhe hudhrën hajini të gatuara.” Kështu era e tyre nuk i shqetëson të tjerët.
Sigurisht se ka shërim dhe begati në çdo gjë që ka ngrënë pirë i Dërguari i Allahut, (a.s.), të cilin Allahu Teala e bëri thesar të urtësisë e frymëzimit. Allahu na bëftë prej atyre robërve të cilët mundohen të ndjekin gjurmën e Tij (s.a.s.) në
çdo çështje! Amin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[MJEKSIA PEJGAMBERIKE] Këshillat e Pejgamberit (a.s.),në lidhje me ushqyerjen e shëndetshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» [Mjeksia Pejgamberike] Kungulli ne mjeksine profetike.
» MJALTI--Ketu do te permendim disa menyra te mjekimit me mjalt, duke u bazuar ne keshillat e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem].
» [Mjeksia islame] Udhëzimi i Profetit për trajtimin e sëmundjeve të zemrës
» Larja e dhëmbëve mban zemrën të shëndetshme
» [Shendetesi] Patatja është e shëndetshme dhe nuk ju shton peshën

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Mjeksia Islame-
Kërce tek: