islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
71 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 71 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty96%Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty0%Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty0%Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty0%Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty1%Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty2%Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR


Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... Empty
MesazhTitulli: Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet...   Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet... EmptyThu 8 Jul 2010 - 17:46

Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet...
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet...

Shihet qartë se në Palestinë në thelb, po bëhen krime sikur askund tjetër në botë, ashtu që, sikur, përveç kësaj, është unike edhe natyra e okupimit të kësaj toke në mbarë historinë njerëzore. (Dr. Jusuf Kardavi).

Megjithatë i vetmi që bëri diçka për këtë, është Homeini, i shumurryeri i Perëndimit, gjyshi plak me mjekër të bardhë dhe me vështrim të ngrysur! Pas më shumë se 30 vjetësh okupimi dhe 20 vjet nga okupimi i plotë Jerusalemit, Al-Kudsit - siç e quajnë arabët këtë qytet, në muajin gusht 1979, Homeini u bëri thirrje myslimanëve të mbarë botës që xhumaja e fundit e muajit Ramazan t’i dedikohej Kudsit. Xhumaja e fundit e Ramazanit njihet si “Dita e Kudsit” (sot këtë ditë e shënojnë edhe jomyslimanët, por edhe disa grupe çifute antisioniste), dhe të solidarizohen me të drejtat legjitime të myslimanëve palestinezë, të cilët i janë ekspozuar një terrori dhe padrejtësie të Fuqive të Mëdha, ku Izraeli është eksponenti dhe ekzekutori kryesor. Sot, edhe pas 30 vjetësh, e gjithë bota, madje edhe myslimanët, të lodhur, çdo ditë e në vazhdimësi edhe më tej vërejnë dhe janë në pritje se a thua kur do ta ndërpresë qenia njerëzore krimin dhe padrejtësinë ndaj popullit të përvuajtur palestinez?Fjalimi i fundit historik i Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, mbajtur këtë verë në Kajro, përgjithësisht është përshëndetur në mbarë Botën Arabe. Ajo që arabët nuk e pëlqyen nga ky fjalim, ishte barazimi i fajtorëve dhe përgjegjësve për luftën izraelito-arabe. Po insistimi i tij për zgjidhjen e këtij burimi të mosbesimit dhe konfliktit në botë, i sfidoi arabët e ndjeshëm, saqë tone të qeta erdhën edhe nga kundërshtarët
më të mëdhenj të procesit paqësor arabo-izraelit.

Sot konflikti është komplikuar edhe më tepër nga përleshjet në mes grupeve rivale palestineze

Shumica akoma shpresojnë për realizimin e premtimit të Obamës për një angazhim më intensiv për sanimin e plagëve në raportin në mes Lindjes dhe Perëndimit.
Megjithatë, ajo që po ngjet në terren, paralajmëron se agonia palestineze, nëse vazhdon me këtë tempo dhe me këtë sjellje nga ana e Izraelit, do të zgjasë së paku edhe për tridhjetë vjet të tjerë! Sot konflikti është komplikuar edhe më tepër nga përleshjet në mes grupeve rivale palestineze. Ndërsa për varfërinë, lodhjen, shkatërrimin dhe shfarosjen e infrastrukturës, është e tepërt të flitet! Duke parë sjelljen e disa prijësve arabë dhe në përgjithësi të myslimanëve, duket sikur edhe ata janë lodhur nga “problemi palestinez”! Krahas gjithë fatkeqësive dhe presionit që palestinezët kanë nga regjimi okupator-kolonialist izraelit, siç është: ndërtimi i vendbanimeve të reja të kolonëve çifutë në Bregun Perëndimor (me gjithë kundërshtimin nga ana e ShBA-së); lufta mediatike në mes Suedisë e Izraelit edhe më shumë i hedh kripë plagës së quajtur “Palestinë”...
Për se është fjala në të vërtetë? Një luftë e vërtetë shpërtheu në mes gazetave (medieve, portaleve) izraelite dhe atyre suedeze, kur gazeta më e madhe suedeze “Aftonbladet“ më 26 gusht të këtij viti, botoi një tekst ku gazetari Donald Bostrom shkruante dhe bënte thirrje për një hetim për skandalin ndërkombëtar të tregtisë me organe të cilat ishin gjetur nga ana e IDF-së (Forcat Mbrojtëse Izraelite). Vini re!? Lexoni me kujdes: Organet janë nxjerrë nga djemtë dhe vajzat palestineze, qoftë para ose pas vrasjes nga ana e IDF-së (në protesta, përleshje, etj.) Viktimat – të rinjtë, pas likuidimit sipas procedurës dërgoheshin në spital për shkak të gjoja obduksionit, kurse më vonë i ktheheshin familjes “anembanë të qepur”. Dyshimet për vjedhjen e organeve, respektivisht vrasjes për shkak të nxjerrjes së organeve (çfarë është ndërtimi i vendbanimeve në krahasim me këtë krim?) qenë shfaqur për herë të parë qysh në vitin 1995.“Mund të më quani si “shkues” / “mblerës” (matchmaker)“ - ka thënë Levy Ishak Rosenbaum, nga Bruklini, ShBA, në një bisedë të incizuar me agjentin e FBI-së, për të cilin kishte besuar se ishte klient. Dhjetë ditë më vonë, nga fundi i korrikut të këtij viti Rosenbaum është arrestuar në Nju-Xhersi pas një afere pastrimi parash dhe tregtie me njerëz: rabinë, politikanë, zyrtarë të besueshëm civilë - janë të inkuadruar në pastrim parash dhe në tregti ilegale me organe.

https://2img.net/h/oi42.tinypic.com/k9gr5.jpg

“Mblesëria e Rosenbaumit nuk kishte asnjë lidhje me romancën. E tërë puna e tij ishte e lidhur me shitjen dhe
blerjen e veshkave nga Izraeli në tregun e zi.“ - shkruan Bastrom në medien suedeze “Aftonbladet.“ Ai përmend se në fillim të viteve ’90, derisa Ehud Olmert ishte Ministër i Shëndetësisë, filloi fushata e regjistrimit të donatorëve të organeve me qëllim të ngritjes së vetëdijes për dhurimin e organeve. Ç’është e vërteta, fushata në fillim dha rezultate të caktuara, por dallimi në mes kërkimit dhe dhurimit të organeve, edhe më tej do të mbetet i pandryshuar. Dhe, ç’pasoi në të vërtetë?!Nëse Izraeli do t’i kishte të gjitha zgjidhjet, nuk do të duhej
të pritej kaq shumë. Është e nevojshme vetëm të hidhet një sy në memoaret e viktimave të holokaustit dhe të
lexohen tregimet mbi vuajtjet e hebrenjve që u nënshtruan nga ana e nazistëve. Pra, llamba nuk duhej të shkëlqente aq shumë - që mendja e prishur të ndiente atë që Bastrom zbuloi dhe ia botoi publikut të gjerë.

Zhdukja e Palestinezëve të rinj

“Dhe derisa fushata kalonte, nga fshatrat e Bregut Perëndimor filluan të zhdukeshin të rinjtë palestinezë.
Pas pesë ditësh ushtarët izraelitë i kthenin të vdekur, me trupa të prerë dhe më pas të qepur. Tregimi për këta trupa i tmerroi banorët e territoreve të okupuara.
U përhapën fjalë për një numër dramatik të të zhdukurve, gjë që bëri që të ndiqej varrimi i trupave të bërë gjoja autopsi gjatë natës.” -, shkruan Bastrom. “Në atë kohë”- shton gazetari suedez, “ isha në rajon duke shkruar librin, dhe në disa raste më afrohej një numër i caktuar i njerëzve nga OKB-ja, të cilët tregonin brengën e tyre për zhvillimin e ngjarjes. Personat që më kanë kontaktuar, treguan se kishte pasur vjedhje organesh dhe se atyre u ishte ndaluar të ndërmerrnin diçka në lidhje me këtë. Me detyrë të një Radio-televizioni kam udhëtuar gjithandej duke intervistuar një numër të madh familjesh palestineze në Bregun Perëndimor dhe në Gazë; duke u takuar me prindërit që thoshin se djemve të tyre u ishin marrë organet para se të vriteshin.”

https://2img.net/h/oi39.tinypic.com/2uivzwn.jpg

Bastrom si shembull tregon edhe fotot e Bilal Ahmed Ghani-t, një palestinez i ri, i cili, duke hedhur gurë ndaj forcave izraelite në një protestë, u vra në pritë dhe trupi i të cilit qe marrë e, kur i ishte kthyer familjes, trupi i tij kishte qenë i prerë dhe i qepur deri në fyt. Me afera të tilla, si marrja e organeve, vrasja për qëllime të tilla, paralajmërimet për ndërtimin e vendbanimeve të reja dhe prishja e premtimeve të Këshillit të Sigurimit nga ana e Izraelit, - krijimi i kushteve për procesin paqësor duket naiv. “Shihet qartë se në Palestinë në thelb, po bëhen krime sikur askund tjetër në botë, ashtu që, sikur përveç kësaj, është unike edhe natyra e okupimit të kësaj toke në mbarë historinë njerëzore.” - është shprehur në mënyrë të shkëlqyer kohë më parë në një intervistë,
dijetari i njohur Dr. Jusuf Kardavi. “Të gjithë myslimanët në botë janë të obliguar të japin kontributin e tyre për
çlirimin e Palestinës... Dëshiroj t’ua tërheq vëmendjen të gjithë njerëzve, se okupimi dhe kolonizimi i Palestinës
nga ana e Izraelit është diçka shumë e ndryshme nga ajo që shohim në të gjithë botën!” - deklaron më tej Dr.
Kardavi, duke sqaruar se, në dallim nga okupimet dhe kolonizimet e tjera që janë të përkohshme, okupimi dhe kolonizimi që ka bërë Izraeli, është me të vetmin qëllim: Qëndrimin e gjatë, pa marrë parasysh koston e çmimit!Dhe që këtu myslimanëve të sotëm u qofshin për hajër edhe 30 (apo 300) vjet luftë për Kudsin, duke
shpresuar në një sukses të madh!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Tokën ua morën, tani ua nxjerrin organet...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skandal: Mediat maqedonase nxjerrin një të akuzuar të ri për Smilkovcin
» Tregime/ngjarje të ndryshme... te dijetrarve Islame... vazhdo pas meje!
» [Tregim islam] E morën për të marrë, por u doli shumë i mençur
» El-Maliki shpërblen ata që morën nderin e motrave tona duke i vlerësuar si të....
» Organet e rendit të mos lejojnë hyrjen e ekstremistëve fetar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: