islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty20%Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty7%Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty7%Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty7%Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty7%Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty7%Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty7%Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty37%Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti Empty
MesazhTitulli: Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti   Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti EmptyWed 1 Dec 2010 - 11:11


Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti
Kryeministri Thaçi e myftiu Tërnava pajtohen për rregullimin e statusit të Bashkësive Fetare dhe për financimin nga buxhetin.
Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava ka pritur në selinë e Kryesisë së BIK kryeministrin në dorëheqje Hashim Thaçin, me të cilin kanë biseduar për rregullimi e pozitës juridike dhe financimin nga buxhetin për bashkësitë fetare. Myftiu me kryeministrin gjithashtu ka biseduar edhe për garantimin e së drejtave të besimtarëve në institucionet kosovare konformë standardeve të Bashkimit Evropian.

Pas takimit, myftiu Tërnava tha: "Vizita e sotëm edhe më tepër thellon bashkëpunimin në mes institucioneve të shtetit tonë dhe të bashkësive fetare në Kosovë. Kam kërkuar nga kryeministri që gjatë fushatës të kemi një fushatë të qetë e dinjitoze, duke respektuar vlerat dhe kodin njerëzor, si dhe duke u larguar nga sharje e fyerjet. Pres që këto zgjedhje të përmbushin standardet evropiane, për çka ne në Kosovë kemi dhënë shembull të mirë.

Bashkësia Islame e Kosovës, dhe unë si myfti, qeverisë së Kosovës disa herë i kam adresuar disa kërkesa ngase kemi disa çështje të pazgjidhura siç është pozita juridike e bashkësive fetare në Kosovë. Kam kërkuar në vazhdimësi që bashkësive fetare tu ndahet buxhet dhe respektimin e lirive fetare sipas standardeve te Bashkimit Evropian".

Ndërsa kryministri Thaçi tha: "Ne sot jemi dakorduar për ndërtimin e Kosovës demokratike, model i tolerancës fetare, por edhe i ndërtimit të shoqërisë shumë etnike. Jemi dakorduar që definitivit të rregullohet me ligj pozita e bashkësive fetare, të ketë mbështetje financiare nga buxheti i Republikës së Kosovës, duke u bazuar në standardet bashkëkohore që e rregullojnë këtë çështje dhe respektimi i të drejtave dhe lirive fetare të njeriut sipas standardeve ndërkombëtare. Par është një mirëkuptim, dakordim, një angazhim i përbashkët dhe pajtueshmëri e plotë në implementimin e këtyre tri çështjeve mes Qeverisë së Republikës së Kosovës në mandatin e ardhshëm, të gjitha institucioneve të Republikës së Kosovës dhe bashkësive fetare". /bislame.net/


Allahu ju shperbleft per postimin.
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Bashkësitë Fetare të financohen nga buxheti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: