islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty20% • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty7% • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty7% • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty7% • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty7% • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty7% • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty7% • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty37% • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  • Ofendimi i islamit në lojëra •

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
MesazhTitulli: • Ofendimi i islamit në lojëra •    • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 23 Nov 2010 - 9:48

Ofendimi i islamit në lojëra

El-Ithnejn, 16 Dhul Hixheh 1431 / 22 11 2010

Duke folur për armiqtë e muslimanëve Allahu i Madhëruar thotë: O ju që besuat, mos i zini për miq të ngushtë të tjerët jashtë mesit tuaj, ata nuk pushojnë së vepruari në dëm tuajin, u dëshirojnë çka u mundon juve. Urrejtja kundër jush duket nga gojët e tyre, por ajo që fshehin në gjoksat e tyre, është edhe më e madhe. Ne pra, u kemi sqaruar faktet nëse ju i kuptoni. (3:118)

Dhe thotë i Larti: Atyre që nuk besuan, u është bërë e hijshme jeta e kësaj bote dhe bëjnë tallje me ata që besuan. Po ata që u ruajtën (besimtarët) në ditën e kijametit. All-llahu i jep (shpërblim) pa masë atij që e do. (2:212)

Dhe thotë i Lartësuari: Ata do t'u luftojnë juve vazhdimisht për t'ju zmbrapsur, nëse munden, nga feja juaj. (2:217)

Mosbesimtarët luftën e tyre kundër muslimanëve nuk e kanë kufizuar vetëm në fushëbeteja në vendet muslimane, ku i kanë instaluar ushtritë dhe regjimet felëshuese të tyre, por luftën e tyre kundër islamit dhe muslimanëve e kanë përhapur në të gjitha sferat e jetës njerëzore.

Edhe në video lojëra!

Këtu do ti sjellim vetëm disa video lojëra në të cilat muslimanët dhe shenjtërit e islamit prezantohen në kontekstin negativ, në përqeshje dhe nënçmim.

1. “Devil May Cry 3 (lojë për Sony Playstation 2) - Në një skenë tregohen dyert e Qabesë si dyer që i lidhin dy botët, botën e shejtanit dhe botën e vërtet...dhe figurën e cila i hap dyert e cila është e figuruar në mënyrë kompjuterike figurë e cila (CGI) është çlirimtar i magjisë së zezë (vepër e ndaluar në islam). Në mënyrë që të hapet dera, figura CGI duhet ti lexoj disa vargje, përafërsisht kështu: “Oj derë që e lidh botën e errësirës ...dhe ato vargje lexohen nga libri të cilin e mban në duar. Duket se ajo është Bibla, sepse, në fund të skenës, përmendet një vargj i cili flet për shtat mëkate të cilat mund ti gjejmë në Bibël... Ashtu që fëmijës në lojë, në realitet, i dërgohet mesazh se dyert e Qabesë kinse janë dyer të së keqes dhe errësirës, dyer pas së cilës fshihet bota e së keqes (islami).

2. “Counter Strike Condition Zero Deleted” - Në etapën e parë të lojës ai që luan duhet të luftoj dhe të gjuaj kundër ushtarëve të cilët tregohen si musliman. Nëse ia vëmë vëmendjen ...gjatë lojës, atëherë kur e qëllojmë, mund të dëgjojmë se si ushtarët thonë “Allahu Ekber!...Xhihad!” Natyrisht, e tërë kjo në konteksti negativ.

3. “Prince of Persia - Në shpatën e cila përdoret në lojë mund të vëreni një kaligrafi arabe ku është shkruar hadithi i Pejgamberit, salAllahu alejhi ve selem, “Përcjellin nga unë, qoftë edhe një ajet” dhe gjithashtu ajeti: Ai (All-llahu) iu mundëson të bëni vepra të mira, ju shlyen juve mëkatet tuaja, e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ai ka arritur një sukses të madh. (El-Ahzab, 71). Është e tepërt të sqarohet se si qëllimi i shkrimit të ajetit dhe hadithit në shpatë e cila mbyt, në realitet, është ofendim i islamit dhe dogmave islame.

Burimi:Prisoner oj Joy
Bota Islame

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
• Ofendimi i islamit në lojëra •
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: