islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Edukimi fetar ne familje... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Edukimi fetar ne familje... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Edukimi fetar ne familje... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Edukimi fetar ne familje... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Edukimi fetar ne familje... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Edukimi fetar ne familje... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Edukimi fetar ne familje... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Edukimi fetar ne familje... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Edukimi fetar ne familje... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Edukimi fetar ne familje... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Edukimi fetar ne familje... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Edukimi fetar ne familje... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Edukimi fetar ne familje... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Edukimi fetar ne familje... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Edukimi fetar ne familje... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Edukimi fetar ne familje... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Edukimi fetar ne familje... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Edukimi fetar ne familje... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Edukimi fetar ne familje... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Edukimi fetar ne familje... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Edukimi fetar ne familje... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Edukimi fetar ne familje... Empty20%Edukimi fetar ne familje... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Edukimi fetar ne familje... Empty7%Edukimi fetar ne familje... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Edukimi fetar ne familje... Empty7%Edukimi fetar ne familje... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Edukimi fetar ne familje... Empty7%Edukimi fetar ne familje... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Edukimi fetar ne familje... Empty7%Edukimi fetar ne familje... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Edukimi fetar ne familje... Empty7%Edukimi fetar ne familje... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Edukimi fetar ne familje... Empty7%Edukimi fetar ne familje... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Edukimi fetar ne familje... Empty37%Edukimi fetar ne familje... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Edukimi fetar ne familje...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Edukimi fetar ne familje... Empty
MesazhTitulli: Edukimi fetar ne familje...   Edukimi fetar ne familje... EmptySun 7 Nov 2010 - 18:41

Trasmetohet nga Aisheja r.a e cila thote:''Pejgamberi falte namaz nate, kurse kur fillonte te fal namazin e vitrit thonte:''Oj Aishe, ngrihu dhe fale vitrin''.
Muhamedi s.a.v.s thote:''E meshirofte Allahunjeriun, i cili zgjohet naten per te fal namaze nate dhe e zgjon gruan e vet per te falur, e nese ajo refuzon, sterpik fytyren e saj me uje''.

Duhet nxitur grate ne shtepi qe te japin lemoshe, gase kjo veper e rrit imanin, gjithashtu eshte veper te cilen Pejgamberi s.a.v.s ka thene:
''Gra jepni sadaka, ngase ju kam pare se jeni pjesa me e madhe e banorve te xhehenemit''.

Prej ideve te mira ne kete kontest eshte vendimi i nje kutije, i cili çdo anetar do te shtinte vullnetarishte te holla, te cilet pastaj kur te tubohet nje shume e caktur, bashkerishte do tu ndahen te varferve dhe atyre qe kan nevoje.

Pra kjo duhet gjithmone te filloj nga pronari i shtepis, sepse ai eshte pergjegjes e familjes se tij, çfar vizioni do te mar, mire apo keqe, pra ai duhet te mare aksione gjithmone te mira, dhe keshtu do te aryje InshaAllahu Teala miresi nga Allahu xh.sh po edhe nga familja e vete

Nje shembull per ta shtejelluar te gjithe kete qe shkruajtem, eshte shembulli i nje familje te vareferme por e devotshem. Pronari i kesaj shtepije, ndersa gruaja e tije ishte duke e shtruar sofren per te ngrene buke, i tha familjes se vete:''Ti lutemi Allahut sepse si duket Allahu na ka larguar nga meshira e Tij''. Gruaja nderhini ketu dhe i tha burrit te saj se na nuk kemi nevoj qe t'i lutemi Allahut sepse i kemi te gjitha te mirat, burri i tha:''Pasi i kemi te gjitha te mirat dhe nuk na mungon asgje duhet te lutemi, sepse kam deshir qe Allahu te me perkujton me diçka''. Me pare ka patur varferi dhe kjo familje e devotdhem si kapital kishin patur nje lope, dhe te presin qe lopa te pjelle dhe keshtu te kene qumshte gjate veres. Pas disa diteve rojtari i lopeve vine tek ky musliman, pake i merzitur dhe i thote:''Me mfale vella i dahshur dua te te them diçka, ky vella musliman i tha fol vella. THa:''Ujku te ka henger lopen''. Tha ''Elhamdulilah, O Zote qe s'me paske lane large meshirese''.
Me kete kuptojme se muslimanit edhe keq kur i çon Allahu duhet qe te falenderon.....Wealejkum selam


Prg:
Subhan'Allah

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Edukimi fetar ne familje...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: